Maanteeamet ei ole nõus avaldama, millist numbrimärki tellida ei tohi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: PM/Scanpix/Eero Vabamägi

Eestis on võimalik sõidukile hankida eritellimusel valmistatav numbrimärk, kus tähe- või numbrikombinatsiooni saab inimene ise valida. Maanteeamet ei jaga aga info selle kohta, milliseid numbrimärke hindamisportsessist läbi ei lasta.

Kui Geenius uuris, kuidas on reguleeritud see, milliseid numbrimärke tellida saab, kuna Maanteeameti lehe peal olevasse tellimisvormi on võimalik sisestada ka vulgaarseid väljendeid, vastas maanteeameti sõidukite registriosakonna peaspetsialist Märten Surva, et konkreetseid näiteid sellest, millised numbrimärgid sõela ei läbi, ei väljastata.

“Eritellimusel valmistataval registreerimismärgil on suurim lubatud tähtede ja numbrite arv 9, kusjuures vähemalt üks sümbolitest peab olema number ja asuma tähe või tähtede järel. Numbrite ja tähtede kombinatsiooni asetus ei tohi olla vahelduv, vaid peab olema järjestikune. Eritellimusel valmistatav registreerimismärk ei tohi olla eksitav ega vastuolus heade kommetega,” ütles ta.

“Maanteeameti e-teenindusest sisestatud taotlus numbrimärgi kombinatsiooniga jõuab süsteemisiseselt teatud Maanteeameti töötajani, kes kaalub, kas soovitud kombinatsioon vastab ülal väljatoodud nõuetele. Konkreetseid näiteid Maanteeamet ei väljasta,” lisas Suva.

See loob aga olukorra, kus ei ole olemas läbipaistvat infot sellest, millised numbrimärgid läbi lähevad ning millistel puhkudel tuleb hakata mõtlema uuele huvitavale tähekombinatsioonile.

Samuti takistab enne tellimuse esitamist ülevaate saamist asjaolu, et maanteeamet ei väljasta info selle kohta, millised eritellimusel valminud numbrimärgid juba teedel liikuvate autode külge kinnitatud on. “Sellist informatsiooni me ei väljasta,” ütles Suva.

Klausel, et eritellimusel valmistatav registreerimismärk ei tohi olla eksitav ega vastuolus heade kommetega, ei anna samuti nõuetest selget ülevaadet, sest tänavatel liikleb näiteks ringi ka auto, mille numbrimärgiks on “FU2” ehk mis tähistab inglise keeles solvavat ning roppu väljendit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.