Jäid politseile vahele? Õigesti sõnastatud vabandus võib karistust leevendada

Foto: Geenius Meedia

Rubriiki toetab

Politseipatrullile liiklusrikkumisega vahele jäädes lõppeb asi harilikult trahvi või hullemal juhul ka karmima karistusega. Selgub aga, et soovi korral on võimalik politseile kirjutada hästi sõnastatud kiri, millega on teoreetiline võimalus saada kergem karistus.

Rahvakeeli kahetsuskirjana, kuid ametlikult vastulausena tuntud kiri, on inimese võimalus esitada vastuargumente talle määratud karistusele.

Põhja prefektuuri liiklusjärelvalvekeskuse juht Hannes Kullamäe selgitas, et kui inimene rikkus liiklusseadust ja rikkumise kohta koostatakse väärteoprotokoll, siis on rikkujal õigus esitada vastulause ehk enda seisukoht selle kohta, kas ta on väärteo toime pannud ja millistel asjaoludel.

Omapoolsed tõendid ja selgitus

Koos vastulausega võib inimene esitada ka omapoolsed tõendid.

“Kui inimene oma tegu kahetseb, siis saab ta seda väljendada kohapeal politseinikele selgitusi andes. Karistuse määramisel võtab politseiametnik arvesse kõiki asjaolusid, sealhulgas ka siirast kahetsust ja kehtivate karistuste olemasolu,” märkis ta.

Kui inimene pole talle määratud karistusega nõus, seda saab vaidlustada kohtus, selleks on aega 15 päeva pärast otsuse kättesaamist.

Lisaks eelnevale on võimalik karistus leevendada ka aktsepteerides alternatiivne karistus.

“Kui politseinikud peavad kinni joobes juhi, kelle jaoks on taoline rikkumine esmakordne ja rikkumine on karistatav väärteo korras, võib tema juhtumiga tegelev politseiametnik pakkuda rikkujate võimaluse osaleda rehabilitatsioonikoolitusel, et autojuht saaks oma käitumist parandada,” lausus ta.

“Sel juhul peab autojuht osalema koolitusel selle kogu ulatuses ning trahvi rikkumise eest talle ei määrata. Kui koolitajalt saame aga tagasisidet, et autojuht ei võta tegelikult koolitusest osa, alustame menetluse uuesti ja autojuht saab karistuse toimepandud rikkumise eest. Samas näeme oma praktikast, et taolised autojuhid suhtuvad koolitusse tõsiselt ja juhtumeid, et pärast kursust oleks autojuht taas alkoholiga patustanud, on pigem üksikuid,” lisas ta.

Töötab ka reaalses maailmas

Geeniusega rääkis inimene, kes on ka päriselt vastulause esitanud ning sellega ka edu saavutanud. Ta märkis, et vastulause on võimalus veelkord ja rahulikult kirjeldada olukorda ning põhjendada oma rikkumist.

“Kirjutasin, et kiiruseületamises ei olnud pahatahtlikkust, teeolud olid head, ilm selge ning liiklus hõre. Kiirus läks liiga suureks tähelepandamatusest, kuna veel eelmisel nädalal oli samal lõigul lubatud 110 km/h. Samuti kirjutasin, et karistuse määramisel palun arvesse võtta, et olen ainuke juhilubade omanik peres ning need võiks alles jääda,” rääkis kiiruse ületamise eest karistada saanud Jaagup.

“Ühesõnaga, mitte alandlik anumine, vaid olukorra ratsionaalne selgitus võib aidata nii trahvisumma vähendamisel kui ka lubade allesjäämisel,” lisas ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.