Mida on vaja teada kindlustusest, kui soovid teisest Euroopa riigist autot osta?

Foto: Shutterstock

Teistest Euroopa Liidu riikidest kasutatud autode ostmine on küllaltki levinud – kas silmad reisil olles eripärast autot ning soovid selle kodumaale tuua või isegi lähed konkreetse sõiduki järgi. Mida peab meeles pidama?

Auto valik ja tehniline seisukord on mõistagi iga sõiduki puhul individuaalne, samas kehtivad siiski teatud reeglid kõigile sõiduki kodumaale toomisel. Esmalt tuleb veenduda, et sõidukil oleks kehtiv liikluskindlustus. Kindlustuseta ei tohi mingil juhul liiklusesse asuda.

Liikluskindlustus on kohustuslik kõigile liikluses sõitvatele sõidukitele ja seda reguleerib liikluskindlustuse seadus. Liikluskindlustusega hüvitatakse sinu sõidukiga teistele isikutele või nende varale põhjustatud kahjud ning see kehtib tavapäraseks liikluseks kasutatavatel teedel, parklates, hoovides ja mujal.

Kui sõidukil liikluskindlustust pole, pead uurima, mil moel see endale soetada.

Juba välismaal pead sõlmima liikluskindlustuse

If Kindlustuses on võimalik teha ka lühiajaline liikluskindlustus. Kui ostad oma sõiduki Euroopa Liidu riigist, saad teha sellele ajutise 30-päevase kindlustuse. Selleks pead kindlustusseltsiga ühendust võtma ja saatma koopiad sõiduki soetamist tõendavatest  dokumentidest.

If Kindlustuses saab seda teha helistades 777 1211 või saates e-kiri info@if.ee Kuna sellist kindlustust pakutakse ainult kuni 30 päevaks, pead selle aja jooksul kõik vajalikud toimingud tegema ja sõiduki transpordiametis registreerima ja seejärel tegema juba tavalise liikluskindlustuse.

Väljastpoolt Euroopa Liitu ostetavate sõidukite puhul saab teha piirikindlustuse

Kui liikluskindlustus on vaja sellisele sõidukile, mis on pärit väljastpoolt Euroopa Liitu, siis on võimalus teha piirikindlustus. Piirikindlustust läheb tavaliselt vaja, kui Eestisse toodud välismaa registris oleva sõiduki kindlustus lõppeb või selgub piiril, et sõiduki liikluskindlustus ei kehti Eestis. Piirikindlustuse lepingu saab sõlmida Maksu- ja Tolliameti klienditeenindustes. Eestis sõlmitud piirikindlustusega saab vajadusel edasi sõita ka  teistesse Euroopa Liidu riikidesse.

Piirikindlustus on nimelt liikluskindlustus, millega on kindlustatud välisriigis, välja arvatud Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigis ja Šveitsis, põhiasukohta omava sõidukiga seotud vastutus. Piirikindlustuse kindlustusandja on Eesti Liikluskindlustuse Fond.

Transpordiametis registreeritud sõiduk tuleb kindlustada tavapärase liikluskindlustusega

Kui sõiduk jõuab õnnelikult Eestisse ja see on transpordiametis registreeritud, tuleb sellele sõlmida tavapärane liikluskindlustus. Kui soovid täpsemalt teada, millised on liikluskindlustuse tingimused ning mis hinnaga saad seda oma autole osta, vaata lähemalt järgi If Kindlustuse kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.