Autoga reisima minek võib tunduda keeruline ja natuke tüütu, aga tegelikult on emotsioonid hiljem väga positiivsed. Näeb palju rohkem, oled oma aja peremees ja ei sõltu lennuaegadest ja ühistranspordist.
Samas on oluline olla valmis kõigeks, sest ka väike plekimõlkimine või tehniline probleem võib kogu reisi muuta tüütuks paberimäärimiseks ja väga kulukaks projektiks.
Kohustuslik liikluskindlustus peab välisreisile minnes igal juhul olemas olema. Kuidas ja kus kehtib aga kaskokindlustus ning millega peaks arvestama? Küsisime If Kindlustuse kaskokindlustuse tootejuhilt Meelis Taralt.
Kus kehtib?
Kasko kehtimise piirkonna saab ära määrata kindlustust ostes. Piirkonnad jagunevad kaheks:
- Eesti, Euroopa, välja arvatud Ukraina, Valgevene, Venemaa;
- kogu Euroopa, sealhulgas Ukraina, Valgevene, Venemaa Euroopa-osa.
Venemaa Euroopa-osaks loetakse Vene Föderatsiooni osa, mis jääb Uurali mäestikust
lääne poole
Kui tavaliselt käib kaskokindlustuse sisse ka autoabi, siis erinevus on Venemaa, Ukraina ja Valgevene puhul, kus autoabi võimalust ei pakuta.
Mida teha, kui tekib kaskojuhtum?
Kõige kindlam on ühendust võtta oma kindlustusandjaga. Ifi puhul saab selleks helistada 24/7 numbril +372 777 1211. Kui tegemist on väiksema plekimõlkimisega, mis kuidagi sõitmist ei sega, siis tasub sellest lihtsalt kindlustusandjat teavitada ning reisi saab rahulikult jätkata ja probleemiga Eestis tegeleda. Kui probleemid on aga sellised, mis takistavad edasist sõitmist, siis saab kindlustajaga leida ka viisi, et auto välismaal korda teha. Kindlustusfirma aitab leida nii autoabi kui ka sobiva töökoja ning annab asjaajamise jaoks juhendeid.
Raskemal juhul, kui auto remont on suurem töö ning reisi ei ole võimalik jätkata, pakutakse ka koju jõudmiseks toetust transpordi- ja majutuskulude eest kuni 1000 euro ulatuses. Seda, mis saab sõidukist, aitab samuti kindlustusandja ära lahendada ja nõu anda. Omavastutus on seejuures 50 eurot, kui kasutada Superkaso Lux paketti.
Kas politsei peab ka kutsuma?
Kui vähegi võimalik, siis see võib olla vajalik küll. Vandalismi, süütamise, röövimise või varguse korral peab teatama viivitamatult politseid ja esitama avalduse menetluse algatamiseks. Tulekahjust või plahvatusest tuleb viivitamatult teatada päästeametile. Enne politsei või päästeameti saabumist ei tohi sündmuskohalt lahkuda. Kui ise ei tea, kuidas mõnes olukorras oleks kõige õigem toimida, tuleks ühendust võtta oma kindlustusandjaga.
Väiksemate juhtumite korral, näiteks plekimõlkimiste puhul, kindlustusandja otseselt politsei sekkumist ei vaja, küll aga võib mõni riik nõuda piiri ületamisel selgitust, miks auto on avariiline (nt. Venemaa) ja siis on hea, kui politsei on asjaga kursis või vastava dokumendi väljastanud.
Igal juhul ole ettevaatlik
Isegi kui tegu on kaskojuhtumiga, siis ole välismaal ettevaatlik paberite allkirjastamisel. Kui sul ei ole võimalik teisest poolest aru saada või sinult soovitakse allkirja millelegi, mida sa ei mõista, siis ära seda anna. Vajadusel kutsu politsei ja kindlasti võta ühendust kohe oma kindlustusandjaga.
Lisaks tasub reisil olles tähelepanu pöörata ka autovargustele ning rendiautode kindlustamisele. Välismaal on vargused sagedasemad, eriti paistavad selles vaates silma näiteks Läti, Leedu, Poola ja Hispaania.
Täpsemad juhendid, kuidas käituda kahju korral leiad siit.