Tarmo Tähepõld: Maanteeameti #libetee kampaania eeldab petlikult, et inimesed on head

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Meelis Meilbaum, Virumaa Teataja / Scanpix Baltics

Mulle väga meeldib, kui kampaania korras tuletatakse meelde, et suitsuandurile peaks uued patareid ostma ja makse ei tohi maksmata jätta. Samuti on oluline raudteed ületades ikkagi rongile eesõigus anda, sest füüsika ei huvita, kui kiire sul on. Kui hästi teha, siis kampaania toimib.

Samas on kampaaniad, mis puudutavad küll olulist probleemi, aga teostus jätab mulje, et paar küsimust jäi loomekoosolekul küsimata.

Libedus ei ole nagu jalgrattasõit

Maanteeamet algatas talve alguses kampaania „Tee on libe, vali vastav sõidustiil!”, mis kutsub juhte teeolude suhtes tähelepanelik olema ning vastavat sõidustiili ja kiirust valima.

Oluline meeldetuletus, sest hoolimata sellest, et valdava osa meie pinnavormidest ja emotsionaalsest võimekusest  on vorminud jääaeg ja lõputu kaamos, tuleb juhtidele igaaastane talv ootamatult. Ilma irooniata. Sõiduoskust pole ollagi, paanika, hukk ja turm.

Sellises olukorras kutsutakse liiklejaid üles ka ise libedatest teeoludest teavitama. Kuidas? Sotsiaalmeedias teemaviita #libetee kasutades.

Kõike ei saa sotsiaalmeediaga lahendada

Siin jõuamegi kohta, kus kampaania presentatsioonis kasutati ilmselt palju olulisi märksõnu nagu “hashtag, engagement, share, like ja reach” ning jõuti selleni, et operatiivse libeduseinfo levitamiseks on see parim viis.

Olen ise natuke digimeediaga tegelenud. Veebis on kõik mõõdetav ning kampaaniat saab väga täpselt läbi viia nii, et euro/tulemus suhe on kasulik kõigile osapooltele, ka tellijale. Pärast saab näidata, et #libetee postitusi tehti X+n arv kordi ja neid nägi 223 442 inimest erinevates sotsiaalmeedia kanalites.

Aga kui lähteülesandeks ongi “suur katvus, palju jagamisi”, mõtlemata, kuidas need tulevad, siis läheb kampaania #veidike_kraavi.

Kampaaniaid saaks teha palju vähem

Maanteeamet vastas meile, et „libeda tee kohta saaksid infot jagada sobival ajal ja sobivas kohas nii sõidukijuhid, kaasreisijad kui ka jalakäijad. Kindlasti ei soovi maanteeamet, et keegi roolis olles sotsiaalmeediasse postitama hakkaks. Seda saab teha näiteks parklates, puhkealades või peale sõitu.“

Kui kõik käituks nii nagu peab, siis võiks vähemalt pooled kampaaniad üldse ära jätta. Näiteks joobes peaga sõitmise või liigjoomise vastased.

Kui panna tee äärde suured plakatid, kus seisab “#libetee”, siis mina lihtsalt ei usu, et Ussisoo kandis libedust täheldanud juht ootab info edastamisega Tartuni või teeb Kükital peatuse. Mu usk inimkonda on muidugi keskmisest tublisti madalam.

Ta kas postitab kohe või ei tee seda üldse. Mõlemal juhul kampaania ei toimi.

Suurem osa inimesi ei ole ideaalsed

See on inimloomuse ja vastutustunde ilmselge ülehindamise juhtum. Eelduseks lootus, et postitusi teevad ja loevad ainult kaassõitjad ning roolis keegi telefoni ei haara.

Libeduse infot peaks saama maanteeamet ise jagada näiteks Waze’i keskkonda. Või edastada infot raadiost. Ühesõnaga midagi, mis ei paneks autojuhte (jälle) telefoni haarama. Eriti, kui olud on libedad.

Väga kasulik oli näiteks maanteeameti soovitus enne sõitu minekut tee ja ilmaoludega tutvuda näiteks portaalis tarktee.ee. Saidilt on näha nii viimaseid liiklusteateid teeolude kohta kui ka reaalajas uuenevaid teekaamerate pilte suurematest maanteedest.

Lähteülesanne oli õige

Kasutajatelt kogutud info on tõesti kõige täpsem ja kiirem. Aga hetkel ei ole selle reaalajas edastamiseks veel ohutut võimalust. Kahjuks. Kui ma löön Facebooki sisse #libetee, saan küll hulgaliselt tulemusi, aga need ei tarvitse käia üldse selle teelõigu kohta, kus ma liiklen. Peab hakkama neid läbi töötama, mis pole ju samuti eesmärk.

Aga võibolla mõni nupukas inimene oskaks hea lahenduse välja mõelda, kui kampaania jaoks kulunud raha panna näiteks mõnda start-up kiirendisse või hackathoni auhinnaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.