Liiklusõnnetuste “CSI” ehk kuidas Volvo oma autosid üha turvalisemaks muudab?

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas autotootjad teavad, mida autode juures turvalisemaks muuta?

Millised on need turvasüsteemid, mida järgmise mudeli puhul saaks veelgi edasi arendada? Kuidas auto just sellises olukorras käitub ja mida sellest õppida annab? Need on küsimused, mida Volvo insenerid endalt pidevalt küsivad. Kuid kes annab vastuseid?

Volvo Carsis tuntakse neid inimesi majadetektiividena. Vaimusilmas võid ette kujutada CSI-sarja meeskonda, ainult et mõrvade asemel uurivad nad liiklusõnnetusi.

Tänavu täitus Volvo liiklusõnnetuste uurimismeeskonna sündmuskoha uurijatel – edaspidi CSI – 50. tegutsemisaasta. Miks selline grupp üldse loodi, mida nad teevad ja kuidas nad Volvosid turvalisemaks muuta aitavad?

Liiklusõnnetuste CSI, kelle töö muudab sinu Volvo turvalisemaks

Alates 1970. aastast töötanud meeskonna eesmärk on lihtne – selgitada võimalikult täpselt välja traagiliste liiklusõnnetuste asjaolud.

Kui Rootsis Göteborgi lähedal mõne Volvoga õnnetus juhtub, saabub meeskond kiiresti sündmuspaigale ja alustavad uurimist, dokumenteerides sündmuste järjekorra nii detailselt kui võimalik.

See tähendab mõistagi küsimuste esitamist. Kui tugev oli kokkupõrge? Kui kiiresti aktiivturvalisuse süsteemid reageerisid? Millises seisundis on reisijad? Milline oli ilm? Mis kell õnnetus juhtus? Millises seisus oli teekattemärgistus?

Kontoris uurimine jätkub: meeskond tutvub avalike politseiraportitega, suhtleb juhiga ja võimalusel uurib autot. Lisaks üritatakse mõista, kuidas juht õnnetust koges. Sellesse protsessi on kaasatud ka Volvo ohutuskeskuse käitumisteadlased.

Lõpuks palub meeskond õnnetuses osalenud inimestelt ka nende haiguslugusid, mis võimaldab neil vigastusi dokumenteerida. Neid analüüsivad biomehaanika eksperdid koos füüsikutega, et mõista vigastuste täpseid põhjuseid.

Seejärel depersonaliseeritakse kogutud andmed ja kodeeritakse ning uurimise järeldusi jagatakse juba Volvo tootearenduse meeskondadega, kes kasutavad neid uute tehnoloogiate arendamisel ja autodesse sobitamisel.

Sedasi on Volvo suutnud aastast aastasse suurendada oma sõidukite ohutust ja vähendada raskete tagajärgedega lõppevate õnnetuste hulka.

„Liiklusõnnetuste uurimismeeskond pole meie turvaekspertidele kaugeltki ainus informatsiooniallikas, kuid see mängib meie jaoks detailide sügavamas mõistmises olulist rolli,“ lisas Malin Ekholm. „Õnnetused juhtuvad endiselt, kuid tänapäeval on tagajärjed märksa leebemad ja tõsised vigastused on palju haruldasemad kui varem.“

Volvo “liiklusõnnetuste CSI” kohta saad lähemalt lugeda siit. Enne võid aga vaadata üht võrdlemisi pöörast videot sellest, kuidas Volvo oma sõidukeid ootamatute õnnetusjuhtumite – kui 30 meetri kõrguselt alla kukkumist ootamatuseks nimetada saab – testib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.