Sul on kindlustus, aga kahju ei hüvitata? Selgitame põhjuseid

Mistahes õnnetuse korral on mõistagi frustreeriv kuulda, et kindlustus ei korva kahju.Foto: Pexels

Mistahes õnnetuse korral on mõistagi frustreeriv kuulda, et kindlustus ei korva kahju. Näiteks kui vandaalid löövad su auto akna sisse, aga liikluskindlustus seda ei kata.

Tegelikult on olemas erinevaid kindlustuskaitseid, mis katavad erisugust kahju. Käime selles artiklis need kindlustuste tüübid üle, et tõsta sinu teadlikkust ja kutsuda sind üles ka riske hindama – ning sõiduki jaoks kaskokindlustust kaaluma.

Kaks erinevat kindlustust sõidukile

Kindlustusandja ei saa hüvitada kahju, millele kindlustuskaitse ei rakendu. Autodele pakutakse kahte erinevat kindlustustoodet – liikluskindlustus ja kaskokindlustus.

1. variant: liikluskindlustus (kohustuslik)

Liikluskindlustus on kohustuslik – see peab olema igal liikluses osaleval sõidukil. See kindlustus katab igasuguse kahju, mida sina teistele isikutele ja sõidukitele põhjustad. Ent see ei hüvita kahju, mis sa tekitad enda sõidukile.

Liikluskindlustus toimib kogu Euroopas sarnasel põhimõttel. Kindlustussummad korvavad isikukahju ja invaliidsust kuni 5,6 miljoni euro ulatuses ja varakahju, näiteks autod, hooned ja tänavapostid, kuni 1,2 miljoni euro ulatuses. Igal liikluses osaleval sõidukil peab olema kehtiv liikluskindlustuse kaitse.

Seega tasub pidevalt silm peal hoida, et sinu poliis ei katkeks, sest ilma liikluskindlustuseta ei tohi teedel liigelda. Liikluskindlustuse kohustusest vabastab ainult see, kui auto ei ole üldse kasutusel.

Liikluskindlustuse omanikud kipuvad mõnikord arvama, et antud kindlustus katab kõiksugu kahjud, ent see ei pea paika.

Liikluskindlustus ei kata kahju, mis sa ise oma autole põhjustad. Kui sinu auto ja sinu autos viibijad saavad kannatada kokkupõrke tagajärjel, mille põhjustab teine auto, siis katab selle teise auto liikluskindlustus sinu autole ja reisijatele tekitatud kahju.

2. variant: kaskokindlustus (vabatahtlik, aga soovituslik)

Teine võimalik sõidukikindlustus on kaskokindlustus. Tegu on vabatahtliku kindlustusega, mille abil saab auto omanik ise oma autot kaitsta. Näiteks kui oled õnnetuses süüdi ja sinu kohustuslik liikluskindlustus katab kahju, mis sa teistele osapooltele tekitasid, siis kaskokindlustus võimaldab sul ühtlasi taotleda ka sinu enda autole põhjustatud kahju hüvitamist.

Kaskokindlustus katab ka varguseid ja vandalismi. Seega, kui vandaalid löövad su auto akna sisse, aga sul on kaskokindlustus olemas, saad esitada kindlustusnõude. Kui sul on ainult liikluskindlustus, siis see vandalismi ei kata ja sinu kindlustusandja ei saa sulle kahju hüvitada.

Kaskokindlustus võib katta ka eriskummalisi juhtumeid.

Kaskokindlustuse kaitse tuleb kahtlemata kasuks, kui sul pole piisavalt vahendeid, et autot millal tahes remontida. Neil, kel on auto parandamiseks rahalised vahendid alati käepärast võtta, pole kaskokindlustust vaja.

Kas kindlustuste hinnad on ebaõiglased?

Kindlustusmakse suurus arvutatakse autoga seonduvate riskide ja kasutuse põhjal. Näiteks taksod on kindlustusandjate silmis suurema riskiga sõidukid, sest veedavad liikluses rohkem aega – seetõttu on ka nende kindlustusmakse suurem. Samas võiks ju vastu vaielda, et mida rohkem sõidad, seda kogenum ja osavam juht sa oled.

Pealegi võetakse kindlustuse hinnastamisel arvesse KÕIKIDE taksode kindlustusjuhtumite ajalugu ja igat juhti analüüsitakse nende trendide valguses. Iga üksikisiku isiklikku kogemust ja sõidukäitumist ei arvestata seejuures üldse.

Cachet soovib seda kõike muuta

Cacheti eesmärk on teha kindlustuse hinnad äpitaksode juhtidele taskukohaseks, nii et loevad tegelikud sõidutunnid ja sõiduharjumused.

Paljud ettevõtted rõhutavad, et soovivad olla kliendikesksed – Cahet soovib olla isikukeskne. Cachet seisab sinu õiguste ja huvide eest ning aitab sul kindlustusandjatega läbi rääkida, et platvormitöö tegijatele oleks tagatud õiglased kindlustusmaksed.

Cachet’ kaudu tasub end kindlustada eelkõige paindliku hinnastuse tõttu – maksad ainult tegelike sõidutundide põhjal.

  • Kui sõidad nädalas vähem kui 40 tundi, saad valida endale väiksema kaskokindlustuse paketi ja säästad võrreldes teiste pakkumistega kopsaka summa.
  • Kui otsustad sõitmissagedust muuta, saad oma poliisi hõlpsalt kõigest paari klikiga muuta.
  • Cachet’ äpi kaudu saad jälgida oma sõiduajalugu ja leida enda jaoks kõige sobilikumad pakkumised, samuti saad selle kaudu mugavalt kahjunõudeid esitada. 

Ja siit sulle veel üks infokild taksodele mõeldud kaskokindlustuse kohta. Osa juhte soetab oma autole tavalise kaskokindlustuse, kuigi sõidetakse taksot, sest see on soodsam. Aga kindlustusandja võib sellisel juhul kindlustusnõude tagasi lükata või vähendada kindlustushüvitist proportsionaalselt selle summa võrra, mille jagu oled kaskokindlustuse eest taksokaskoga võrreldes vähem tasunud.

Mõni kindlustusandja määrab 3–5 korda suurema omavastutuse, kui sa pole autole õiget kasutusala valinud. Selleks, et vältida õnnetusjärgseid vaidlusi ja tagada endale täielik kindlustuskaitse, tasub valida just taksodele mõeldud poliis – seda nii liikluskindlustuse kui ka kaskokindlustuse puhul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.