Autos mängiv muusika mõjutab sõidukiirust – Neste koostas esitusloendid, mis aitavad muuta liiklemise ohutumaks

muusika kuulamine aitab juhil lõõgastuda, sõidukogemust nautida, ärkvel püsida ja igavust vältida.Foto: Shutterstock

Neste uuris sõidukijuhtidelt, millist muusikat soomlased autoroolis kuulavad. Kuna on tõestatud, et tempokas muusika mõjutab juhtide käitumist roolis, koostas Neste Soome eri marsruutidele esitusloendeid, mis mõjuvad rahustavalt südame löögisagedusele ning edendavad liiklusohutust ja keskkonnasõbralikumat sõidustiili. Esitusloendid koostati ka paarile soomlaste seas populaarsele välismaa sõidumarsruudile.

Neste 2023. aasta aprillis läbi viidud küsitluses leidis 82% vastanud naistest ja 76% meestest, et muusika kuulamine autoroolis vähendab ummikute ja muude liiklusega seotud tegurite põhjustatud stressi. Üldiselt leidsid vastajad (58%), et muusika kuulamine aitab juhil lõõgastuda, sõidukogemust nautida, ärkvel püsida ja igavust vältida. 74% vastanutest pidas muusika kuulamist meeldivaks eelkõige pikemate reiside ajal.

“Meie uuringu kohaselt põhjustavad ummikud ja liiklusummikud ärritust ja tõstavad pulssi 55 protsendil juhtidest. Lõime autojuhtidele kohandatud esitusloendid sageli kasutatavate ja ummikutega pendelrännakute jaoks, et vähendada kiiruse ületamist, säilitada autos pingevaba õhkkond ja minimeerida heitkoguste sattumist keskkonda. Esitusloendites olevate lugude tempo jääb alla 90 löögi minutis, mis sobib ideaalselt pulsi sobivas vahemikus hoidmiseks. Loodame, et meie esitusloendid pakuvad rõõmu ka autojuhtidele ning soovime suvisel sõiduhooajal ohutut reisimist,” ütleb Neste turunduskommunikatsiooni asepresident Mika Hyötyläinen.

Näiteks Soomes on Helsingi ja Lahti, Kuopio ja Jyväskylä ning Kouvola ja Lappeenranta vahelistele kiirteedele mõeldud esitusloendid, mille eesmärk on pulssi alandada. Puhkajatele tehti esitusloendid ka Balti riike läbivale Via Balticale ja mõned esitusloendid on spetsiaalselt disainitud Ameerikale mõeldes, näiteks New Yorki Brooklyni silla läbimiseks.

Kõige rohkem kuulatakse popmuusikat

Küsitluses ütles 61% vastanutest (olenemata vanusest, elukohast, elusituatsioonist ja soost), et kõige populaarsem muusikatarbimise viis on raadio kuulamine sõidu ajal. Umbes kolmandik vastanutest kasutas aeg-ajalt voogedastusteenuseid.

43% vastanutest arvas, et popmuusika on parim autojuhtimise muusika, samas kui 41% eelistas rokki. Popmuusika oli populaarseim žanr 45–54-aastaste ja naiste seas ning roki valisid parimaks žanriks üle 50% 18–24- ja 35–54-aastastest. Rokk oli kõige ebapopulaarsem žanr üle 65-aastaste seas.

“Lõuna-Hiina tehnikaülikooli varasemalt läbiviidud uuringu kohaselt sõitsid inimesed, kes kuulasid laule kiirusega üle 120 löögi minutis, keskmiselt ligi 16 km/h kiiremini. Neste projekti raames viisime läbi testi, mille käigus mõõtsime erineva tempoga lugude mõju katsealuste pulsisagedusele. Testi ajal mängitud kiire tempoga laulud tõstsid katsealuste pulssi keskmiselt ligi 10% ja algolukorraga võrreldes üle 19%. Tulemus toetas seisukohta, et muusika, mida inimesed autos kuulavad, avaldab potentsiaalset mõju liiklusohutusele ja transpordist tulenevatele heitmetele, eriti kui muusika on kombineeritud kliimasõbraliku marsruudivaliku ja sõidustiiliga. Meie uue kampaania CO2 Friendly Beat eesmärk on aidata juhtidel muusika abil sõidukiirust ja seeläbi ka heitkoguseid vähendada,“ räägib Mika Hyötyläinen.

Kuulake Neste kohandatud esitusloendeid, mis mõjuvad südame löögisagedusele rahustavalt ning muudavad sõidu nauditavaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.