Millisel juhul tuleb auto kiletamine või värvimine registreerida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui oled otsustanud auto üle värvida või üle kleepida, siis ei tasu aga kohe tänavale uue välimusega eputama minna, kuna muutus tuleb registreerida ka maanteeametis, millega kaasneb ka 20 euro suurune riigilõiv.

Maanteeameti tehnoosakonna tüübikinnituse ekspert Rait Parve ütles Geeniuse autoportaalile, et sõiduki värv on üks osa sõiduki liiklusregistri andmetest ning pärast värvi muutmist tuleb taotleda sõiduki registriandmete muutmist viie tööpäeva jooksul alates värvi vahetusest.

Selleks tuleb sõiduk esitada lähimasse maanteeameti teenindusbüroosse registriandmete muudatuse kontrolli. Selle käigus sõiduk identifitseeritakse ning märgitakse liiklusregistrisse muutunud andmed. Seejärel vormistatakse teenindusbüroos registriandmete muudatus ning väljastatakse uus registreerimistunnistus.

Sõiduki registriandmete muutmise riigilõiv on 20 eurot.

Neid andmeid on vaja teada tuvastamiseks

Parve ütles, et eelkõige on liiklusregistri andmete ajakohasus ja õigsus vajalik auto lihtsamaks tuvastamiseks. Näiteks kui keegi näeb punast sõidukit ja osalist registreerimisnumbrit, siis on võimalik see sõiduk ning selle omanik liiklusregistri andmete põhjal tuvastada. Kui aga värvi on vahepeal muudetud, siis ei ole võimalik öelda, mis sõidukiga tegu oli.

Kas must või mattmust

Kui aga muuta auto värvi vaid veidi, näiteks värvida metallikmust auto mattmustaks või muuta hõbedane auto halliks, siis ei tule sellest kedagi teavitada. “Metallikmustal ja mattmustal ei ole liiklusregistri mõistes mingisugust vahet, samuti ei teki probleeme, kui värv muutub hallist hõbedaseks, sest üldjuhul ongi tehnilises kirjelduses nimetuse hõbe taga hoopis värvitoon hall,” sõnas Parve.

Siiski tuleb tähele panna, et sõiduki värv määratakse vaatlusega. Seega kui autot vaadates ei ole võimalik öelda, täpselt mis värvi auto on, näiteks kasutades erinevaid “kameeleonkilesid”, siis peab olema registreerimistunnistuses märkus “mitmevärviline”. Kui selline märkus on olemas, siis visuaalselt kõige suurema osakaaluga värv märgitakse registreerimistunnistuse “sõiduki värv” lahtrisse.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.