Mida silmas pidada, kui rendid puhkusel olles auto?

Autoga ringi sõites võid avastada väga palju ilusaid kohti ja vaateid.Foto: Shutterstock

Suvi on kohe-kohe käes, mis tähendab ka puhkust. Kui plaanid välismaale minna ja seal autot rentida, et kohalikku elu avastada, siis tasub mõned asjad enne järele uurida. Nii väldid hilisemate probleemide teket.Kuna rendiauto võtmisega kaasneb enamasti ka kindlustusvajadus, siis uurime lähemalt, kuidas aitab kulusid vähendada reisikindlustus.

Deebetkaardist jääb väheks

Välismaal autot rentides on oluline, et juhil oleks olemas kehtiv krediitkaart, kus on ka peal piisavalt vahendeid ning limiidid ei oleks liiga madalad. Reeglina lubatakse autot juhtida ainult ühel reisijal, kelle krediitkaardilt võetakse maha tagatis kuni rendiperioodi lõpuni, teiste autojuhtide lisamine on üldjuhul lisatasu eest.

Omavastutuse summa võivad osad rendifirmad broneerida rendilepingu sõlmimisel ka kohe krediitkaardilt. Kui kahju ei ole juhtunud, siis summa vabastatakse mõne aja möödudes.

Võrdle tingimusi

Kindlasti tasub enne rendilepingu sõlmimist võrrelda erinevate pakkujate hindu ja tingimusi, et oleks üheselt selge, mis sisaldub hinnas. Sinna hulka kuuluvad näiteks kütuse ostmine, omavastutuse suurus, tagastamise tingimused. Näiteks, kui palju on lubatud päevas kilomeetreid läbida, kas auto tuleb tagastada täispaagiga, millised on tagastuse hilinemisega seotud tingimused jms.

Ära jää hiljaks

Kui välismaal rendiautot broneerida, tuleb kokku leppida konkreetne kuupäev ja kellaaeg, millal autole järele lähete. Kindlasti arvesta ajavaruga, sest reisides on ootamatud hilinemised pigem tavalised. Rendifirma jaoks tähendab hilinemine juba mitteilmumist. Sellega võib kaasneda ebameeldivusi – auto on juba teistele välja renditud ning teist samaväärset autot pole pakkuda. Sellise olukorraga võib kaasneda ka rahaline kahju, kui rendifirma keeldub tarbijale ettemaksu tagastamast, kuna õigel ajal ei ilmutud kohale.

Miks mitte rentida soojal maal puhates hoopis kabriolett.Foto: Shutterstock

Tee sõidukist pildid

Kui aga auto saad kätte, siis on mõistlik teha kohe pildid, et kõik vead oleksid üles täheldatud. Mõistlik on esmane vaatlus teha koos rendileandijaga ning kõik kaheldavad asjad paberil fikseerida, et vältida hilisemaid arusaamatusi. Samuti on mõistlik teha pilte ka siis, kui toimub auto loovutamine. 

Soovitav on kontrollida ka pagasiruumi. Veenduge, et teil on olemas varuratas ja tööriistade komplekt.

Vaata ka kindlasti üle, kas rendiautoga võib ületada riigipiiri. Väga sageli on rendileandjatel reegel, et rendiautoga ilma ette teatamata riigipiiri ületada ei tohi. Riigipiiri ületamise soovist tuleb rendileandjat eraldi teavitada ja üldiselt rakendub sellisel juhul rendihinnale ka piiriületuse tasu. 

Jälgi vanusepiirangut

Mitmed rendifirmad on seadnud rentijatele vanusepiirangu, mis ei ole seotud sinu juhtimisõigusega. Näiteks sageli on selleks vanuseks hoopis 25 või rohkemgi. Võib olla ka nii, et noorem inimene saab küll autot rentida, kui sellisel juhul on hind hoopis kõrgem, mis tuleneb eeldatavast kõrgemast riskist.

Kui kodus oled harjunud sõitma autoga ja tead täpselt, millist kütust tankida, siis rendiautol kontrolli see kindlasti enne üle ja tanklas olles veendu selles uuesti. Vana harjumus on visa kaduma ja valet kütust pole rendiautosse vaja tankida.

Kui oled reisil lastega, siis ära unusta, et Euroopa Liidus peavad kõik alla 135 cm pikkused ja kuni 36 kg kaaluvad lapsed reisima turvatoolis. Seega broneeri enne auto rentimist turvatool või võta võimalusel Eestist kaasa.

Vältige lennujaama lisatasusid

Võimalusel tasub võrrelda hindasid. Eriti tähelepanelik tasub olla lennujaamast autot rentides. Lennujaamad võtavad sageli lisatasu mugavuse eest, et saad auto kohe pärast lendu kätte ja vahetult enne väljumist tagastada. Tihti on linnas asuvad rendifirmad soodsamad, seega tasub mõelda, milline on sinu reisi jaoks arvestatud eelarve ning vajadused. 

Mõtle ka sellele, kas soovid võtta automaat– või manuaalkäigukasti. Manuaalkäigukastiga auto hind on sageli soodsam. 

Tangi sõiduki kütusepaak enne tagastamist täis

Levinud tava on tagastada rendisõiduk täis tangitud kütusepaagiga. Tühja paagiga tagastades tuleb arvestada lisasummadega ja rendilepingule lisanduv kütuseliitri hind on märgatavalt suurem kui oleks ise tankides. Enne auto tagastuspunkti viimist uuri, kas seal lähedal on tanklaid, kus saad kütusepaagi täis tankida.

Reisikindlustuse lisakaitse tagab meelerahu

Pea meeles, et välismaa rendiautot sa Eestis kindlustada ei saa. Küll aga on  võimalus kindlustada omavastutuse suurus kuni 2000 euro ulatuses. See on rendiauto lisakaitse, mida võimaldab IIZI reisikindlustus juurde osta. See tähendab, et kui auto rentimisel välisriigis on rendilepingus kirjas omavastutus auto kahjustumise korral 2000 eurot, on võimalik seda kahju kindlustada reisikindlustuse lisakaitsega. Kaitset ei pakuta aga rendiautoga kolmandale osapoolele põhjustatud kahjude osas. 

IIZI reisikindlustuse kalkulaatoris saad autorendi märke teha pakkumust võttes või ka hiljem, pöördudes kõnealuse sooviga otse kindlustusmaakleri poole telefonil 666 0300 või aadressil info@iizi.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.