Tahad turvalist bussireisi? Käsi ka kaasreisijal turvavöö kinnitada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maanteeameti ennetusosakonna ekspert Diana Okas rõhutas, et igas sõidukis, kus on turvavöö, tuleb sõitjatel see kinnitada – ehk et ka turvavöödega bussis tuleb sõitjal kindlasti turvavöö kinni panna.

“See ei ole lihtsalt sõnakõlks. See nõue tuleneb meie liiklusseadusest. Turvavöö mittekinnitamine võib kaasa tuua väga tõsiseid vigastusi nii sõitjale endale, kui ka tema kaasreisijatele, juhul kui bussijuht peab äkitselt pidurdama või toimub kokkupõrge.”

Turvavööta reisija võib vastu eesistujat lennata 3 tonnise massiga

Kinnitamata turvavööga inimest ei hoia aga õnnetuse hetkel miski oma kohal kinni ja ta paiskub kohalt minema, sest tema keha jätkab liikumist samal kiirusel, mis oli sõidukil enne pidurdamist.

Kui näiteks 80 kilo kaaluv inimene on bussis, mis sõidab 50 kilomeetrit tunnis vastu betoonseina, siis kokkupõrke hetkel kaalub see inimene üle 3000 kilo. See kolmetonnine mass lendab esiistmel istujale otse selga.

Mida rohkem on sõidukis kinnitamata inimesi ja ruumi “lendamiseks”, seda suuremad võivad olla vigastused nii turvavööga kinnitamata reisijal endal kui ka kaasreisijatel, kellele ta otsa paiskub.

Bussis võib kaasreisija tähelepanu turvavööle juhtida

Eksperdi sõnul võiksid bussiga sõitjad ka ise rohkem tähelepanu pöörata, kas kaasreisijatel on samuti turvavöö kinnitanud. “Naabrile saab ju viisakalt ja sõbralikult meelde tuletada, et te vist unustasite oma turvavöö lahti, palun pange see kinni,” kutsus Okas inimesi üles.

Maanteeameti statistika andmetel juhtus 2016. aastal bussi osalusel 107 inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles hukkus 8 inimest ja viga sai 186. Käesoleval aastal on toimunud 54 õnnetust bussidega, mille käigus on kannatada saanud 62 sõitjat ja hukkunud üks bussijuht.

Valdav enamik bussidega õnnetusi juhtub linnades ja on sellised, mil sõiduki ootamatu manöövri tulemusel mõni reisija kukub – näiteks Tallinnas oli eelmisel aastal selliseid õnnetusi 45.

Süles istuvat last ei jaksa täiskasvanu õnnetuse korral kinni hoida

Ka laste kinnitamine bussis turvavööga on väga oluline ja seaduse silmis kohustuslik. Bussis võib täiskasvanu ühte alla 3-aastast last süles sõidutada, kui vanemal endal on vöö kinni ja ta ei istu bussis esiistmel. Aga siinkohal tuleb rõhutada, et kui juhtub õnnetus, ei jaksa täiskasvanu last süles kinni hoida.

Turvavöö kinnitamise olulisuse teadvustamiseks bussides viivad Politsei ja Piirivalveamet, Maanteeamet, Lux Express, Simple Express ning Tallinna bussijaam novembris läbi ühise teavituskampaania. Kampaania juhib tähelepanu, et lisaks professionaalsele bussijuhile, tehniliselt korras bussile, liiklusseaduse ja teeolude järgimisele, tagab sõitja turvalisuse tema enda käitumine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.