Uudse lähenemisega autokooli loonud Priit Tamra: inimesed oskavad autoga sõita, aga liigelda ei oska!

Perfekto Autokooli sooviks on õpetada inimesi headeks liiklejateks.Foto: Perfekto Liikluskool

Igal aastal sukeldub liiklusesse umbes 14 000 uut B-kategooria juhti. Samas näitab transpordiameti statistika, et mullu sai sõidueksamist läbi kõigest 48 protsenti sooritajatest. Millised on algajate juhtide suurimad vead ja kuidas neid parandada, räägib Perfekto Liikluskooli tegevjuht Priit Tamra.

“Olen oma varasemas töös koolitanud sadu sõidukijuhte ning transpordiametis hinnanud tuhandeid teooria- ja sõidueksameid ja mõelnud, miks on asjad valesti ning liiklus- ja sõidueksamid juhikandidaatidel ebaõnnestuvad,” räägib Tamra teda pikalt vaevanud murest. 

Nukra pildi parandamiseks avas ta Tallinnas liikluskooli, mille tiimi on kaasatud oma ala tipud. Täna on neil võimekus pakkuda koolitusi mitte ainult pealinnas, vaid ka Pärnus ja Võrus ning konsultatsioone on võimalik saada üle Eesti.

Oskused on, kuid liigelda ei osata

Täna on alustaval sõidukijuhil kõige suurem vajakajäämine liikluse jälgimises. “Autoroolis tegeletakse ainult endaga, kuid suurt pilti liikluses ei hoomata,” nendib Tamra. Tema sõnul on näha, et inimestel on teoreetilised teadmised ja oskused olemas, kuid liigelda ei osata.

“Näiteks liikluskiusamine, kiiruseületamised, ohtlikud möödasõidud ja joobununa sõiduki juhtimised on paljuski seotud sõiduoskustega, mitte liiklemisoskustega,” räägib liikluskooli tegevjuht. Liikluskultuuri kasvatamisega peab tegelema süsteemselt.

“Meie õppe peamiseks eesmärgiks on valmistada õpilane ette olema B-kategooria sõidukiga täisväärtuslik ja teistega arvestav liikleja,” toonitab Tamra. Õppesõitudel käiakse kõige nõudlikumates  kohtades, sõidetakse erinevate autodega ja autorongidega – nii lihtsate ja algelistega kui ka tehnoloogiliste abimeestega üle külvatud sõidukitega. “Meie õpetajate eesmärgiks on olla inimesele positiivselt toetavaks arengutreeneriks,” täiendab ta. 

Liikluskool pakub koolitusi lisaks Tallinnale ka Pärnus ja Võrus.Foto: Perfekto Liikluskool

Lisaks tutvustatakse koolis ka teiste sõidukijuhtide vaadet B-kategooria juhi suhtes. Ja kuigi palju räägitakse sõidueksamite pikkadest ooteaegadest, siis probleem on ka autokoolide pikkades ooteaegades, mis muudavad koolituse läbimise keeruliseks. Tamra sõnul Perfekto Liikluskoolis selliste asjade pärast muretsema ei pea.

“Sõidutundides ei räägi me ainult seda, kuidas mingites olukordades ei tohi käituda, vaid paneme rõhku sellele, kuidas ohutult erinevate situatsioonidega toime tulla,” rõhutab Tamra.

15 minutiga rohkem teadmisi kui mujal 30 sõidutunniga

“Meie kõige populaarsemateks teenusteks on B-kategooria 4-nädalane pakett ning võimalus sooritada proovieksamit,” selgitab Tamra. Uues keskkonnas tehtav proovieksam aitab inimestel jõuda arusaamiseni, mis on hästi ja mida saaks paremini teha. Tamra on saanud eksamineeritavatelt korduvalt ka tagasisidet, et eksamineerija õpetas 15 minutiga rohkem kui sõiduõpetaja 30 sõidutunniga. “Meie liikluskooli sisuline tagasiside tagab ohutu liiklemise valemi pikkadeks aastateks, mitte ainult eksamiks.”

Kooli õpingute sisu on üles ehitatud selliselt, et ei teki küsimust eksamite positiivses tulemuses – need sooritatakse igas Eesti eksamikohas. “Me oleme nagu hästi istuv rätsepaülikond – täpne, mõjus, väljapeetud,” märgib Tamra.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.