Millistel juhtudel tohid sind peatanud politseiniku tegemisi filmida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Politsei mobiilivaba päeva reidil. Foto: Pärnu Postimees / Scanpix Baltics

Kõigil, kel taskus nutitelefon, on võimalik ka end ümbritsevat filmida. Nii mõnigi inimene võib tahta filmida teda peatanud politsieniku tegevust, et vajadusel oma õiguseid tõestada. Millistel tingimustel seda aga teha tohib?

Andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik sõnas Geeniusele, et üldjuhul kehtivad sellises olukorras samad reeglid, mis igasuguse pildistamise ja filmimise puhul. Üldreegel on see, et teise inimese pildistamiseks peab ikka alati temalt endalt nõusolekut küsima.

Kui filmid enda tarbeks?

“Ei tahaks ju keegi meist, et meid vastu tahtmist jäädvustatakse ja salvestised meie endi teadmata internetiavarustesse üles riputatakse,” sõnas ta. “Nõusolekut ei ole vaja eraisikul isiklikul otstarbel salvestise tegemiseks.”

Põhimõtteliselt tähendab see, et inimene võib ükskõik kus, ükskõik mida ja mis iganes põhjusel filmida või pildistada, ilma et ta peaks sellest kedagi teavitama või kelleltki luba küsima. Küll aga ei anna see erand õigust neid pilte või videoid pere ringist väljapoole jagada ega kusagil avalikustada.

Siinjuures on oluline tähele panna, et ehkki andmekaitsereeglid isiklikul otstarbel pildistamist-salvestamist ei keela, võib asutus, ettevõte või ka eraisikust maja- ja maaomanik selle oma territooriumil siiski ära keelata. Ehk kuigi inimene võib isiklikul otstarbel filmida mida iganes ta soovib, ei tähenda see, et ta võiks igas olukorras nõuda, et tal lubataks filmida.

Teatud juhtudel ei tohi

Näiteks võib politsei kolmandate isikute õiguste kaitseks piirata kinni peetud isikute või õnnetuse ohvrite filmimist, samuti piirata inimeste juurdepääsu sündmuskohale. “Abitus seisundis inimese filmimine ning hiljem sellise video avalikustamine on selgelt taunimist väärt ning ei ole lubatud,” lausus nõunik.

Sellisel juhul on igati õigustatud, et politsei filmimist keelab. Politsei võib keelata filmimise ka siis, kui video võib segada menetluse käiku. Samuti kui filmitakse näiteks politsei territooriumil toimuvat. Neid põhjuseid võib olla veel ning sel juhul tuleb politsei korraldustele alluda ja filmimine lõpetada.

Seega ei saa AKI selgitusel alati nõuda, et ametiisikut, nt politseinikku, võiks alati ja igas olukorras jäädvustada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.