Peagi on kätte jõudmas rehvivahetuse aeg: millega arvestada?

Enne rehvivahetust võiks konsulteerida remonditöökoja spetsialistiga, kes aitab hinnata teie rehvide seisukorda.Pilt: Shutterstock

Tihtipeale tulevad miinuskraadid üllatusena ning oh õudust, teie sõidukil on rehvid veel vahetamata! Kuna talv on kohe uksele koputamas, tuleks aegsasti välja vaadata oma sõidukile talverehvid ning broneerida aeg rehvivahetuseks. Igal aastal tehakse liiklusõnnetuste statistikat ning hilissügisel tekib kõige rohkem liiklusõnnetusi maanteedel suverehvidega sõitmise, hooletu liiklemise ning ülemäärase kiirustamise tõttu.

Kuidas vältida üllatusi maanteedel ning liigelda ohutult ka esimese lume tekkimisel? 

Vaata üle eelmise hooaja rehvid

Enne rehvivahetusse suundumist tuleks üle vaadata oma eelmisel hooajal kasutatud rehvide seisukord.

Jälgida tuleb kulumisastet, naastrehvide puhul ka naastude olemasolu. Ülemäära kulunud rehvid ei ole kindlasti mõeldud lumistes ja jäistes tingimustes liiklemiseks ning esimesel võimalusel tuleks soetada uued rehvid. Kui sooduspakkumised on mööda läinud ning rahalised vahendid uute soetamiseks on puudulikud, võib kasutada krediitkaardi või kiirlaenu võimalust.

Kindlasti ei tohiks vananenud rehvidega sõidukiga liigelda, sest sellest sõltub nii teie kui ka teiste liiklejate ohutus. Tänapäeval on võimalik rehve soetada ka järelmaksuga. 

Millega tuleb arvestada rehvivahetusel?

Rehvide üldine seisukord – selleks, et teha kindlaks kas eelmise hooaja naelrehvid on piisavalt korralikud uueks hooajaks, tuleb hinnata nende seisukorda. Rehvimustri jääksügavus peab Eesti Vabariigi seaduse kohaselt olema vähemalt 4 mm. Soovituslik oleks siiski vähemalt 5 mm.

Lisaks rehvi mustri jääksügavusele tuleb hinnata ka rehvide külgmist kulumist. Tihti tekivad rehvi külgedele kulumisjäljed, mis on seotud valesti tasakaalustusega. Ebaühtlase rehvide kulumise vältimiseks on soovitatav käia autoga sillastendis kord aastas. 

Lamellrehv vs naastrehv – antud valiku puhul tuleb võtta arvesse oma tavapärast liikumist teedel. Teisejärgulistel maanteedel ei ole teepuhastus just alati ideaalne, mis tähendab, et tihti on need maanteed soolamata ning teele võib tekkida kinnitallatud lumest kiht. Neis tingimustes on naastrehv parim valik. Ka musta jää korral on naastrehvil eelis. Lamellrehvid on mõeldud kasutamiseks aastaringselt ning üha enam arenev tehnoloogia võimaldab lamelliga sõita ka väga libedatel teedel. Siiski on lamelli eeliseks toime tulla märjal teekattel ning koheva lumega teepinnal. 

Bränd – kindlasti on sõidukiomanike seas teatud rehvitootja firmade fänne, kes eelistavad just nende tootjate rehvimudeleid. Tuntumad rehvitootjad Goodyear, Continental, Michelin on tuntud oma kvaliteetsete mudelite ning spetsiaalsete tehnoloogiate poolt. Kuid kõrvale ei tohiks heita ka vähem tuntud tootjaid, kelle tootevalikusse kuulub mitmeid kvaliteetseid mudeleid. 

Sõiduki üldine seisukord – rehve vahetama minnes võiks hinnata ka oma sõiduki üldist seisukorda. Kontrollida tuleks pidurite, veermiku ning mootori olukorda. Rehvivahetuse ajal on võimalik teostada ka teisi remonditöid, mis aitavad sõidukit talveks ette valmistada. 

Kvaliteet – ei tähenda alati, et kallimad rehvid on paremad kui teised mudelid. Rehvide kvaliteet sõltub suuresti selle omadustest. Põhjamaades on kohustuslik kasutada kolme mäetipu ja lumehelbe embleemiga rehve. Tegemist on sel puhul kvaliteetsete talverehvidega, mis on ettenähtud Põhjamaade tingimustes liikumiseks. Kvaliteetsed rehvid on tihtipeale ka madalama rehvimüraga rehvid. Spetsiaalse rehviturvise mustriga rehvid on disainitud vastavalt nõudmistele ning müra vähendamiseks on mustrijälg paigutatud vastavalt. Ka taastatud rehvid on kvaliteetsed, kui nende ümbertöötlemisel on silmas peetud tootjate poolt ettenähtud aspekte. 

Enne rehvivahetust võiks konsulteerida remonditöökoja spetsialistiga, kes aitab hinnata teie rehvide seisukorda. Juhul, kui spetsialist hindab teie rehvid kasutuskõlbmatuks, tuleb soetada uued ja kvaliteetsed rehvid. Liigelge ohutult, kasutage õigeid rehve.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.