Puust ja punaseks: kuidas liikluskindlustus sind miljoninõudest päästa võib?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Meelis Meilbaum/Virumaa Teataja/Scanpix

Statistika näitab, et Eestis satub liiklusõnnetusse iga kümnes sõiduk. Milline oleks sinu reaktsioon, kui tagurdad kogemata parklas teisele autole sisse ja mõlgid selle korralikult ära? Kas su reaktsioon sõltuks sellest, kui kallis või odav teine auto on?

Tegelikult on ainuke murekoht selles olukorras see, kas sinu enda autol on kaskokindlustus või mitte, sest kohustuslik liikluskindlustus katab teisele autole põhjustatud kahjud nii-kui-nii.

Mis on liikluskindlustus ja miks see kohustuslik on?

Liikluskindlustus on Eestis üks kohustuslikest kindlustustest, milleta ei tohi ühegi autoga sõita. Just see kindlustus tagab, et mistahes kahju põhjustaja ei pea oma taskust kannataja sõiduki remonti kinni maksma hakkama.

Võtame eelneva parkla olukorra, aga kujutame ette, et liikluskindlustus ei ole kohustuslik ja kõik avarii- ning kahjuolukorrad lahendatakse süüdlase-kannataja põhimõttel. Lisaks enda auto remondile tuleks sul sel juhul maksta kinni ka need kahjud, mis teisele autole põhjustati.

Kuid liikluskindlustus ei hõlma ainult sõidukeid: avariis võivad kahju saada ka inimesed või lihtsalt tee ääres seisnud objektid. Liikluskindlustuseta tuleks tõsisema juhtumi korral hakata omast taskust maksma näiteks liiklusmärkide, eraldusribade ja isegi kannatanute haiglaarveid.

Liikluskindlustus säästab sind suurtest kahjutasudest

Tänu kohustuslikule liikluskindlustusele jäävad sinu põhjustatud kahjud alati kindlustusseltsi kanda. Tasub arvestada, et suuremate juhtumite puhul võivad need summad ulatuda isegi sadadesse tuhandetesse eurodesse.

Kõige tuntum näide on tõenäoliselt Elroni rongiga õnnetuse põhjustanud veokijuhi juhtum, kus kahjud ulatusid miljonitesse ja jäid lõpuks kindlustuse kanda. Vastasel korral oleks õnnetuse põhjustaja pidanud need omast taskust maksma.

Kõik kehtib ka vastupidi: võid alati kindel olla, et kellegi teise poolt põhjustatud kahjusid ei pea sa oma taskust maksma, vaid seda teeb teise poole kindlustusselts.

Kaskokindlustus päästab sind igal juhul

Mõnel korral on liikluskindlustust aetud sassi vabatahtliku kaskokindlustusega. Seda ei tohiks kindlasti teha, kuna kaskokindlustusega hüvitatakse sinu enda sõidukile tekkinud kahju isegi sellisel juhul, kui oled ise õnnetuse ja kahjude põhjustaja.

Tegelikult ei pea kaskokindlustuse puhul juhtumis isegi teist osapoolt olema – on palju selliseid olukordi, kus juht on kogemata oma autot kriipinud või kahjustanud, kuid tänu kaskole ei pidanud ta remondiarvet ise maksma.

Kui kaskokindlustus on vabatahtlik, siis liikluskindlustuse tegemine on iga sõiduki omaniku kohustus ning kindlustuse tegemata jätmise korral rakendub sõidukile juba märkimisväärselt kallim sundkindlustus, millel on õnnetusjuhtumi korral ka 640-eurone omavastutus.

Tavalise liikluskindlustuse puhul on omavastutus null eurot ning kindlustuse sõlmimine on vaid mõne minuti küsimus. Vaata siit järele, kui soodsa kindlustuspakkumise oma sõidukile saad If Kindlustuselt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.