Mootorrattaga Eestimaad avastama – kuhu minna ja mida kaasa võtta?

Ka Eestis on palju mõnusaid kohti, mida mootorratta seljas tasub avastada.Foto: Shutterstock

Kevadised ilmad lähevad samm sammu haaval soojemaks, mis tähendab, et varsti saab minna mootorrattaga mõnusat nädalavahetust nautima. Kindlasti tee enne sõidu alustamist liikluskindlustus. Aga kuhu võiks minna kauneid paiku avastama ja mida ühele motoreisile peaks kindlasti kaasa võtma?

Väikesed külad põhjarannikul

Eestimaal on palju mõnusaid kohti. Esimesel võimalusel tasub keerata suurelt magistraalilt maha ja avastada hoopis väiksemaid maanteid. Hea mõte on võtta suund näiteks põhjarannikule Ida-Harjumaal, kus on toredad kalurikülad ning palju ilusat loodust. Pane marsruut paika ning avasta teid, mis viivad läbi Kaberneeme, Salmistu ja Viinistu Võsule. Tee äärde jäävad seal ilusad mõisahooned ning kaunid kalurikülad. 

Mõnel teisel nädalavahetusel võib pöörata nina hoopis pealinnast lääne poole ning sõita mööda väiksemaid teid Haapsallu. Suurem osa teedest on saanud asfaltkatte alla, mistõttu ei pea kartma neid mootorrattaga läbida.

Lääne-Eesti saared lummavad oma loodusega

Muidugi tasub sõita meie saartele. Olgu selleks Hiiumaa või Saaremaa. Mõlemad on mootorrattaga mõnusalt läbitavad ja nauditavad. Saaremaal tasub suund võtta põhjarannikule, kus ootab Panga pank ning maalilised vaated merele. Ilusate ilmadega on nende väikeste asfalteeritud teede läbimine tõeline maiuspala igale motohuvilisele matkasellile. Ja miks mitte pärast Saaremaad otse Hiiumaale minna, eriti kui ees on pikem nädalavahetus ja saad rahulikult kõike nautida. 

Peipsi äärt mööda Lõuna-Eesti kuppelmaastikule

Peipsi-äärsed teed on mõnusad nii auto kui mootorrattaga sõitmiseks. Kujuta ette, kuidas tuul vuhiseb, kui mootorrattaga mööda Peipsi kallast Lõuna-Eesti poole tuhised. Ja Haanja kuppelmaastik paneb õhku ahmima kohalikulgi. Muidugi ei ole meil tuhandete meetrite kõrguseid mägesid, kuid meie maa võlu peitubki mujal. Ja mootorrattaga on seda eriti hea avastada. 

Ilusaid kohti leiab kõikjal Eestimaal. Soovitatav on suurte maanteede pealt maha keerata ning sõita mööda väiksemaid teid – see võib olla tõeliselt mõnus avastusretk.

Mida reisile kaasa võtta?

Selleks, et nädalavahetusest mootorrattal tõelist naudingut ja reisist täit mõnu tunda, tuleb teatud asjad kindlasti kaasa võtta.

Kõigepealt tee endale selleks, milline reis tuleb, kas on rohkem seiklusi metsikul rajal või tsiviliseeritud keskkonnas. Sellest sõltub, millise rattaga reisile minna.

Arvesta heitliku ilmaga

Muidugi on oluline ilmastikukindel ohutusvarustus. Eesti ilm võib ühe nädalavahetusega pakkuda kõike. Kui lähed väiksematele teedele seiklema, siis võta arvesse, et teed on kurvilised, seega ära unusta tugevat kaitseriietust, mis oleks samas mugav. Igaks juhuks võiksid ka vihmakindlad riided kaasas olla.

Kui asju pakid, mõtle optimaalsusele: kaasa peab saama kõik vajalik ja koju jääma kõik üleliigne. Näiteks ei ole arukas võtta kaasa tarbetult palju vahetusriideid, vaid võimalusel pese olemasolevaid. Kindlasti võta kaasa vajalikud ravimid – allergiaravimid, valuvaigistid.

Võta kaasa vajalikud varuosad

Kindlasti arvesta võimalusega, et mootorrattaga võib reisi ajal midagi juhtuda. Sellisel juhul oled ise ka mehaanik. Mõistlik on ka enne spetsialisti käest uurida, millised olulised varuosad peaks reisile kaasa võtma. Üldlevinud varuosad on varutoru, süüteküünlad, katkestus- ja gaasijuhe, mootoriõli. Kuid pea meeles, et iga mootorratta nõuded on erinevad.

Motoreisile suundudes on kasulik end võimalike riskide eest juba eos kaitsta ning see tähendab oluliste dokumentide üle kontrollimist. Veendu, et sinu mootorrattal on kehtiv liikluskindlustus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.