Plaanis on auto ostmine: kas valida laen või liising?

Oluline on hinnata oma vajadusi põhjalikult ja kaaluda erinevaid finantseerimisvõimalusi, et leida enda jaoks kõige sobivam lahendus.Foto: Pixabay

Auto soetamine on oluline ja mõnikord keeruline otsus, mis nõuab põhjalikku kaalumist. Enne autoostu seisavad paljud silmitsi küsimusega, kas valida finantseerimiseks autolaen või -liising. Mõlemal variandil on oma head ja vead, ning olenevalt teie vajadustest, eelarvest ja elustiilist võib üks olla teisest parem.

Autolaen

Autolaen annab teile kohe auto omandiõiguse. Laenu võtate finantsasutuselt ja maksate selle tagasi kokkulepitud perioodi jooksul.

Laenuperioodi jooksul maksate igakuiselt kindla summa, mis koosneb põhisummast ja intressidest. Kuna intressimäärad on tavaliselt fikseeritud, ei pea te muretsema maksete suurenemise pärast tulevikus. See annab teatava kindlustunde ja aitab paremini planeerida oma rahandust.

Autolaen sobib eriti neile, kes soovivad omada autot ilma piiranguteta ja selle edaspidi maha müüa või vahetada ning ei taha muretseda sõiduki tagastamise tingimuste pärast.

Autoliising

Autoliising seevastu sarnaneb pikaajalisele rendilepingule, kus liisingufirma ostab ja omab autot kuni lepingu lõpuni. Teie, kui liisinguvõtja, maksate iga kuu summa, mis katab auto kasutamise ja väärtuse languse. Liisingumaksed on madalamad kui laenumaksed, kuna need ei hõlma auto täishinda. Selle asemel maksate auto amortiseerunud väärtuse eest, mis teeb igakuised väljaminekud väiksemaks.

Liisinguperiood on tavaliselt lühem ja lõppedes on teil võimalus auto tagastada, lepingut pikendada või auto välja osta. Siiski tuleb arvestada, et liisingumaksed võivad sisaldada muutuvat EURIBORi intressimäära, mis tähendab, et kui turu intressimäärad tõusevad, suurenevad ka teie maksed.

Mõned erinevused

Liisingu ja laenu erinevus tuleb eriti esile hoolduse ja remondi kohustuses. Autolaenu puhul vastutate ise auto hoolduse ja remondi eest, kuna olete selle omanik. See annab teile vabaduse valida hoolduskohti ja remonditöökodasid vastavalt oma eelistustele ja eelarvele. Autoliisingu puhul võib liisingufirma nõuda, et hooldus ja remont tehtaks kindlates, ettevõtte poolt heaks kiidetud teeninduskeskustes, ja mõnikord katab need kulud osaliselt liisingufirma.

Lisaks on autolaenuga võimalik auto igal hetkel müüa või vahetada, mis annab finantsilist paindlikkust. Autoliisinguga seda võimalust ei ole, sest auto ei kuulu teile enne lepingu lõppu või väljaostmist. Kui otsustate auto enne liisinguperioodi lõppu tagastada, võivad lisanduda trahvid või tasud ennetähtaegse lepingu lõpetamise eest.

Lõpuks sõltub valik teie finantsolukorrast, auto kasutamise eesmärkidest ja isiklikest eelistustest. Oluline on hinnata oma vajadusi põhjalikult ja kaaluda erinevaid finantseerimisvõimalusi, et leida enda jaoks kõige sobivam lahendus.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.