Auto läbisõidu võltsimine on Eestis ülilihtne ja maksab vaid 20 eurot

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Geeniuse autoportaali test näitas, et hodomeetri ehk auto läbisõidunäidu kerimine on Eestis ülimalt lihtne ning teenust pakkuvaid firmasid ei huvita see, kui palju ja miks keegi oma auto läbisõidunäidikut muuta tahab.

Google’ist hodomeetri kerimise kohta otsides leiab kiirelt mitmeid vasteid, näiteks jõuab veebilehtedeni kerimine.ee, kdiagnostik.ee ja odomeeter.ee. Neist esimene toob lehe jaluses välja, et teenus koos äri ja domeeniga on müügis. Lehte omav isik pakkus ajakirjanikule kogu komplekti 1000 euro eest.

Lihtsalt teenust otsides sai ajakirjanik kõige soodsama pakkumise kdiagnostik.ee lehelt saadud telefoninumbri kaudu, kust öeldi, et Elvasse minnes pakutakse näidiku kerimist kõigest 20 euro eest. Tartus pidavat telefonile vastanud inimese kolleeg pakkuma sama teenust 50 euroga.

Ajakirjaniku küsimuse peale, kas teenust osutav isik tunneb huvi, miks soovitakse läbisõitu 120 000 km pealt 80 000 km peale keerata sõnati telefonis, et nemad kätt ette ei pane ja tulevad kliendi soovidele vastu.

Kuigi odomeeter.ee lehel palutakse täpsema hinnapakkumise saamiseks saata e-kiri, siis pea nädala jooksul ei antud saadetud kirjale vastust. Avaliku hinnakirja järgi on sealne hind 75 eurot.

Maanteeamet: see on ebaseaduslik

Maanteeameti tehnoosakonna juhataja Jürgo Vahtra sõnul on liiklusseaduses kehtestatud sõiduki omaniku ja vastutava kasutaja kohustus, milles on toodud välja, et mootorsõiduki omanik ja vastutav kasutaja peavad tagama, et läbisõidumõõdiku näitu ei muudeta eesmärgiga anda mootorsõiduki läbisõidust vale ettekujutus.

“Seega läbisõidu muutmine on ebaseaduslik tegevus ja kõik, kes abistavad sõiduki omanikku ja vastutavat kasutajat ebaseadusliku läbisõidu muutmisel, aitavad kaasa seaduse rikkumisele,” lausus Vahtra.

Lisaks toob seadus välja, et mootorsõiduki omaniku või vastutava kasutaja poolt seaduse sätestatud kohustuse mittetäitmise eest karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut. Ühe trahviühiku suuruseks on 4 eurot ning valitsusel on hetkel töös plaan, mis viiks trahviühiku sõltuvusse rikkuja sissetulekutest.

Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik karistatakse rahatrahviga kuni 3200 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.