Oled juht ka kõrvalistmel! Mida teada, kui soovid oma lähedasele teha õppesõitu?

Ametlikult registreeritud juhendaja võib sõidupraktikat läbi viia ainult sellele inimesel, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse.Foto: Shutterstock

Sõidukindluse saamiseks on hea mõte koguda sõidukilomeetreid koos mõne inimesega, keda usaldad ja mis siin salata, eks ta ole odavam ka. Mida peab aga teadma, kui õppesõitu aitab teha autokooli väline inimene – ema, isa, vanem vend või elukaaslane?

Esimese asjana peab juhendaja end ametlikult registreerima

Päris niisama uisapäisa sõitma ja õpetama ei tasu hakata. Kõigepealt peab juhendaja ennast ametlikult registreerima. Väga mugavalt saab teha seda Transpordiameti e-teeninduses, kus tuleb sisestada juhendatava isikukood ning tasuda riigilõiv, milleks on 12 eurot.

Ametlikult registreeritud juhendaja võib sõidupraktikat läbi viia ainult sellele inimesel, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse. Ehk valimatult igat juhtimisõigust taotlevat inimest juhendama ei saa hakata.

Erijuht on veel siis, kui juhendatav on noorem kui 18-aastane – siis võib juhendajaks olla üksnes tema seaduslik esindaja. Igasugused vanemad sõbrad ja tuttavad siin kõne alla ei tule.

Ka juhendaja loetakse praktika ajal sõidukijuhiks

Muidugi peab ka õppesõitu tegeval õpilased olema koolituskursuse õpingukaart või koolituskursuse tunnistus. Päris ilma teooriata autorooli istuda ei tasu. Juhendajal peab taskust olema võtta juhiluba või isikutunnistus. Tasub meeles pidada, et sõidupraktika ajal loetakse ka juhendaja mootorsõidukijuhiks.

Kui olete üheskoos sõidupraktikale asunud, siis peab olema autol kindlasti näha õppesõiduki tunnusmärk, see hoiatab ka teisi liiklejaid, kes oskavad teiega paremini arvestada. 

Juhendajal peab olema vähemalt viis aastat kogemust

Juhendajaks päris igaühte muidugi valida ei saa. Juhendajal peab olema vähemalt viis aastat vastava kategooria mootorisõiduki juhtimise luba. Sinna hulka kuulub ka esmane juhiluba ehk nö vahtralehega sõitmise aeg. Ja muidugi ei tohi juhendajal olla kehtivaid karistusi mootorsõiduki joobes juhtimise eest või muid liiklusnõuete rikkumisi, millega võidakse juhtimisõigust ära võtta.

Juhendajal ei tohi olla ka kõrval istudes joobe tunnuseid. Tuleb meeles pidada, sa siiski juhendad kaaslast, kes on roolis. Liiklusohutus ennekõike!

Kindlustus kehtib samamoodi

Kui roolis on vähese sõidukogemusega juht, siis tahes-tahtmata võib ette tulla olukordi, kus õnnetus ei hüüa tulles ning vaja on kindlustuse sekkumist. Nii on hea teada, et ka sõidupraktikat tehes, kehtib liiklus- ja kaskokindlustus samadel tingimustel nagu juba kogemustega juhi korral. 

If Kindlustuse kaskokindlustuse pakettidega saab tutvuda ja kaskokindlustuse hinda oma autole arvutada siit. Liikluskindlustuse tingimuste ja hinnaga saab tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.