Kuidas teha sõiduki taustakontrolli enne autolaenu võtmist?

Müügikuulutuses tahetakse muidugi autost parim võimalik mulje jätta ning sel põhjusel ei pruugita mainida sõiduki kohta kogu tõde.Foto: Unsplash

Kasutatud auto ostmine on hea viis saada sõiduk natuke soodsama hinnaga. Enamik autolaenu pakkuvad pangad ja laenufirmad lubavad laenuraha kasutada nii uue kui ka kasutatud auto ostuks.

Kui sa plaanid osta kasutatud auto eraisiku käest, on oluline teha sõidukile taustakontroll. Sellest, kuidas seda teha, räägimegi kohe lähemalt.

Miks teha taustakontrolli?

Ütleme, et leidsid auto24.ee portaalist omale ägeda kasutatud auto. Kuigi kuulutuse kirjeldus võib öelda, et auto on ideaalses töökorras, ei pruugi see tegelikult nii olla.

Kui ostad auto eraisiku käest, ei saa sind hilisemate probleemide korral aidata isegi Tarbijakaitseamet. Kohtusse minemine on aga keeruline ja tüütu ning ka seda tasuks võimaluse korral vältida.

Seega, kui sa ei taha kasutatud autot ostes petta saada, on vaja teha sõidukile eelnevalt korralik taustakontroll. See kehtib veel eriti juhul, kui plaanid auto ostuks laenu võtta. Laen on eraldi rahaline kohustus ning oleks päris kurb, kui ostaksid laenatud raha eest auto, mis ei vasta sinu ootustele.

Kuidas teha taustakontrolli?

Taustakontrolli tee nii:

  • Kontrolli sõiduki tausta Maanteeameti e-teeninduses. Seal pead sisestama kas sõiduki registreerimismärgi või VIN-koodi ning näed auto andmeid, kasutusajalugu ja piiranguid.
  • Tee sõiduki liikluskahjudele kontroll Eesti Liikluskindlustuse Fondi leheküljel. Seda saad teha, kui sisestad sõiduki registrimärgi või VIN-koodi.
  • Kui tahad osta autot välismaalt, aitab sind AutoDNA portaal.
  • Küsi sõiduki tausta margiesindusest. See on täiesti tasuta.
  • Guugelda müüja tausta. Kui ta on olnud osa varasemates petuskandaalides, saad selle lihtsa otsinguga kohe teada.

Auto turuhind vs müügihind

Automüüjad võivad määrata oma sõiduki müügihinna nii nagu ise soovivad. Mitte ükski müügiportaal ega seadus ei ütle, et sa ei võiks müüa autot kahe- või kolmekordse hinnaga. Iseasi, kas selle hinna eest ka keegi kasutatud autot ostma hakkab.

Auto keskmist turuhinda saad kontrollida näiteks auto24.ee turuhinna päringu lehel. Kui sulle meelepärase sõiduki hind on oluliselt kallim kui selle mudeli keskmine hind, vaata alternatiive.

Maanteeamet

Maanteeametis on sõiduki taustakontrolli tegemine lihtne ja kiire. Sul on võimalus sisestada kas VIN-kood, auto numbrimärk või mõlemad.

Kui sisestad ainult numbrimärgi, näed vaid auto põhiandmeid. Kui sisestad ka VIN-koodi, kuvatakse sulle ka auto kasutusajalugu.

Juhul, kui auto müügikuulutuses pole VIN-koodi märgitud, tasuks seda kohe müüjalt küsida. Kui sulle keeldutakse koodi andmast, on tõenäoliselt autoga midagi valesti, sest puhta taustaga sõiduki tausta ju ei proovitaks varjata.

Liikluskahjud

Usalda, aga kontrolli. Just sel põhjusel tuleks Eesti Liikluskindlustuse Fondi leheküljelt järele kontrollida, kas müüdav auto on varem osalenud liiklusõnnetustes.

Müügikuulutuses tahetakse muidugi autost parim võimalik mulje jätta ning sel põhjusel ei pruugita mainida sõiduki kohta kogu tõde.

Juhul, kui auto ongi varasemalt õnnetuses osalenud, näitab Eesti Liikluskindlustuse Fond õnnetuse kuupäeva, vastutuse ulatuse, õnnetuses osalenud sõidukite margid ning sõidukikahju hüvitise suuruse.

Tehnoülevaatus

Kui oled kontrollinud Maanteeameti ja Eesti Liikluskindlustuse Fondi lehekülgedelt sõiduki tausta, jääb üle veel minna autoga tehnilisse ülevaatusesse. Seal tehakse masinale põhjalik kontroll ning kui autoga on midagi valesti, saad selle tehnoülevaatuses kohe teada.

Tehnoülevaatust on võimalik teha kas margiesinduses või tehnilise ülevaatuse punktis. Kui tahad auto töökindluses eriti kindel olla, vii sõiduk margiesindusse. Seal tuntakse erinevatele mudelitele omaseid vigu kõige paremini.

Proovisõit

Nii, oled kontrollinud sõiduki tausta nii Eesti Liikluskindlustuse Fondi kui ka Maanteeameti leheküljel. Lisaks oled autoga käinud tehnilises ülevaatuses ning guugeldanud igaks juhuks müüja tausta.

Kui kõik tundub masina ja müüjaga korras olevat, tuleb kindlasti autoga ka proovisõidule minna. Võib juhtuda, et tehnilise poole pealt ongi kõik korras, kuid sulle ei sobi näiteks istme kõrgus või rooli jäikus.

Pea meeles!

Pea enne ostmist meeles järgmist.

  • Osta alati ametliku ostu-müügilepinguga, kus on mõlema osapoole allkirjad.
  • Maksa võimalusel pangaülekandega. Nii on tehingut lihtsam tõestada.
  • Usalda, aga kontrolli – ära usu ainult müüja sõnu ning kontrolli kõiki väiteid. Paljud müüjad võltsivad näiteks hooldusraamatu andmeid ning seetõttu on oluline käia tehnoülevaatuses ning teha ise masinale taustauuring.
  • Kui sul on pärast taustauuringu tegemist ikka kahtlusi, ära osta. Heas korras kasutatud autode turg on suur ning kindlasti leiad mõne teise auto, mis sinu kriteeriumitega sobib.
  • Ära kiirusta otsuse tegemisega. Võta aega, et kõike kontrollida ning et ennast auto taustaga kurssi viia.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.