Kuidas valida lapsele parim turvatool?

Parim turvatool peaks olema lapsele mugav ja seda peaks olema lihtne paigaldada. Siiski on olemas ka eeskirjad, mis reguleerivad laste turvatoolide kasutamist ja mis aitavad kindlaks määrata lapsele kõige sobivama istme. Foto: Shutterstock

Terve mõistus ütleb a priori, et parim võimalik turvatool peaks ideaalselt kokku sobima lapse heaoluga ning seda peaks olema lihtne paigaldada ja kasutada. Siiski on olemas ka eeskirjad, mis reguleerivad laste turvatoolide kasutamist ja mis aitavad kindlaks määrata lapsele kõige sobivama istme. 

Millest juhinduda?

Turvatool tuleb valida vastavalt lapse heaolule, eesmärk on ju siiski, et laps ennast hästi ja turvaliselt tunneks. Kui soovite valida oma lapsele kõige paremini sobiva ja kehtivatele eeskirjadele vastava turvatooli, on kõige kindlam juhinduda nii lapse pikkuse kui ka kaalu kriteeriumitest. Seda arvesse võttes lisavad paljud tootjad oma tehnilistesse spetsifikatsioonidesse mõlemad tegurid. 

Imikud (Rühm 0+). Rühma 0+ turvahällid on mõeldud kuni 13 kilo kaaluvate imikute jaoks, kelle pikkus on vahemikus umbes 40-75 cm. Üldjoontes on tegemist kuni 1-aastaste lastega.

Turvatoolid väikelastele (Rühm 1). Neid turvatoole võib hakata kasutama laste jaoks, kelle kaal on alates 9 kg kuni 18 kg, arvestades, et nende pikkus on vahemikus 70-105 cm. Tavaliselt on selliste laste vanus vahemikus umbkaudu 9 kuud kuni 4 aastat.

Turvatoolid vanematele lastele (Rühm 2/3). Vanemateks lasteks loetakse lapsi, kes kaaluvad koguni 15–36 kg ja on 100–150 cm pikkused. Tavaliselt on selliste laste vanus 3 ja pool kuni 12 aastat.

Laste turvatoolide tüübikinnituseeskirjad 

Praegu on laste turvatoolide kinnitamiseks kokku lepitud kaks erinevat määrust, mis juhinduvad ka erinevatest kriteeriumitest.

i-suurus (R129): see määrus on viimane, mis on heaks kiidetud ja mille kohaselt kasutatakse lapse turvatooli tüübi määramiseks lapse pikkust.

ECE R44 / 04: see määrus kiideti heaks 1980. aatatel ja seda on aja jooksul muudetud. Lapse autoturvatooli mudelite jagamisel võtke arvesse lapse kaalu.

Kuidas paigaldada lapse turvatooli? 

Lapse autoturvatooli ohutuks kinnitamiseks on kaks viisi – kasutada saab sõiduki enda turvavööd ning saadaval on ka ISOFIX kinnitussüsteem.

Esimene viis eeldab vanemate hoolitsemist selle eest, et tool oleks turvaliselt kinnitatud ja püsiks istmel kindlalt paigal. ISOFIX kinnitused aga on kõige turvalisem ja kiirem viis turvatooli paigaldamiseks. See on uus ja parim standard, mille suunas kõik auto ja turvatoolitootjad liiguvad. Lisaks on selliseid toole autosse lihtsam paigaldada ning selles on tunduvalt raskem vigu teha.

Kui sõidate erinevate autodega ning peate turvatooli tihti ühest autost teise paigaldama, kuid lapse turvalisuse osas järeleandmisi teha ei taha, hakkate seda omadust tõeliselt väärtustama.

Seega autosse lapse turvatooli valimisel pidage silmas nii erinevaid alternatiive kui ka neile vastavat kasutus- ja paigaldusmugavust. Lisaks oma lapse turvalisusele ärge unustage kontrollida, kas teil on olemas nii kehtiv liikluskindlustus kui ka kaskokindlustus. Kindlustus ja turvatunne annab alati meelerahu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.