Spetsialist annab häid soovitusi, kuidas vältida korduvülevaatust

Profdiagnostik OÜ juht Andres Peerna jagab paar väärt nõuannet, mida sõiduki juures enne ülevaatusele minekut kontrollida tasuks.Foto: Egert Kamenik.

Kohustusliku tehnoülevaatuse eesmärk on hinnata sõiduki tehnilist seisukorda, kuid alati on mõistlik enne ülevaatusele minekut masin ka oma silmaga üle vaadata. Miks see vajalik on?  Seda selgitab ettevõtte tehnoülevaatus.ee Profdiagnostik juht Andres Peerna, kes muu hulgas avaldab, milliste levinud vigade pärast autod tehnoülevaatuselt läbi ei saa. 

Tulede ülekontrollimisega saab hakkama igaüks

Tehnoülevaatusel käimine on enam kui 10-aastaste autode omanikel iga-aastane kohustus. Uuemad ehk alla 10 aasta vanused sõiduautod peavad ülevaatuspunkti külastama iga kahe aasta tagant ning esmaregistreeritud sõiduautodele kehtib ülevaatus koguni neli aastat. 

Millised on aga peamised põhjused, miks autod kordusülevaatusele saadetakse?

Sõidukitel, mis suunatakse kordusülevaatusele, kipuvad olema üpriski sarnased vead. Mõnevõrra üllatuslikult on põrumise kõige sagedasem põhjus Peerna sõnul sõidukite valgustus.

“Valdav enamus autosid saadetakse kordusülevaatusele nõuetele mittevastava valgustuse tõttu, kuigi tegelikult on tulede kontrollimine üks kõige lihtsamaid tegevusi, mida sõiduki omanik omal käel teha saab,” räägib tehnoülevaatus.ee Profdiagnostik juht.

Kõik sõidukile paigaldatud valgustus- ja valgussignalisatsiooniseadmed peavad olema töökorras. Seega tulekski auto ülevaatust alustada valgusallikatest: kas esi-, päeva- , ääre-, ja kaugtuled on töökorras? Seejärel vaata üle eesmised ja tagumised udutuled, samuti numbrilaua tuled. Ära unusta ka pidurdus- ja tagurdustulesid.

Viimaseid saab hõlpsasti kontrollida mõne hoone fassadiklaasi peegeldusest või tuleb sõber appi vaatama. Samal ajal tee kindlaks, et tulede klaasid poleks pragunenud ega liialt tuhmunud – ka need on vead, mis võivad auto kordusülevaatusele saata.

Murekohtadeks on veel näiteks kulunud rehvid ja mõrane tuuleklaas, mida autoomanik võiks samuti ise oma silmaga näha. Rehvide puhul vaata üle mustri sügavus,  ja ega neis mõrasid ei ole. Naastrehvide puhul tuleb teada, et rehve võib sõidukil kasutada alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Talviste teeja ilmastikuolude esinemise korral võib naastrehve kasutada 1. oktoobrist kuni 30. aprillini.

Pane nüüd tähele! Kui ilmud ülevaatuspunkti naastrehvidega enne 1. oktoobrit või pärast 30. aprilli, on tulemuseks korduvülevaatusele saatmine. Seega, kontrolli enne ülevaatusele minekut, et all oleks jooks rehve, mida on antud hetkel lubatud kasutada. Alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini peab kasutama talverehve (M+S, MS, M.S. või M&S tähistusega). Alates 2022. aasta 1. detsembrist peavad naastudeta talverehvid olema tähistatud kolme mäetipu ja lumehelbe tähisega (välja arvatud maastikurehvid, millele on kantud tähis POR).

Vaata ka üle, et rehvid vastaksid nõuetele.Foto: Egert Kamenik.

Tuuleklaasi puhul on oluline, et see poleks tuhmunud ning et sel ei esineks kriimustusi, mõrasid ega pragusid, mis halvendavad juhi vaatevälja.  Kui esineb kahtlusi sõiduki seisukorras, siis on mõistlik viia see lähimasse töökotta või esindusse üle vaatamisele.

Elav järjekord on minevik

Tehnoülevaatusele minek võib osutuda päris tüütuks. Kiire elutempo tõttu pole alati aega sellega tegeleda ning kui lõpuks ülevaatuspunkti kohale jõuad, näed selle ukse taga seismas autosid, mis oma järjekorda ootavad. Sellele on õnneks lihtne ja mugav lahendus. 

Tallinnas ja Peetris asuvatesse Tehnoülevaatus.ee punktidesse saab aja broneerida läbi veebikeskkonna, et vältida kohapeal järjekorras passimist.

Tehnoülevaatusele broneeri aeg nii, et ei peaks järjekorras enda korda ootama.Foto: Egert Kamenik.

Internetis on võimalik mugavalt valida endale sobiv aeg ja sealsamas teenuse eest ka kohe tasuda. Kusjuures, kui broneerid ja tasud  auto korralise ülevaatuse aja tehnoülevaatus.ee veebis, on teenus soodsam. 

Sõiduauto ülevaatus 15 minutiga

Kui ainuüksi broneerimisega säästad  aega ja raha, siis ka ülevaatuse protsess käib kiiresti. Andres Peerna sõnul saab Tallinna ja Peetri punktides sõiduauto tehnoülevaatus tehtud vaid 15 minutiga. Tehnoülevaatus.ee ülevaatus on organiseeritud kiire meeskonnatööna. „Kui keskmiselt viiakse mujal ülevaatust läbi kohati isegi pool tundi või kauem, siis meil on mitu inimest korraga masina kallal ning lisaks on mõõteriistu topelt.”

„Enamikel ülevaatuspunktides käib veermiku kontroll ühe silla kaupa, vajadusega autot edasi veeretada teise silla kontrolliks – see on aeganõudev. Meie töökojas on neli lõtkutestriplaati ühe auto kohta, mis hoiab tublisti kokku aega ja ka personali terviseressurssi.  Oleme tööprotsessi kiirendanud märgatavalt, aga nii, et töömahus ja kvaliteedis järele ei anna,” selgitab Peerna.

Hea klienditeenindus on meeldiv, puhas ja meeldejääv

Lisaks kuulub Tehnoülevaatuse väärtuste sekka kliendi mugavus ja rahulolu, millest juhindudes on ülevaatuspunktidesse loodud mugavad ooteruumid, kus saab juua kohvi ning vaadata televiisorit. Liigse stressi maandamiseks on saalis isegi massaažitool. Tehnoülevaatuse akte vormistavad väljaõppinud klienditeenindajad.

Samal ajal, kui sinu autot üle vaadatakse, saad mõnusalt massaažitoolis istuda ja kohvi nautida.Foto: Egert Kamenik.

Kui nõudmised ülevaatajale on autoremondilukksepa haridus ja kolmeaastane autoremondi töökogemus, siis ei tarvitse ta alati olla sobiv klienditeenindaja. Selleks, et klient oleks rahulolev hea teeninduse üle, oleme palganud klienditeenindajateks oma ala spetsialistid, kes oma tööd oskavad ja naudivad.

Kui sinu sõidukil hakkab tehnoülevaatus vaikselt lähenema, siis broneeri selleks aeg või telli meeldetuletus juba täna mugavalt ja kiiresti SIIN!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.