Sisuturundus

Plaanid soetada elektriauto? Kus ja kuidas seda laadida?

Kuigi tänapäeva elektriautod on järjest suuremate akudega ja laadida ei ole vaja tihti, on elektriautot soetades siiski vajalik läbi mõelda selle laadimisvõimalused. Neid on praegu mitmeid – laadida saab nii kodus, tööl kui ka avalikus laadimisvõrgustikus.

Avalik laadimisvõrgustik

Avaliku laadimisvõrgustiku eeliseks on võimalus laadida autot ajal, mil tegelete igapäevaste toimetustega, seetõttu ei kulu selleks eraldi aega.

Enamik avalikest laadijatest on paigaldatud nii, et auto laadimiseks ei pea eraldi kusagile minema ja vajalik kogus elektrit saab laetud külastades kaubanduskeskust, toidukohta või spordisaali. See on ideaalne võimalus neile elektriauto omanikele, kes ei ole veel jõudnud paigaldada laadijat koju või ei saa seda mingil põhjusel teha.

Eleporti kiiresti arenevas võrgus on praegu üle 100 avaliku laadimisjaama, millest kõik võimaldavad laadida nii CCS kui CHAdeMo standartidega, olles Eesti suurim modernse laadimisvõrgustiku haldaja. Avalike laadimispunktide asukohad on kergesti leitavad Eleport äpist (lae alla GooglePlayst või App Store’ist).

Ärilahendused

Lisaks avalikele laadimispunktidele on hakanud elektriautode laadimislahendusi oma parklatesse lisama ka järjest rohkem ettevõtteid ning büroohooneid. Seda nii oma autopargi elektrifitseerimiseks kui ka oma töötajatele ning klientidele lisaväärtuse pakkumiseks.

Eleport on Eesti üks kogenumaid ärikliendi täisteenusega laadimislahenduste pakkujaid. Paigaldatud on nii väiksemaid 2-4 laadijaga kui ka suuri 20-30 laadijaga lahendusi.

Laadimine kodus

Üks suurim elektriauto kodus laadimise eelis on vabadus mitte arvestada tanklate asukohaga ning vajadusega oma marsruuti vastavalt sellele kohandada. Auto laadimiseks kulub kaks minutit, üks õhtul laadima panekuks, üks hommikul laadimast võtmiseks.

Üks võimalus auto laadimiseks on pistikupesa, kuid sellel on mõned ebamugavad ning ka paar potentsiaalselt ohtlikku külge, mistõttu ei ole see sobilik pikaajaline lahendus. Esiteks on tavalisest pistikust laadimine aega nõudev. Teiseks – tavaline pistikupesa ei pruugi olla ehitatud pikale koormusele vastupidavaks ning järjestikune pikaajaline kasutamine võib põhjustada süsteemi ülekoormuse.

Teine võimalus on kodulaadija. Leidmaks kodu elektrisüsteemiga sobiv ning laadimisvajadust kattev laadimisjaam, on vajalik väike eeltöö. Soovituslik on valida kogenud koostööpartner, kes oskab soovitada ja tähelepanu pöörata nii tulevikukindlusele, ohtusele kui ka vajalikule laadimisvõimsusele.

Mida silmas pidada, kui valid laadimisvõimalust

Kui plaanid soetada elektriauto, pea silmas punkte, millele kindlasti tähelepanu pöörata.

Dünaamiline koormuse juhtimine. Hoone elektrisüsteem on disainitud selliselt, et see kataks ära tippkoormuse. Vältimaks situatsiooni, kus ülekoormuse tõttu “lövöad korgid välja”, kasutatakse ära hoone elektrisüsteemi disaini ja koormuse juhtimist, mis mõõdab pidevalt kogu hoone elektritarbimist. Mõõtmistulemused edastatakse laadimisjaamale ning laadijasse ehitatud automaatika reguleerib laadimisvõimsust vastavalt vajadusele.

Ohutus. Nagu iga elektriseadme puhul on ka laadija puhul vajalik veenduda selle ohutuses. Elektriauto laadija peab vastama mitmetele parameetritele ja standarditele. Näiteks peab laadijal olema A-tüüpi rikkevoolukaitse ning lekkeandur.

Enamik soodsa hinnaga laadijaid ei vasta kõikidele tehnilistele nõuetele ning paigalduse hetkel tuleb puuduvad seadmed juurde soetada, et tagada ohtus. Seetõttu on väga oluline valida endale kogenud koostööpartner, kes oskab soovitada standarditele vastavaid ja ohutuid tooteid ning aidata ka paigalduse osas.

Tulevikukindlus. Kodulaadija ostul julgustame mõtlema ka tulevikule. Laadija eluiga on keskmiselt 10+ aastat, auto aga ostetakse keskmiselt 3–5 aastaks. Sellest tulenevalt ei ole otstarbekas osta laadijat vastavalt olemas oleva auto vajadustele, sest sel juhtul tuleb uue auto ostuga välja vahetada ka laadija. Soovitatav on valida nutikas laadija, mida on võimalik ühendada internetti ja/või hallata äpi kaudu.

Lisainfo erinevate laadimislahenduste kohta leiad Eleporti kodulehelt www.eleport.ee ning täiendavate küsimustega võib pöörduda aadressil laadijad@eleport.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.