Millal tasub kasutada kütuselisandit?

Kütuselisandi eesmärk on probleeme ennetada.Foto_ Shutterstock

Aeg-ajalt ikka kuuleme, et kütuselisandid aitavad kaasa mootori tõhusale tööle ning vähendavad kütusekulu. Millal aga on õige aeg kasutada kütuselisandit ja mille vastu see aitab?

Sageli arvavad auto omanikud, et kütuselisandid on imerohi juba tekkinud probleemide vastu ning aitavad elimineerida erinevaid rikkeid. Päris nii see siiski ei ole – kütuselisandid on oma olemuselt pigem ennetava toimega.

Aitab tahmafiltri ummistust ära hoida

Kõige levinumad kütuselisandid käivad diislikütuse juurde. Heitlike ilmadega võib tulla ette probleeme diiselmootoriga sõiduki käivitamisega. Vot selliste probleemide korral ongi kütuselisandist abi.

Probleemi põhjus võib olla näiteks selles, et külmade ilmadega harva sõites muutub seisev diislikütus veidi sültjaks, mis raskendab auto käivitamist. Sellisel juhul ongi abi kütuselisandist, kuid autoomanik peab olema piisavalt ettenägelik ning valama lisandit paaki juba enne külmade saabumist.

Kui esimene mure on pigem sügisene ja kaasneb miinuskraadidega, siis teine – tahmafiltri ummistumine – on aastaringne probleem. Kui autoga sõidetakse lühikesi otsi peamiselt linnas, siis ei jõua tahmafiltri puhastusprotsess väljalaskesüsteemi madala temperatuuri tõttu käivituda. 

Tahmafiltri ehk DPF-i kütuselisand aitab alandada tahmapõletuse temperatuuri tahmafiltris, mis tagab põletusprotsessi kiirema käivitumise ning ummistus ei tohiks nii sage külaline enam olla.

Bensiinimootori lisand hoiab ära korrosiooni teket

Omad lisandid on ka bensiinimootoritel – nende kütuselisandite ülesanne on tagada mootori pikaajalisem töö. Näiteks sissepritse puhastuslisandi ülesandeks on puhastada mootorit tekkivast settest, mis omakorda tagab ühtlasema töötamise ning hoiab ära korrosiooni teket.

Küsi nõu teenindusest

Kütuselisandit ei pea kasutama kogu aeg, positiivne mõju avaldub ka siis, kui seda kasutada aeg-ajalt. Kui doseerida vastavalt pakendil toodud juhenditele, on välistatud ka liigne kasutamine.

Kindlasti ei tasu hakata paaki valama esimest kätte sattunud lisandit, vaid tuleb jälgida, millisele autole ja mootorile on kütuselisand mõeldud. Mõni vanema tehnoloogiaga kütuselisand ei pruugi uuemale autole sobida, ja vastupidi. Mõistlik on enne teeninduses spetsialistidega sel teemal nõu pidada.

Enamjaolt on jaemüügis saadavad lisandid ohutud igakordsel kasutamisel ning isegi kui teinekord kogemata liialt palju läheb, ei ole hullu. Reeglina sobivad erinevad lisandid ka teineteisega (erinevad tootjad või erineva eesmärgiga lisandid).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.