Tallinna test näitas, et elektribussi saab liinile panna küll, aga akust jääb väheks

Tallinnas testitud elektribuss sattus testimise käigus ka Mustamäele. Foto: Ronald Liive

Kuigi sel suvel Tallinnas testitud elektriline liinibuss sai kiituste osaliseks nii reisijate kui bussijuhtide poolt, ei kavatse linn neid lähemate aastate jooksul veel soetada, sest ühe laadimisega läbitav vahemaa on ikka veel liiga väike. 

“Praegune laadimissüsteem ei ole ikka veel piisav, et niisuguseid busse kasutusele võtta,” ütles Tallinna Linnatranspordi AS avalike suhete spetsialist Urmas Tooming. “Kui elektribuss suudaks ühe laadimisega läbida 300 km, siis võiks juba tõsisemalt mõelda niisuguste busside soetamisele.”

Samas lisas Tooming, et elektribussi testimine läks hästi ning nad said tulemuse, mida oodati.

“Tagasiside nii sõitjatelt kui bussijuhtidelt oli valdavalt positiivne,” lausus Tooming.

Testitud bussi mudel oli Solaris Urbino 12 Electric ning sellega sai ühe laadimisega sõita vähemalt 200 kilomeetrit. Samas tavaline buss sõidab Tallinnas liinil olles iga päev vähemalt 300 kilomeetrit, nii et ühe laadimisega elektribuss liinil päeva vastu ei peaks. Kui mitu kilomeetrit saab ühe laadimisega sõita, see sõltub eeskätt liini koormusest, aga ka ilmastikuoludest.

“Laadimisviise on erinevaid,” ütles Tooming. “Meie kasutasime üleöölaadimist. Seejuures on olemas nii kiire kui aeglane režiim. Meie kasutasime aeglast režiimi. See tähendab, et üks laadimine kestis kuus kuni kaheksa tundi.”

Eelmine kord testis Tallinn elektribussi 2014. aastal ning Toomingu sõnul on edasiminekud selle ajaga olnud silmnähtavad.

“Eelmine buss oli 10 meetrit pikk, praegune 12 meetrit, kilovatt-tunde 100 kilomeetri läbimiseks kulutasid aga mõlemad bussid praktiliselt sama palju,” rääkis ta. “Praegune buss suutis ühe laadimisega läbida 20-25 protsenti pikema maa..”

Toomingu sõnul on linn huvitatud veel mõne elektribussi testimisest, kuid enne kahte või kolme aastat Tallinn endale elektribusse veel soetama ei hakka.