Auto vibreerib veidralt. Kas kütus võib sõidukis soovimatut vibratsiooni põhjustada?

Põhjuseid, mis autos vibratsiooni tekitavad, on mitmeid.Foto: Neste

Kui auto hakkab sõidu ajal kahtlaselt värisema, siis ei tasu probleemi eirata – see võib viidata mõnele keerulisemale probleemile. Vea leidmine ei pruugi olla lihtne: kui kohapeal töötava auto vibratsiooni põhjus on suure tõenäosusega mootoris, siis liikuvas autos võivad seda põhjustada üsna erinevad osad. Mis siis võib värina tekke taga olla?

Tangi alati kvaliteetset kütust

Üks tavapärasemaid vigasid on ebaühtlaselt töötav mootor. Sellel võib olla mitu põhjust, näiteks kehva kvaliteediga kütus või ummistunud filtrid, pihustid või hoopis süüteküünlad. Kui viga on kusagil siin, saad aru selle järgi, et värinat on tunda mitte ainult sõidu ajal, vaid ka kohapeal seistes. Seega veendu alati, et tangid oma autosse kvaliteetset kütust.

Kas rehvid ja veljed on kontrollitud?

Vibratsiooni võivad põhjustada ka rehvid või veljed, kui need on viga saanud või tasakaalust väljas. 

Kindlasti tasub kontrollida, kas rõhk rehvides on õige ning ega rehvi kulumispiiri pole ületatud, eriti kui rehvid on kasutusel juba mitmendat hooaega. Kui ebamugava värina põhjus on üleliia kulunud rehvides, kaob probleem nende vahetamisega.

Üle tasub vaadata ka veljed. Äkki oled läbi sõitnud mõnest löökaugust, mida talvega on tänavatele tekkinud ohtralt. Hooga läbi löökaugu sõitmine võib tekitada veljele mõlgi ja see omakorda ebamugavustunnet sõidu ajal. Abi võib siin olla velje sirgestamisest, aga iga kord ei pruugi see päästa ning velg tuleb välja vahetada.

Pidurisüsteem ja mootoripadjad on kulunud

Üks sage põhjus on ka vead pidurisüsteemis. Sellest saad aru siis, kui värin tekib pidurdamise ajal või muutub sel hetkel tugevamaks. Seda võivad põhjustada nii kõverdunud pidurikettad kui ka liigselt kulunud piduriklotsid.

Kui värin esineb gaasi lisades, siis võib põhjus peituda ka kulunud mootoripatjades. Katkised või kulunud mootoripadjad ei hoia enam mootorit omal kohal ning võibki tekkida soovimatu värin.

Probleemi ilmnemisel pöördu teenindusse

Sõidu ajal tekkiv vibratsioon ei pruugi olla ainult ebamugav, vaid võib viidata ka ohtlikele vigadele. Seetõttu tasub värina tekkimisel kohe autoteenindusse pöörduda – siis on lootust, et probleemile saadakse õigel ajal jaole, veel enne kui see kulukamad remondikulud kaasa toob.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.