Kuidas oma autole õlivahetuseks kindla peale õige õli valida?

Foto: Kevad on hea aeg õlivahetuseks.

Kevad läheneb, mis tähendab, et ka autohoolduse aeg on käes. Paljude autoomanike jaoks toob see kaasa ka õlivahetuse. Kui suurem osa viib oma auto sellepärast teenindusse, siis kindlasti leidub ka neid kuldsete kätega omanikke, kes õlivahetuse ise ette võtavad. Siinjuures on oluline teada, millist õli kasutada.

Õli vahetamiseks on enamasti vaja vaid kahte asja: õlifiltrit ja piisavas koguses uut õli. Kui sa ei tea täpselt, milline õli sinu autole sobib, siis kõige lihtsamini leiad vastuse oma auto käsiraamatust, kus on alati sõidukile sobiv õlisort välja toodud. Kui manuaali käepärast pole, siis võta appi kõikvõimas internet.

Millal üldse tuleb õli vahetada? See sõltub suuresti sellest, kui tihti autoga sõidetakse ja kui pikki vahemaid läbitakse. Sageli jääb see 10 000 – 20 000 kilomeetri kanti, kui sõidad autoga vähem, siis võiks õlivahetuse ette võtta vähemalt kord aastas. Seda ütlevad ka autode käsiraamatud.

Jälgida tuleb kahte tähist

Õlipakenditel tuleb jälgida kahte tähist: viskoossuse klassi ja kvaliteediklassi. Viskoossusastme (näiteks 5W-40) numbrid ei ole päris suvalised. Astme tähise esimene number näitab õli voolavust madalatel temperatuuridel. See tähendab, et mida madalam on W-tähega number, seda kiiremini õli madalatel temperatuuridel mootorit käivitades vajalikesse kohtadesse jõuab. 

Teine arv vastupidiselt esimesele näitab õli voolavust kõrgematel temperatuuridel ehk mida kõrgem on teine arv, seda paremad on õli määrimisomadused 100°C töötemperatuuri juures. 

Tavalistele sõiduautodele piisab õlist, mille tähises on teine arv 30 või 40, kõrgema voolavusega õli kasutavad juba näiteks tuunitud mootorid.

Euroopa ja Ameerika kvaliteedimärgid

Õli kvaliteeti aitavad märkida API ja ACEA klassifikatsioon. API on Ameerika naftainstituudi klassi tähis, mis näeb välja näiteks API SL/CC. Eestis on levinum Euroopa autotootjate ühingu klassifikatsioon ACEA.

Euroopa autotootajate ühingu klassifikatsioon jagab mootoriõlid nelja kategooriasse: A tähistab bensiinimootoreid, B alla liigituvad sõidu- ja pakiautode diiselmootorid, C all on uued katalüsaatorisüsteemidega mootorid ning E alla on koondunud raskeveokite ja liikurmasinate diiselmootorid.

Sõiduki liigi (näiteks A) järel on õli kvaliteeti tähistav number 1–5. Oma sõidukile sobiva kvaliteeditähise leidmiseks tuleks kindlasti kontrollida sõiduki käsiraamatut või pöörduda õli ostes töötaja poole, kes saab auto registreerimistunnuse või VIN-koodi järgi soovitada kõige sobivama õli.

Neste R-kioskitest leiad kvaliteetmäärdeaineid

Aeg-ajalt juhtub ikka, et autole on vaja ka mõnd lisaainet peale kütuse. R-Kioskis on müügil nii Neste Oili kvaliteetmäärdeained kui ka jahutusvedelikud, kui jahutusvedeliku tase peaks olema autos langenud. Muidugi on jahutusvedeliku taseme langedes soovitatav pöörduda siiski teenindusse ning lasta auto üle vaadata, et saada teada, milles on probleem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.