Mis asi on stance ja miks seda tehakse?

Foto: Paula Johanna Adamson

Kevad on käes ja hobiautod liikvel. Osad neist on hämmastavalt madalad, nagu näha siin galeriis. Mis on stance, seda aitasid Autogeeniusele kunagi selgitada Stancest ürituse korralda Birgit Aljaste ja meie kaasautor Paula Johanna Adamson.

Mis on stance?

Hästi lihtsalt öeldes on tegu autode madalamaks tuunimisega. Samavõrra olulised kui väike kliirens ning vahe rattakoopa ja rehvi vahel, on ka üldine stiilne ja maitsekas kooslus kõikidest detailidest.

Peamine küsimus mida alati esitatakse on, et kuidas sellise autoga sõitmine üldse võimalik on? Kogemus. Ajapikku kaardistad enda jaoks ära linna kõige jõhkramad lamavad politseinikud, vajunud rööpad ja kõrged äärekivid, millest üle sõita ei tasu.

Seni kuni ise oma auto roolis oled, oskad sellega arvestada ja enamikke teele sattuvaid objekte vaadelda sellise pilguga, et mismoodi neile kõige mõistlikum läheneda oleks. Kõrvaltvaatajale tundub ehk võõras, hirmus ja võimatu, aga endal on kujunenud üsna loomulikuks mõttekäiguks.

Miks?

Esteetika ja sõidumõnu. Madaldusvedrud teevad sõidu tunduvalt mõnusamaks, kurvide võtmine suurema kiirusega on põnevam kui õõtsuva ja pehme tavavedrustusega.

Lisaks, vahet pole, kui ilus, tore ja heas korras ning maitsekalt tuunitud su auto ka pole – kui su rattakoopasse mahub magama suuremat sorti kodukass, ei näe see ei silmale ega ka pildi peal kuigi esteetiline välja.

Sealt edasi oli puhas hasart. Progresseeruv, nagu mingi haigus.

Peeter Koppeli jaoks liiga madal

Mõni aeg tagasi tahtis Peeter Koppel päevaks autod ära vahetada – tal oli ka kunagi E46 ja vahepeal kippuvat igatsus veidi peale. Esialgu olin isegi nõus, aga siis käisime tema proovisõidu Panamerat pildistamas ja üsna ruttu sain aru, et Koppelit madala bemmi rooli ilma koolituseta lasta ei kannata.

Ta ise jõudis selle järelduseni muidugi kohe, kui ta mu BMW-d parklasse sõitmas nägi.

Ülevaatusel käin ma alati ühes ja samas kohas. Viimati käies oli neil seal üks uus töötaja, kes vaatas teisele kahtlevalt otsa ja küsis, et ega selle bemmiga vist stendi peale sõita ei kannata?

Teine töötaja ütles nii muuseas, et “Ah, see on varemgi käinud, tasa ja targu pole häda midagi.”

Rehvivahetuskomplekti kuulub… paar prussi

Üks asi, millele madaldatud autoga peab mõtlema on ka see, et rehvivahetusel ei piisa ainult tungrauast ja veljevõtmest. Sel lihtsalt põhjusel, et tungraud ei mahu lihtsalt alla.

Ehk siis konstantselt kaasaskantavasse lisavarustusse peaks parimal juhul kuuluma ka paar prussi, kuhu rattaga enne peale sõita, et tekiks sobiv kliirens.

Siin päästsid hädast poe juurest leitud telliskivid.

Oma hobis ei ole ma üksi. Maailmas juba pikalt populaarne tuunimise subkultuur on aina laiemalt ka Eestis levimas ning juba mitu aastat on juuni alguses toimunud näitus nimega Stancest.

See on suurim rahvusvaheline madaldatud ehk stance autode kokkutulek ja näitus, kuhu ​tulevad osalema madaldatud autod, mis näevad huvitavad välja ja mille omaniku kirglik suhtumine stance skenesse paistab välja ka autole peale vaadates.

Stance, Stancest, The Stancest

“Näituse nimi ”Stancest” sisaldab endas vihjet sõnadele ”stance” ja ”EST”, kuid tegelikult seisab selle taga ka paralleel ”kõige stance’im”. Sellest tuleneb ka kogu näituse peaauhind ”The Stancest”, mis antakse näituse kõige erilisemale autole kogu terviku kontekstis,” selgitab Birgit Aljaste.

Üritus sai alguse 2015. aastal Lowlifer’i autoklubi sünnipäeva tähistamisest (10. juuni 2011). Esimestel aastatel oli Stancesti näol tegemist sündmusega, kus osalesid ja mida külastasid ​pigem stance kultuuri ja kogukonnaga seotud inimesed, siis täna on Stancestist saanud lisaks kogukonda iga-aastaselt kokku toovale ettevõtmisele ka koguperesündmus.

Organiseeritud stance kultuur sai Eestis aga alguse Lowliferi autoklubi loomisega, mille asutasid 2011. aastal Kermo Vahula ja Siim Kendra pärast Austrias toimunud maailma suurima Volkswagen ja Audi autode kogunemise Wörthersee külastamist.

Erinevad auhindade kategooriad

​Näiteks 2018. aastal jagati Stancesti raames välja 14 auhinda ​6 erinevas kategoorias.

Põhikategooriad o​lid sel aastal​ ”Best Bagged” ehk parim õhkvedrustusega auto (auto kõrgus on muudetav), ”Best Static”​ ehk parim staatilise kõrgusega auto (auto kõrgust ei ole võimalik muuta), ”Best Wheels” ehk kõige silmapaistvam ja erilisem velg ning Stancesti peaauhind ”The Stancest” ehk auto, mis esindab näitusel osalevatest autodest žürii hinnangul erinevaid aspekte arvesse võttes kõige paremini stance autode kultuuri.

Lisaks tunnustatakse ka sellistes kategooriates nagu ”Lowlifer’s Special” ehk Lowliferi autoklubi eriauhind ja ”People’s Choice” ehk rahva lemmik.

Tänaseks on Paula Johanna madaldatud kuldne E46 saanud uue eesmärgi, milleks on tänavalegaalne, aga ringrajasuunitlusega hobiauto, mille arengut saab jälgida Paula Youtube kanalil ja lugeda ka Autogeeniusest.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.