Kas välismaale sõites peab kaasas olema notariaalne volitus auto kasutamiseks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Peeter Langovits/PM/Scanpix

Autoga Eestist välja sõites peab igal juhul olema kaasas auto registreerimistunnistus. See on kohustuslik.

Mida teha juhul, kui auto juht ega ükski kaasreisijatest pole registreerimistunnistuses omanik ega kasutaja?

Euroopa liidus ei ole volitus kohustuslik

Kirjutasime autoreisil vajalikest dokumentidest selles artiklis juba märtsis, kus küsisime volituse kohta arvamust nii maanteeametist kui Swedbank liisingust. Mõlemast kohast kinnitati, et Euroopa liidus ei ole volitus vajalik. Kuniks omanik teab, kes ja kus tema autoga liikleb, piisab registreerimistunnistusest.

Rõhutame siinkohal, et jutt käib peamisest sihtkohast ehk Euroopa riikidest. Kes läheb oma autoga pikemale seiklusele ida suunas või näiteks Aafrikasse, peab igal juhul varuma endale kõik dokumendid, mis vähegi saada ning kindlasti teeb iga riigi kohta nõudmised eraldi kindlaks.

Kindlustusjuhtumeid volituse olemasolu ei mõjuta

Nüüd aga juhtis üks tähelepanelik lugeja tähelepanu Kindlustusuudiste loole, kus PZU Kindlustus ütleb, et igal juhul peab kaasas olema notariaalne volitus, soovitavalt inglise keelne.

Seetõttu otsustasime uuesti uurida. Maanteeameti infotelefonilt kinnitati meile taaskord, et ELi sees ei ole volitus vajalik. Loomulikult võib see mingites keerulistes olukordades teie elu lihtsustada, aga ilma selleta sõitmine on seaduslik ja lubatud.

Tegime päringu ka PZU Kindlustusele ning uurisime, kas notariaalne volitus on äkki oluline kindlustusjuhtumite puhul? Sealt kinnitati, et kindlustust (liikus- ja sõidukikindlustus) antud soovitus ei puuduta ja kahju käsitlemist ning kahju hüvitamist ei mõjuta.

Teatud juhtudel on volitus vajalik

Küll aga toodi välja loogilisi põhjendusi, miks ettevaatlik inimene ikkagi võiks selle teha, kui vähegi aega ja võimalust on.

Soovitus on põhjustatud kogemusest, kus näiteks Šveitsi piiri ületamisel küsitakse sõiduki kasutamist õigustavat dokumenti. Sama on juhtunud ka ELi sisepiiridel, kui seal on kehtestatud ajutine tugevdatud piirikontroll ja ilma dokumenti omamata üle piiri ei lasta.

Samuti võib välismaal tekkida olukord, kus poitsei võib sõiduki suhtes huvi üles näidata ning siis on hea omada piisavalt valdusõigust tõendavaid dokumente. Nn „vanas Euroopas“ on notariaalne dokument väga hinnas.

Parem karta kui kahetseda

Seega, kui tahate minimeerida võimalikke probleeme oma reisil, siis notariaalne volitus on alati abiks. Samas ei ole ilma selleta liikumine ebaseaduslik ning kuigi mõnele Lõuna-Euroopa kohalikule konstaablile võib selle selgitamine olla vaevarikas, on õigus lõpuks teie poolel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.