Kui palju kallimaks kütus nüüd muutub, kui tanklad peavad bensiinile lisama ka biokütust?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tuletab meelde, et 1. maist hakkab kehtima eelmise aasta juunis vastu võetud uus vedelkütuse seadus, mis kohustab kütusemüüjaid lisama bensiinile ja diislile 3,1 protsendi energiamahu ulatuses biokütuseid. 2019. aastaks suureneb tase 6,4 protsendini ning jõuab aastaks 2020 10 protsendini.

Miks biokütus kasutusele võetakse?

Biokütuste kasutamine aitab lisaks keskkonnahoiule kaasa ka vedelkütuse importsõltuvuse vähenemisele.

Biokütuste lisamise nõue tuleneb Euroopa Liidu direktiivist. 2017. aastani oli Eesti Euroopa Liidus viimane riik, kes biokütuse kasutamist tarnijatelt nõudnud ei ole. Näiteks Lätis peab mootoribensiinis ja diislikütuses olema biokütust 5% mahu ulatuses ja Soomes 15% mahu ulatuses. Läti on võtnud eesmärgiks suurendada seda osakaalu aastaks 2020 10%-ni.

Kas biokütuse sisaldusega kütus sobib kõigile mootorsõidukitele?

Paljudel sõidukitel on kütuseluugi juures märk, mille kohaselt ei soovitata biokütust tankida. See märk kehtib 100% biokütuse kohta ja võib seetõttu tarbijat eksitada. Autotootjad on kinnitanud, et kuni 5% etanooli mahusisaldusega mootoribensiin ja kuni 7% biokütuse mahusisaldusega diislikütus sobib kõikidele sõiduautodele.

Vaata siit täpselt, kas sinu auto võib biokütust kasutada.

Kütuste kvaliteedinõuded ei muutu. Nõuded tagavad jätkuvalt, et kõik kütused on kasutatavad läbi aasta, kaasa arvatud külmemate ilmadega talvel. Meie regioonis toodetakse ka talvekindlat biodiislit, mida kasutatakse laialdaselt näiteks Soomes ja Rootsis aastaringi.

Milline on mõju kütusehinnale?

Seaduse eelnõu ettevalmistamisel hindas ministeerium, et biokütuse lisamine võib omada esimesel aastal mootoribensiini hinnale mõju kuni 0,5 €senti/l ja diislikütuse puhul kuni 1,5 €senti/l.

Teisalt on olnud ka olukordi, kui etanool on odavam kui mootoribensiin, mistõttu on tanklates müüdavas mootoribensiinis olnud kuni 5% ulatuses etanooli.

Seega tuleb toonitada, et nii biokütuste kui mootoribensiini ja diislikütuste hinnad sõltuvad maailmaturu hetkeolukorrast, mistõttu ei pruugi kohustuse lisamine hinnatõusu põhjustada. Lõpliku kütusehinna kujundab konkurents.

Seaduse koostamist konsulteerinud Eesti vedelkütuse tarnijad on samuti kinnitanud, et üksnes biokütuse nõue ei saa mõjutada kütusehinda.

Kas biokütust märgistatakse teisiti?

Teadvustamaks tarbijatele, et mootorikütustesse on lisatud biokütust, märgivad tanklad alates 2019. aasta aprillist biokütust sisaldava diislikütuse märkega B7 ning mootoribensiini märkega E10. Alla 5% biokütuse sisalduse juures ei pea mootoribensiini või diislikütust eraldi märgistama.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.