Kuidas lihtsalt ja praktiliselt koju laadimislahendus saada?

Kui hakkad laadimislahendust otsima, tee eeltööd ning mõtle, millised on sinu võimalused ja vajadused.Foto: VOOL

Elektriautode hulk meie tänavatel suureneb iga aastaga, samamoodi on paranenud ka avalik laadimistaristu. Kui aga mõtled, et sinu järgmine auto võiks olla täiselektriline või pistikhübriid, siis tasub mõelda kodusele laadimislahendusele.

Tee vajalik eeltöö

Enne kui hakkad laadimislahendust soetama, tasub teha eeltööd. Esiteks mõtle, kus sa elad. Kui elad eramajas või korteris ja sul on oma parkimiskoht, siis suuri takistusi ei esine. Kui elad paneelmajas, kus kindlad parkimiskohad puuduvad, tuleb suhelda korteriühistuga ja arutada koos spetsialistidega sealseid võimalusi.

Meeles tuleb pidada, et kodune elektriauto laadija on ehitusseadustiku järgi rajatis, mille püstitamine nõuab kooskõlastust kohaliku omavalitsusega. Selle jaoks tuleb koostada projekt, täpselt nagu siis, kui paigaldad soojuspumpa.

Laadijat valides veendu, et seadmed vastaksid elektroonikaseadmetele määratud nõuetele ja elektrisõidukite laadimissüsteemide standardile. Kortermajja laadimislahendust valides on oluline ka tarkvara, mis annab ülevaate tarbitud energiast ja võimaldab automatiseerida arvete saatmine korterite kaupa. Lisaks on oluline paigaldaja- või tootjapoolne tugi, kelle juurde saad küsimuste või probleemide korral pöörduda. 

Elektrilaadijad võivad olla erineva ülesehituse ja võimekusega.Foto: VOOL

Leia usaldusväärsed partnerid

Laadimislahendus ei ole ainult laadija paigaldusega seotud elektritöö. Sellega käib kaasas terviklahenduse loomine – sidelahenduse rajamine, tarkvaralahenduste ülesseadmine, süsteemi seadistamine ning hilisem testimine ja ka kasutajate koolitamine.

Kliendile parima lahenduse pakkumiseks on löönud omavahel käed Alexela, VOOL ja Kinema. Alexela pöörab suurt tähelepanu just e-mobiilsuse valdkonna arendamisele. Ettevõte on võtnud oma sihiks katta klientide energiavajadused nii kodus, tööl kui teel. 

Kinema pakub Eestis arendatud ja valmistatud VOOL elektriauto laadimise täislahendust, mis sisaldab nii laadijat, koormusjuhtimise seadet kui ka tarkvara, mis sobib nii era- kui kortermaja kasutajale. Kinema pakub täisteenusena elektriautode laadijate paigaldamist esmasest konsultatsioonist kuni vajalike kooskõlastuste ja laadija paigalduseni. Nii jõudsidki kolm ühtsete väärtustega ettevõtet koostööni, mille eesmärgiks on pakkuda kliendile kvaliteetset terviklahendust.

Näiteks VOOLu laadija on kompaktne, tark ja oskab valida õiget aega, et pakkuda soodsamat laadimist. See ühtib Alexela Targa Elektri teenusega, mis kogu majapidamise energiatarbimist ning energiatootmist sama loogika alusel jälgib – samamoodi aitab Kinema tegeleda projekti ja kooskõlastusega. Kolmekesi koostööd tehes aidatakse koduomanikku bürokraatiast kuni regulaarse järelhoolduseni välja.

Kui palju infot laadijalt saada tahad?

Laadijaid on väga erinevaid. Kui elad privaatses kohas ja vaba võimsust on rohkem kui küll, siis võid paigaldada ka lihtsama laadija, kus piisab ainult laadimisotsiku ühendamisest autoga, et laadimist alustada.

Paljudel on aga vaja turvalisemat ja kontrollitavamat lahendust. Kui soovid börsihinda jälgida  ja soovid, et tarkvara juhiks automaatselt, millal on sulle kõige soodsam laadida, siis tasub mõelda laadijatele, millel on olemas ka eraldi rakendused nende juhtimiseks, just nagu VOOLu laadimislahendus.

Kui vaba võimsust kuigi palju üle ei ole, siis on olulisel kohal ka koormusjuhtimine. Elektrikilpi paigaldatav koormusjuhtimise seade oskab hinnata, kui palju on majas vaba võimsust, mida laadimiseks kasutada saab ja piirab vajadusel laadimist, kui lülitad sisse näiteks ahju või sauna. Lihtsam ja odavam laadija ei pruugi olla võimeline koormusjuhtimise seadmega koostööd tegema. 

Nutikas laadimine tähendab kliendi jaoks sageli börsihinnapõhist laadimist. Näiteks börsihinda järgiv laadimine on VOOLu klientidel aidanud säästa keskmiselt 30% laadimise kuludelt. Nutikas laadija teeb koostööd ka koormusjuhtimise seadmega – teab, palju on majas vaba võimsust, et see energia laadimisse suunata ilma, et korgid välja lööksid.

Kinema spetsialistid aitavad sind alates projekti alguses vajaminevatest kooskõlastuste saamisest kuni hilisema järelhoolduseni välja.Foto: Kinema

Millist võimsust vajad?

Nagu ikka, on ka laadijad erineva võimsusega: kõige levinumad AC kodulaadijate võimsused on 3,6 kW, 7,4 kW, 11 kW ja 22 kW. Number näitab, mitu kilovatt-tundi on laadija maksimaalselt suuteline tunni jooksul edastama. Oluline on meeles pidada, et laadija puhul on alati tegu “kuni” näiteks 11kW või “kuni” 22 kW. See, kui suure võimsuse laadija välja annab, sõltub sellest, kui palju on hoones vaba võimsust ja kui võimas pardalaadija autos on.

Siin on võimalus, kuidas laadimislahendus tulevikukindlamaks muuta: teha ühekordne investeering kohe kuni 22 kW võimsusega laadijasse ja jätta vähem võimsad sammud vahele.

Tehnoloogia areneb edasi

Tehnoloogia areneb pidevalt ning seetõttu on hirm, et tänane uus tehnoloogia on homme juba vana. Spetsialiste kaasates saad olla veendunud võimalikult tulevikukindla laadimislahenduse loomises.

Omamoodi kindluse annab täna ka see, et Euroopa Liit on panustanud sadu miljoneid eurosid laadimistaristute arendamisse, millega on rajatud üle 600 000 avaliku laadimispunkti. Seega päris üleöö ühtegi täiesti uut lahendust, mis kõik tänased lahendused prügimäele saadaks, tulemas vast ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.