Eratee ja eramaa: mida need tähendavad ja kas seal võib üldse liigelda?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Looduses käimise aeg, nii jalgsi kui ka autoga, on taas hoos. Aina rohkem on privaatsust ja omandit armastav eestlane aga hakanud välja panema silte, mis teavitavad, et siin on “eramaa” ja “eratee”. Meile ei tarvitse need meeldida, aga midagi pole teha. Mida nende märkide puhul siis silmas pidada ja kuidas käituda?

Eratee

Erateed võib kasutada üksnes kinnisasja omaniku loal. Kuigi loomingulisust on omanikel tihti palju, siis oma valdustes liiklemist on seaduse mõistes mõistlik keelata ikkagi nende märkide abil, mis liiklusseaduses olemas.

Liiklusmärk 311b keelab erateel sõidukiga sõitmise ning sõita võib vaid teeomaniku loal, 311c ja 311d leevendavad keeldu. Viimasel märgi puhul on sõitmine lubatud, aga omanik ei vastuta teeolude ja ohutuse eest.

Aga jalgratas või mopeed? Seadus sätestab, et sõiduk on teel liiklemiseks ettenähtud seade, mis liigub mootori või muul jõul. See tähendab, et ka jalgratas on sõiduk.

Eramaa

Eramaa puhul on erinevaid variante ja erisusi palju rohkem ning väga palju oleneb omaniku heast tahtest ja sõbralikust loomusest. Loodusegakoos.ee lehel on põhjalikult erinevad õigused ja keelud välja toodud.

Eestis on looduses lubatud liikuda jalgsi, jalgrattal, suuskadel, paadiga või ratsa. Piiramata ja tähistamata eramaal võib liikuda igal ajal ja tegeleda korilusega, kui omanik seda suuliselt ei keela.

Samuti võib piiramata või tähistamata eramaal telkida kuni üks ööpäev, kui omanik seda suuliselt ei keela. Telkimise korral tuleb hoiduda väljapoole elumaja arvestatavat nähtavus- ja kuuldekaugust.

Tähistus peab olema selge ja arusaadav

Kui eramaa on piiratud või tähistatud, siis on selle läbimiseks ja sellel viibimiseks vajalik omaniku luba. Piiramist ja tähistamist tuleb mõista selliselt, et eramaad tähistavad sildid, piirav tara või aed on igaühele nähtavad. Üksik piirikivi või vana lagunenud aed seda näiteks ei ole. Siltide vahekaugus peab olema selline, et nende vahelt ei saa neid märkamata mööduda.

Maaomanik ei või keelata eratee ega raja kasutamist jalgsi, jalgrattaga ega muul sarnasel viisil liikumiseks, kui kasutus põhineb väljakujunenud taval ega ole talle koormav.

Kõikidel avalikel või avalikuks kasutamiseks määratud veekogudel on kasutamiseks avatud kuni 4 meetri laiused kallasrajad. Kallasrada võib ulatuda laevatatava veekogu ääres kuni 10 meetri kaugusele veepiirist. Omanik ei tohi seda sulgeda isegi siis, kui eramaa on tarastatud või liikumiskeeluga tähistatud.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.