4 peamist tegurit, mis lühendavad sõiduki aku eluiga 

Foto: Shutterstock.

Nüüdisaja autod on kõik täidetud kõiksuguste põnevate lisadega ning elektritarbijatega, mis mõistagi mõjutavad ka akusid. Siiski sõltub aku eluiga suuresti autoomaniku sõidustiilist ja auto hooldusest. Siin on levinumad põhjused, mis võivad auto aku eluiga lühendada.

Vähene käivitamine

Kas sina oled üks nendest, kes peab ainult iga mõne nädala tagant ühe sõidu tegema? Raha kulub seeläbi loomulikult autole vähem, kuid paraku akule selline teguviis kohe üldse ei meeldi. 

Kui sõidukit pole juba isegi nädal või kaks käima pandud, võib aku selle ajaga tühjaks saada. Kui aga aku on tühi, põhjustab see tõenäoliselt süütesüsteemi lukustumise. See omakorda tähendab, et võtit ei ole võimalik enam süütelukust eemaldada. Järgmisena tuleb aku uuesti täis laadida või halvimal juhul isegi poest uus soetada. 

Mõistlik oleks auto iga paari päeva tagant igaks juhuks mõneks ajaks tööle panna, isegi siis, kui sõiduvahendit otseselt kasutada pole vaja.

Lühikesed vahemaad

Samuti võib auto aku eluiga mõjutada igapäevaselt lühikeste vahemaade läbimine, näiteks paar kilomeetrit. Tõsi, sõiduki osad kuluvad aeglasemalt ja kütust läheb vähem, kuid paraku kurnab see ka samaaegselt akut.

Kapoti all asuv generaator vastutab selle eest, et aku sõidu ajal täis laetakse. Samas vajab generaator aku laadimiseks piisavalt tööaega. Nii et kui teed mõnekilomeetriseid sõite tööle ja tagasi, hakkab aku tühjaks jooksma ning jääbki tühjaks.

Seepärast võta vahetevahel ette mõni pikem reis. Kütusele kulub küll pisut rohkem raha, kuid asi on seda väärt, kuna see on kasulik nii akule kui ka mootoriosadele.

Väline temperatuur

Me kõik teame, et miinuskraadid ja akud ei saa omavahel just kõige paremini läbi. Äärmiselt madalad temperatuurid võivad aku hävitada ja muuta sõiduki käivitamise raskeks isegi käivituskaablite abil.

Kui sul on võimalik kasutada garaaži või muud sooja kohta, võiks kindlasti oma autot hoida seal, et see ei oleks kogu aeg külma käes. Peaksid ilmastikutingimusi kindlasti arvesse võtma siis, kui prognoositakse lund ja jääd, kuna need võivad autole kuhjuda ning selle tavapärasest veelgi külmemaks muuta.

Nii nagu liiga külm temperatuur pole akule hea, ei sobi sellele ka liiga kuum ilm. Paljudele võib see tulla üllatusena, ent kõrged suvised temperatuurid aitavad kaasa aku tühjenemisele. Seetõttu on mõistlik kuumade ilmade korral parkida auto varjulisse kohta, kuhu päike otse peale ei paista. Sel viisil hoiad ära ka salongi ülekuumenemise. 

Ka aku vajab puhastamist

Tõsta kapott üles ja vaata oma sõiduki akut. Juhul kui akule on kogunenud mustust, tolmu ja muud prahti, pühi see puhtaks. Mustuse või määrdeainete kiht võib takistada soojuse eraldumist ning aidata kaasa aku tühjenemisele. Aku puhastamine aitab säilitada optimaalset temperatuuri ning vältida tõrkeid.

Kui kavatsed auto pikemaks ajaks seisma jätta, ühenda enne lahkumist aku külge akulaadija. See takistab aku täielikku tühjenemist, kui auto mõnda aega kasutust ei leia.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.