Teed lapsele õppesõitu: pea meeles, juhendajana oled ka kõrvalistmel juht

Juhendajana loetakse ka kõrvalistujat autojuhiks.Foto: Shutterstock

Paljud tänased autojuhid said omal ajal autoga sõitmise selgeks nii, et isa või vanaisa pani lapse kruusasel külavaheteel autorooli ja esimesed kogemused autoroolis saadi kätte. Täna on lugu keerulisem. Liiklus on tihedam, reegleid on rohkem ning enne kui lapsele õpetussõnu jagama hakkad, pead ennast registreerima juhendajaks ning veenduma, et kõik oleks korras.

Paturegister peab olema puhas

Esimese asjana veendu, et sinul kui juhendajal oleks olemas vastava kategooria juhiluba ja vähemalt viieaastane sõidustaaž. Staaži hulka loetakse ka esmase juhiloaga sõidetud aega.

Muidugi peab sinu paturegister olema puhas. Kindlasti ei tohi olla kehtivad karistusi – oma karistusregistrit saab kontrollida siin

Transpordiametist peab olema saadud tunnistus või õigus juhendamiseks, mida saab väga mugavalt taotleda Transpordiameti e-teenindusest. Selleks tuleb esitada isikut tõendav dokument, juhiluba, vajadusel ka kehtiv tervisetõend ja lõpuks tasuda ka riigilõiv.

Meeles tuleb pidada, et sõidupraktikat võib läbi viia ainult sellele inimesele, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse. Ära unusta, et juhendada saab ainult seda inimest, kes on autokoolis juba pereliikme abil õppesõidu tegemiseks ette nähtud taseme saavutanud. Nii saab olla veendunud, et autorooli istuja tunneb teooriat. Kui juhendatav on veel alaealine, siis võib teda juhendada üksnes tema seaduslik esindaja.

Õppesõidu ajal loetakse ka juhendajat juhiks, mis tähendab, et tal peab olema õppesõidu ajal kaasas isikut tõendav dokument või juhiluba. Samuti ei tohi  juhendaja olla õppesõidu ajal joobetunnustega.

Sõidu ajal tuleb nähtavale kohale paigaldada õppesõidu tunnusmärk, nii oskavad teised liiklejad sellega arvestada. 

Juhendaja peab olema mõistev ja koostööaldis

Märkimist tasub, et iga autojuht ei sobiks juhendajaks. Kui hakkad kedagi kõrvalt õpetama, siis on oluline mõista, et edu võtmeks on juhendaja ja juhendatava omavaheline koostöö ja hea läbisaamine.

Juhendaja peab olema kannatlik ning tal peab jätkuma positiivset ja mõistvat suhtumist, kuna ei tohi unustada, et juhendatav on õppimisfaasis ja teeb vigu, mistõttu on juhendaja rahulik meel eriti olulisel kohal.

Eraldi kindlustust vaja ei ole

Kui roolis on vähese sõidukogemusega juht, siis võib esineda õnnetusi ja on vaja kindlustuse sekkumist. Kui õppesõitu tehakse pereliikmele, siis nii If Kindlustuse kaskokindlustus kui ka liikluskindlustus kehtivad tavatingimustel. Eraldi kindlustust pole vaja teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.