Viis asja, mida enne kasutatud auto oksjonil pakkumise tegemist arvesse võtta

Foto: Shutterstock.

Kasutatud autode turul on inimesel vabadus valida mitte ainult sõidukit, mida osta, vaid ka seda, kuidas ja kust ta endale järgmise sõidumasina soetab.

Kui uute autode puhul tuleb piirduda vaid ametlike edasimüüjatega, siis kasutatud autode puhul on võimalik autot soetada nii sõbralt, müügiportaalist kui ka oksjonilt.

Viimase variandi puhul on sageli võimalik noppida endale sobiv auto veidi soodsama hinnaga kui mõnelt teiselt edasimüüjalt.

Üle-Euroopalisest oksjoniportaalist Exleasingcar leiab tõsiselt suure valiku kontrollitud taustaga kasutatud ja vähekasutatud liisinguautosid.

Eurooplaste seas on auto oksjonilt soetamine populaarsust kogunud just sel põhjusel, et tihtipeale saavad inimesed endale sobiliku sõiduki kätte 10-15% turuhinnast soodsamalt. Kindlasti ei tohiks aga oksjonil pakkumisse kergekäeliselt suhtuda ning arvestada teatud põhimõtetega.

Tee endale selgeks, mida oksjon tähendab

Oksjonil ja oksjonil on vahe sees. Põhimõte on nii Exleasingcar platvormil kui ka kohalike kuulutusportaalide oksjonitel sama: alghinnale hakatakse üha juurde pakkuma, kuni kõrgeimast pakkumisest enam edasi ei minda.

Viimase ehk kõrgeima pakkumise teinud kasutaja saabki auto endale ja teised oksjonil osalejad peavad järgmist võimalust otsima hakkama.

Kindlasti tuleks tutvuda erinevate oksjoni liikidega: avatud, kinnine ja “osta-kohe”. Kinnise oksjoni puhul ei näe ükski kasutaja teiste pakutud summasid, mis tähendab, et pakkumised tehakse nö kinnises ümbrikus ja “võitja” ehk ostja selgub oksjoni lõpus.

Avatud oksjonil näevad kõik osalejad hetkelist kõrgeimat pakkumist, samas kui “osta-kohe”-tüüpi oksjonil on kindel hind teada, ent auto tuleb tihti soetada veidi kõrgema summa eest kui tavalisel oksjonil.

Enne pakkumise tegemist ole oma valikus kindel

Auto ostmine nõuab põhjalikku kaalumist ja mõtlemist, kuna keegi ei soovi osta autot, millega ta hiljem rahul pole. Eriti oluline on oma valikus kindel olla oksjoniportaalist autot soetades, kuna autole pakkumist tehes peab inimene olema kindel, et on valmis seda ka ostma.

Kui müügiplatsil või esinduses saab klient autoga põhjalikult tutvuda, seda katsuda ja sisse istuda ning soovi korral proovisõidule minna, siis oksjoniportaalis saab autost aimu vaid kirjeldust ja andmeid lugedes ning pilte vaadates. Seega tasub enne oksjonil pakkuma hakkamist teha kindlaks, et just see auto on “see õige”.

Võimaluse korral on soovitatav teha proovisõit sama mudeliga, mis on kohalikus autoportaalis või müügisaalis müügil. Vastasel korral võid peale auto oksjonilt ostmist ja selle kohale jõudmist avastada, et istmed ei sobi kohe üldse.

Enne oksjonil mistahes pakkumise tegemist pead olema valmis auto ka täiesti välja ostma.Foto: Shutterstock.

Tutvu sõiduki ajalooga

Kõik oksjoniportaalis müügil olevad sõidukid on kontrollitud usaldusväärsete töökodade poolt ja neile on väljastatud seda tõendavad sertifikaadid.

Samuti on müügikuulutuste juures toodud välja sõidukite registreerimistunnused, VIN-koodid ja kontrollitud reaalne läbisõit. Kindlasti tasub just nende põhjal teha sõidukile omapoolne taustauuring, et veenduda, kas sõiduk vastab ikka sinu ootustele.

Tulevikuks ette valmistumiseks on soovitatav teha veidi taustatööd ka selle kohta, millised on antud mudeli tüüpvead ja hoolduskulud, et soodsa hinna eest saadud auto hiljem kallite remondiarvetega üllatama ei hakkaks.

Ole võimalikult spetsiifiline

Sõidukiga proovisõidule minnes saab juht üsna kähku aru, milliseid funktsioone ta hindab, mis võiks sõidukil juures olla ja millisest lisavarustusest ta üldse ei hooli.

Kuna oksjoniportaalist autot valides proovisõidu võimalust ei ole, tasub enda jaoks enne sobivale sõidukile pakkumise tegemist läbi mõelda, millised funktsioonid, lisad ja tehnilised omadused autol kindlasti olema peaksid.

Endale jaoks tuleks läbi mõelda võimalikult palju detaile, alates sellest, kas soovid manuaali või automaati, kas püsikiirusehoidja peab olema adaptiivne või piisab tavalisest, kuni pisiasjadeni välja: kus asuvad topsihoidjad ja kui palju salongis panipaiku leidub?

Kindel mark ja mudel teevad uue sõiduki otsimise tunduvalt lihtsamaks, aga tegelikult võid oma soovides veelgi spetsiifilisemaks minna.Foto: Shutterstock.

Ära karda nõu küsida

Auto ost on üpris suur väljaminek, millega tuleb elada veel aastaid peale sõiduki ostmist.

Sõidukite turg on kirju ja tegelikult ei eelda keegi, et üks inimene peaks teadma absoluutselt kõiki pisiasju, mida uut või kasutatud autot soetades järgida. Seetõttu käivadki inimesed väga tihti autosid “vaatamas” koos sõbra või tuttavaga, kes on valdkonnaga veidi rohkem tuttav.

Täpselt samamoodi tasub talitada ka sõidukeid oksjoniportaalis sirvides. Kui oled endale sobiva masina välja valinud, ent pole kindel, milline on mudeli vastupidavus või mida tasub selle margi puhul kindlasti tähele panna, kulub sõbra või pereliikme nõu marjaks ära.

Ühtlasi annab koos sõidukite valimine võimaluse ideid ja muljeid põrgatada ning sedasi iseenda soovides paremini selgusele jõuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.