Ostad autot, aga sellel on märge “registerpant”. Mis see tähendab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui oled ostmas kasutatud autot ja teed sellele maanteeameti veebis taustakontrolli, võid märgata, et liiklusregistrisse on kantud autole registerpant. Mida see sõna tähendab ja mida peaks arvestama?

Juriidiliselt korrektne selgitus on, et mootorsõidukile saab seada registerpandi kellegi kasuks. Ja sellel, kelle kasuks pant on seatud, on õigus pandiga tagatud nõude rahuldamisele mootorsõiduki arvel.

Lihtsamalt võib registerpandi kohta öelda “laen auto tagatisel”, nagu mõned laenukontorid oma turunduses ütlevadki.

Mida ma teadma pean?

Mis on pandiga tagatud nõue? See on sisuliselt see, kui auto omanik laenab kellegilt raha.

Mis on pant? See on lepingule lubadus, et kui auto omanik laenu ära ei maksa, võib laenu andja oma laenu sisse nõuda auto arvel.

Kuidas see käib? Võlausaldajal on õigus nõuda sundtäitmist enampakkumise teel ehk teisisõnu, tal on õigus pandiga koormatud auto maha müüa ja oma võlasumma nii kätte saada.

Aga mida tähendab see “register” seal pandi ees? Nagu sõna viitab, on registerpandi puhul info võla ja pandi kohta kantud teatud registrisse, mootorsõidukite puhul siis liiklusregistrisse.

See on oluline sellepärast, et auto omanik võiks ju pärast auto tagatisel laenamist selle sama auto maha müüa. Ta on oma raha kätte saanud ja ei kavatsegi laenu tagasi maksta, võlausaldaja tuleb nüüd auto järele, aga nõuab selle välja hoopis uuelt omanikult.

Selle ülekohtu vältimiseks ongi avalikult ka sõiduki taustakontrollis näha, et sellele autole on seatud registerpant.

Punane lipuke auto ostjale

Sisuliselt on see punane lipuke auto võimalikule ostjale. Olgu öeldud, et registerpant ei keela või piira kuidagi autoga tehingute tegemist, näiteks mahamüümist. Aga auto ostja peaks siis arvestama pandisummat. Ideaalis võiks vaadata, et kui auto on müügis näiteks 5000-eurose hinnaga, aga autol on 1000 euro suurune registerpant, siis võiks ostja selle ära osta 4000 euroga ja arvestada, et ta peab kolmandale isikule (võlausaldajale) tagasi maksma pandisumma. Kas reaalses elus ka sellist tehingut on lihtne sõlmida, on iseasi.

Seadus igatahes ütleb, et registerpant lõpeb registerpandiga koormatud eseme ehk siis antud juhul auto omaniku ja pandipidaja kokkuleppel ning registerpandi kohta tehtud kande kustutamisel registrist. Registerpandi kohta tehtud kande muutmiseks või kustutamiseks tuleb maanteeametile esitada pandipidaja kirjalik nõusolek.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.