Spetsialist õpetab: kuidas valida haagist, mis vastaks just sinu vajadustele ja kestaks aastaid?

Vahet pole, kas on poltliidestega või keevisraamiga haagis – heaperemehelikult hoitud haagis kestab aastaid.Foto: Tiki


Millest alustada haagise valikul? Tiki valikus on enam kui 100 mudelit ja selleks, et nii kirjust seltskonnast see õige leida, tuleb endale selgeks teha, kui sageli ja milleks treilerit kasutama hakatakse

Müüjatele annab hea suunise juba see, kui on ette teada, et haagisega hakatakse näiteks kodust suvilasse vedama murutraktorit või ATV-d. Teine sagedane treileri kasutamise põhjus on ehitusmaterjalide vedamine. Sellisel juhul tasub mõelda, kui sageli seda tehakse. Kas see on igapäevane töö või tuleb seda ette pigem mõni kord aastas?

“Kui on kord kuus vaja ehituspoest materjale tuua, pole ilmselt vaja osta kõige kallima segmendi haagist. Kui seda kasutatakse iga päev, on rusikareegel, et samade parameetrite juures on kallimas tootes rohkem insenerilahendusi, mis tagab haagise vastupidavuse ja funktsionaalsuse,” selgitab Tiki Baltikumi müügijuht Martin Kobrusepp.

Keevisraamiga haagis on 10–15 protsenti kallim

Haagised jagunevad laias laastus kaheks, keevis- ja poltliidestega järelhaagisteks. Tiki keevisraamil on haagise kandev osa täiskeevisraam, mis tähendab, et alusraam ja küljepoortide elemendid on laserlõigatud torudest keevitatud kokku üheks tervikuks ning on seejärel kuumtsingitud. “See tagab haagise maksimaalse elastsuse ja korrosioonikindluse,” räägib Kobrusepp. 

Selline terastorudest moodustuv sõrestikkonstruktsioon ei lase raamil koormuse all läbi painduda ning haagise kõik muud komponendid lisatakse raamile hiljem. “Poltliidestega raami puhul on raami detailid omavahel liidetud poltide ja neetidega,” lisab ta.

Kobrusepa sõnul on poltliidestega haagis mõeldud pigem kodutarbijale ja asjaarmastajale. “Kes veab raskemat koormat iga päev, sel on mõistlik osta keevisraamiga haagis,” soovitab ta.

Keevisraamiga haagise tootmine hõlmab hulga rohkem etappe ning see kajastub ka lõpphinnas. Need haagised on ligikaudu 10–15 protsenti kallimad kui poltliidestega haagised.

Täiskeevisraam on keskkonna mõjudele väga vastupidav.Foto: Tiki

Ka haagist tuleb hooldada

Haagise vastupidavuse huvides on kõige kindlam järgida tootja juhtnööre, siis ei ole laias laastus vahet, kas on poltliidestega või keevisraamiga haagis – heaperemehelikult hoitud haagis kestab aastaid. Kindlasti on soovitatav kaitsta haagist ilmastikust tulenevate kahjustuste eest. 

“Sarnaselt sõiduautoga tuleks ka haagist regulaarselt pesta, kuna tsingitud pind on talvistel teedel kasutatavate kemikaalide suhtes tundlik ning nii võivad metallpindadele tekkida püsivad silmale nähtavad kahjustused,” märgib Kobrusepp. Seepärast tasub haagist pärast igat talvist sõidukorda survepesuriga pesta. 

“Ja nii nagu autol tuleb ka haagisel enne sõitu kontrollida rehvirõhku ja veenduda, et haagise valgustuselemendid töötaksid korralikult,” rõhutab Kobrusepp. Kindlasti tuleb jälgida auto veokonksu ja haagise ühendussõlme, et indikaatori näit oleks lubatu piires. “Kõikidel haagistel on indikaator, mis näitab maakeeli punast või rohelist,” lisab ta.

Pikaajalise kogemusega Tiki on Baltikumi ja Skandinaavia turule haagiseid valmistanud üle 30 aasta. Laias valikus haagiste ja neile mõeldud lisavarustuse kohta saad lähemalt infot aadressilt www.tiki.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.