Lapsed on koolis tagasi. Kuidas üheskoos koolijütsidega ohutult liigelda?

Foto: Shutterstock

Pikk ja soe suvi on läbi ning lapsed on juba mõned nädalad taas kooliteel. Mõned lapsed on käimas alles esimesi nädalaid ning suur erutus esimestest koolinädalatest võib viia tähelepanu liikluses hajevile, mistõttu tasub autojuhtidel liikluses ja eriti koolide läheduses väga tähelepanelik olla.

Kuid mitte ainult autojuhid ei pea olema ettevaatlikud. Ka jalakäijad ja jalgratturid peavad andma endast parima, et vältida õnnetusi.

Jalakäijal ei tasu alati oma õigust taga ajada

Kuigi jalakäijal on teed ületades alati eesõigus, et tasu seda õigust alati taga ajada. Alati enne ülekäigurajale astumist tuleb veenduda, et autojuht on sind märganud. Seda eriti nüüd, kui ilmad hakkavad aina hallimaks minema ning autojuhtid ei pruugi lihtsalt jalakäijat tähele panna. Seega on ka helkuri olemasolu ääretult oluline. See tasub juba praegu jope või mantli külge kinnitada, et olla kaasliiklejatele võimalikult hästi nähtav.

Kahjuks ei ole ka If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuhi Reet Veilbergi sõnul harvad juhused, kus ülekäigurada ületav jalakäija ei heida isegi hetkeks pilku teele. Selle asemele tegeletakse tihti telefoni vaatamisega või on jalakäija tänu kõrvaklappidele täiesti ära lõigatud teda ümbritsevast maailmast ning unustab ära, et tema ümber on veel teisi liiklejaid. Nii võib õnnetus väga kiiresti juhtuda.

Anna autojuhile märku enda soovist teed ületada

Kõige kindlam viis ohutult teed ületada on anda autojuhile oma soovist märku. Jäädes tee äärde seisma, saab autojuht aru sinu soovist teed ületada. 

Ja kui mängu tulevad jalg- ja tõukerattad, siis nendel liigeldes on mõistlik teele lähenedes ratta hoogu vähendada. Tee ületamiseks tuleb rattalt maha tulla ja see jalgsi ületada.

“Kindlasti ei tohi autole näiteks põõsaste või maja nurga varjust suurel kiirusel ootamatult ette söösta,” selgitab Veilberg. Ühtlasi on vajalik ratturitel kanda kiivrit.

Liiklusohutusest räägitakse igal sügisel ikka ja jälle ning ehk mõtlevad ka liiklejad juba rohkem sellele, et sügise alguses muutub liiklus igas mõttes tihedamaks. Ometi on igal aastal liitumas ka neid rõõmsaid lapsi, kelle jaoks on selline liikluses osalemine esmakordne. Just sellepärast tasub ikka ja jälle liiklusohutusele tähelepanu pöörata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.