Mida teha, kui sõitsid otsa metsloomale?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Metskitsed põllul.Foto: Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Metsatihedas ning tihtipeale hämara ilmaga Eestis pole ebatavaline, et mõni autojuht sõidab otsa metsloomale. Sellisel juhul peaks aga järgima kindlat tegevuskava.

Samm 1: jää seisma ja lülita sisse ohutuled

Kui õnnetus on toimunud ning sa pole viga saanud, siis esimene samm on jätta auto turvaliselt tee äärde ning lülitada sisse ohutuled, võimalusel panna välja ka ohukolmnurk. Uuri, mis täpselt toimus ning järgi edasisi juhiseid.

Samm 2: kutsu kiirabi

Kui õnnetuses on viga saanud ka inimene, näiteks sina või su kaasreisija, siis tuleks pärast auto seisma jätmist ka koheselt häirekeskusesse helistada, et saada vajalikku abi. Kui vaja, alusta esmaabiga ise.

Samm 3: anna loomast teada

Kui keegi reisijatest viga ei saanud, siis tuleks anda teada hukkunud või vigastatud loomast. Selleks tasuks helistada keskkonnainspektsiooni numbril 1313. Kui viga sai aga väiksem loom, siis tuleks helistada maanteeinfokeskusesse numbril 1510. Kui avarii juhtus aga linnas, mitte maanteel, siis tuleks ühendust võtta omavalitsusega.

Seda tuleks igal juhul teha ka siis, kui loom põgenes ja teda näha pole.

Kui looma pole ise võimalik teelt eemaldada, püüa ohutult lähenevate autode tähelepanu saada, et nad hoo maha võtaksid. Kindlasti kanna helkurvesti!

Samm 4: tee fotosid

Tee õnnetuspaigast igaks-juhuks fotosid, et pärast tõendada, mis täpselt juhtus, kui seda peaks vaja minema.

Samm 5: uuri kindlustajalt, mida edasi teha

Nüüd tuleks koheselt kindlustajaga ühendust võtta, et selgitada välja, mida peaksid edasi tegema. On võimalik, et autoga enam liikuda ei saa, seega tuleb see pukseerida. Kui aga autoga saab liiklemist jätkata, siis uuri kindlustuselt, kas seda tohib teha, või mõjutab see kuidagi hüvitist.

Kohustuslik liikluskindlustus metslooma tekitatud kahjusid ei kata, küll aga kasko. Paljudel seltsidel puudub metsloomaga õnnetuse korral ka omavastutuse osa, seega väga oluline on fikseerida, et just selline õnnetus juhtus.

Täpsemad juhised saad oma kindlustusfirma käest, seega tasub nendega tutvust teha.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.