James May: turbo üleskruvitud pedantidele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Vana Ferrari FF ei tekitanud minus iial mastaapset vaimustust. Oma V12 mootoriga suutis see GT muidugi välja vihastada kogu Belgia, kui sealtkaudu oma Heidelbergi spaa-puhkusele sõitsid, aga see oli ka kogu elevus, mida see minus tekitada suutis.

See oli pisut kohmakas, pisut jässakas ja sel nappis teravat Ferrari-maagiat. Ja selle nelikvedu tegi mind pisut rahutuks. Tavaliselt oli see tagaveoline, aga kui olukord nõudis – kui sensorid auto ajule teatasid, et esiosa vajab pisut abi – jagas see vedu ka sinnapoole. Selles pole midagi ebatavalist, paljudel kõigeveolistel toimib see enam-vähem samal põhimõttel juba pikemat aega. Häda oli viisis, kuidas Ferrari seda tegi.

Andestage mulle nüüd langemine spetsiifilise autojutu tasemele, kuid Ferrari hülgas kõik diferentsiaali hõlmavad pööbellikud ideed ja lisas FF-ile väntvõlli ette sisuliselt veel ühe käigukasti. Nii jõudis veojõud esiotsa läbi kahe siduri – ühega ratta kohta! -, mis olid elektrooniliselt programmeeritud järgma etteantud libisemisnormi. Tõsiselt.

See kõlab uskumatult keeruliselt ja seda see ka oli, aga Ferrari raius oma. Selline töökorraldus pidi tegema masina kergemaks ja mis veel olulisem, nõtkemaks. See tähendas, et mootori sai paigutada madalamale ja see oli vesi juhitavuse veskile. Mul oli kord rõõm juhtida FF-i kaunis niisketes ilmastikuoludes mööda kitsast käänulist Austria mägiteed. Ja ma tõesti ei tundnud, kuidas veojõud ette üle kandus. Isegi eriti rasvases U-kurvis mitte. Suurepärane, mõtlesin esimese hooga! See erakordselt esoteeriline elektromehaaniline süsteem on märkamatu ja nii see peakski olema.

Aga siis tabasin end mõttelt: on see üldse olemas? Kaks libisevat sidurit? Tõesti? Olin selle süsteemi kohta läbi närinud nii palju infot – muuhulgas kuukirjad, mida Ferrari ise armastab nimetada lühikokkuvõteteks -, aga polnud iial näinud või kuulnud, et keegi oleks selles veendumiseks ise Ferrari alla roninud. Minust endast ei maksa rääkidagi.

Nii hakkaski tunduma, et Ferrari polnud andnud meile mitte uudset nelikveo lahendust, vaid hoopis uue usundi. See oli olemas, sest ma uskusin, et see oli olemas. Mul on õnnekivi, mis käib minuga igal pool kaasas. Ja see on tõesti õnnelik. Sest kui olen selle maha unustanud, haarab kogu mu kümnedollarilist keskendumisvõimet (nagu selle kohta ütleks tsiklimees Keith Code) mure selle üle, et seda pole – mis omakorda ei lase mul keskenduda autojuhtimisele, redelist ronimisele või karu eest pagemisele. Kivike toob õnne, kuna see mõjub mu ajule.

Sama lugu on FF-iga. Austrias ei teinud ma ju muud kui nagu iga mõistlik inimene, riskisin vaid teatava piirini ja kui see tundus käes, taganesin. See oli täpselt sama tõhus nagu nelikvedu. Nii et ehk maksis iga FF-i ostja lihtsalt kopsaka summa ei millegi muu kui veenvasse pudelisse pistetud punaste kommikeste eest. Tõenäoliselt.

See oli keeruline teooria testida. Isegi pärast seda, kui turule tuli GTC4Lusso ehk ümber nimetatud ja uuendatud FF, sest see töötas sama süsteemi peal. Aga nüüd on aeg testiks küps, sest meil on käes kahe turboga ja üksnes tagaveoline V8 GTC4Lusso. Andestage, et selleni jõudmine mul nii kaua aega võttis.

