Missugused on märgid, et mootoriõli tuleb kohe välja vahetada?

Et tagada mootorratta mootori nõuetekohane toimimine, tuleb õli regulaarselt vahetada.Foto: Shutterstock

Kuna õli on mootorratta mootori peamine määrdeaine, mõjutab seda tihti kuumus, mis aja jooksul muudab õli omadusi. Et tagada mootorratta mootori nõuetekohane toimimine, tuleb õli regulaarselt vahetada.

Mootorrattaomanikud uurivad sageli, mitme kilomeetri läbimise järel tuleb õlivahetus teha ja kas õlivahetus tuleb ette võtta pigem lähtudes läbitud kilomeetrite arvust või siis, kui eelmisest õlivahetusest on möödunud teatud aeg.

Loe artiklist, millal on õige aeg mootorratta mootoriõli vahetada.

Õli on õhuke ja tume või musta värvi

Uus õli on tavaliselt sinine või pruun ning paksu konsistentsiga. Korduv kokkupuude mootori põlemisega muudab selle mustaks.

Kui mootoriõli on tume või lausa musta värvi, soovitatakse see võimalikult kiiresti välja vahetada, kuna see põhjustab mootori kiiret kulumist.

Mootoriõli maht väheneb

150cc mootorratta mootor sisaldab tavaliselt vähem kui ühte liitrit mootoriõli. Siiski kipub õli maht pikaajalise ja intensiivse kasutamise tõttu vähenema.

Kui märkad õlitaseme langust, kontrolli õliviskeid ja vaheta õli kohe.

Kõrge mootoritemperatuur

Halvenenud õlikvaliteet põhjustab termilise juhtivuse vähenemist, tekitades ebavõrdset soojuse jaotumist mootoris.

Kui tunned sõites oma jalgadel kuuma õhku, on see kindel märk, et on aeg vahetada mootoriõli.

Mootori karm heli

Hästi õlitatud mootori hääl kõlab kõrvale meeldivalt.

Kehva kvaliteediga õli ei määri käigukasti piisavalt ja see omakorda mõjutab käiguvahetust ning tekitab käiguvahetuse ajal üsna karmi heli. Kui käikude vahetamine on kõrvale valus, on järelikult aeg õli uue vastu vahetada.

Reegel mootoriõli vahetamiseks

Üldiselt tuleks mootoriõli vahetada iga 3000–5000 kilomeetri järel. Selles etapis tundub mootori töö endiselt normaalne, kuid kui õli ei vahetata, võib see hiljem põhjustada mootoriprobleeme.

Määramaks, millal on parim aeg mootoriõli vahetamiseks, saab kasutada igapäevast kilomeetrite lugemist. Kui päevas läbitakse 20–50 kilomeetrit, tuleks õlivahetus teha iga kahe kuu tagant. Õli peaks vahetama igakuiselt, kui päevane läbisõit ületab 50 kilomeetrit.

Tasub teada, et mootorratta mootori eluea määramisel peetakse silmas ka õlivahetuse sagedust. See kehtib eriti tiheda liiklusega piirkondades, kus ratas ei pruugi liikuda, kuid mootor töötab pidevalt ja määrdeaine liigub ringi.

Need on vaid mõned näpunäited, kuidas teada saada, millal on õige aeg mootoriõli vahetamiseks.

Intercarsi valikus on Elf, Motul, Silkolene, Castrol, Shell, Valvoline ja teistegi kaubamärkide mootorrata mootoriõlid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.