Loomulikult väidab Ferrari, et see pole odavam ja lihtsam kaherattaveoline FF – ehkki see on odavam ja lihtsam (ja kaherattaveoline) -, vaid lihtsalt teine masin. Selle omanikud, selgub, on 30-45-aastased ja kui uskuda kogu eeskujulikku turundushookus-pookust “sõidavad peamiselt kõrge või keskmise pidamisega tingimustes”. Kui ma poleks nii vana, sobituksin ostjaprofiili ideaalsest, sest ma vihkan libedaid teid ja – otseloomulikult – ostan auto, mis nende jaoks ei kõlba.

Mootor, mees! Mootor! Jah, see on turbo, mis ühele fezzarati’le on nagu diisel, kuid see hädaldamine kõlab sama hambutult nagu vanade peerude jutt omal ajal rohelisemast rohust. Mingu ühinegu mõne folkbändiga ja saagu üle.

Sisselase on nutikas, õhuklappidega kollektorid peaksid vähendama viivitust. Võtke seda kui järjestikust turbot. Täpselt nagu 488 puhul, on pöörded iga käigu sees nii paika timmitud, et tulemuseks on kärsitu tung, aga seda ilma kataklüsmilise tümpsuta, mis võiks tekkida, kui kogu sel jõul kontrollimatult voolata lasta.
Tipunumbrid ütlevad 602 hj 7500 pöörde peal ja 619 Nm. See 7500 on tähtis. Viimane loomulikul teel hingav Ferrari V8 leidis üles 9000 pööret. Ja siia see koer maetud ongi.

Mul on kahtlane tunne, et Ferrari püüab oma turbosid muutuva maailmaga kuidagi ühte sammu käima sundida, aga ausalt öeldes on meil targem nendega niisama leppida. Brexit on hullem. Me oleme juba alla neelanud GPS-i ja labadega käiguvahetuse, kunagi ammu ise “alama” asemel rooli istumisest rääkimata. See on see moodne maailm, millest Paul Weller meile jutustas.

Veelgi tähtsam on minu meelest aga see, et juhtimine on muudetud elavamaks kui V12-l, mille kohta isegi Ferrari enda eksperdid möönsid, et see on pisut laisk. Kaalujaotust on samuti pisut muudetud – kui V12-l oli see 48:52 eest taha, siis siin on 46:54 ja lisaks veel tagavedu. Kõrge kuni keskmine pidamine, siit ma tulen.
Absoluutskaalal ta ehk kuigi kõrget kohta ei saa, kuid kõigi nende muutujate summa on vähemalt see, et GTC4Lusso T tundub nagu pagana korralik Ferrari.

Jätame kõrvale tõsiasja, et – nagu kõik teisedki praegused superautod ja GT-d – see on liiga lennukas selleks, et nautida seda säärasel teel, kus kõik ta parimad küljed tegelikult esile peaksid tulema (minu puhul siis Toskaanas). Muidu on see vapustav. Hääl on õige, kirglikkus käepärane ja isegi kogu maagia tagasi. Ja ma unustasin vist mainida, kui kuratlikult nägus see nüüd ka on. Etem kui James Brown.
Mida ma sellistes autodes (ja eriti selles autos) aga kõige rohkem armastan, on see, kuidas kogu jutt raskuskeskmest, šassii dünaamikast ja käigusisestest pööretest kahvatub lihtsa ja sundimatu sõidumõnu kõrval.

Anna natuke järele nagu mina 4WD FF-iga Austrias (olgu, ma nõustun, et selle nelikvedu pole platseebo) ning GTC4Lusso T pakub väga sujuvat elamust. Teise auto sabasse jõudes taipad aga ootamatult, milline hämmastav kiirus sul sees on. Ja see on sügavalt rahuldustpakkuv avastus. Selle kirjatüki alguses olin ma Belgia nörritamise osas üsna õel. Ülekohtuselt. Õigupoolest võid sa sellesse autosse ronides vihastada välja terve Euroopa. Ja sellised asjad meile praegu ju teadupoolest meeldivad.

© The Sunday Times, London

Jah, osta,

sest kogu jutt raskuskeskmest, šassii dünaamikast ja käigusisestest pööretest kahvatub lihtsa ja sundimatu sõidumõnu kõrval.

Ferrari GTC4Lusso T

Mootor3855 cm3, topeltturbo V8
Võimsus602 hj
Pöörded619 Nm
Kiirendus0-100 3,5 sek
Tippkiirus318 km/h
Kütus / CO29,8 l/100 km / 124g/km
Kaal1865 kg
Jamesi hinne4/5

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.