Milline ohutus- ja lisavarustus peaks autos olemas olema?

Kunagi ei tea, millal üht või teist tarvikut vaja võib minna.Foto: Depositphotos

Suvine puhkuste aeg toob kaasa palju autosõite ühest Eestimaa otsast teise, vahel ka kaugemale. Kunagi ei tea, millised olukorrad võivad ees võivad oodata ja seda olulisem on, et autos oleks kogu ohutusvarustus ja kõik vajalikud lisatarvikud olemas. 

Ohukolmnurk hoiatab kaasliiklejaid

Kõige olulisem on ohutusvarustus, millega saad kaasliiklejatele märku anda, et oled teepervele jäänud. Selleks on vaja ohukolmnurka.

Hädapeatuse või liiklusõnnetuse korral tuleb ohukolmnurk asetada asulas mitte lähemale kui 25 meetrit sõidukist ning asulavälisel teel mitte lähemale kui 50 meetrit sõidukist. Ohukolmnurka võiks kasutada ka olukordades, kui näiteks puu on äikesetormi tõttu teele kukkunud – sellega saab anda kaasliiklejatele märku, et teel on oht ning kiirus tuleb alla võtta.

Ära unusta kontrollida tulekustutit

Kohustusliku ohutusvarustuse hulka kuulub ka vähemalt ühekilogrammine tulekustuti, millega on võimalik väikeseid tulekoldeid kustutada. Kindlasti peab tulekustuti olema kontrollitud. Seda on mõistlik teha kord aastas, näiteks kui käid ka autole korralist hooldust tegemas. Põhjus on selles, et tulekustutile avaldavad mõju autos esinev niiskus, vibratsioon ning temperatuurikõikumised. Ja kui ühel hetkel on tulekustutit päriselt vaja, siis oleks hea, kui ta päriselt ka töötaks.

Ohutusvest muudab su nähtavaks

Kui oled autoga teepervele jäänud, siis autost väljumisel pane selga ohutusvest. Ükskõik mida sa siis auto ümber asjatad. See on eriti vajalik hämaral ja pimedal ajal, aga ka valges muudab ohutusvest sind teistele liiklejatele paremini nähtavaks.

Autos peavad olema veel tõkiskingad. Need on vajalikud eelkõige siis, kui sõidu ajal peaks rehv purunema ning oled sunnitud seda parandama või vahetama. Tõkiskingi peab autos olema vähemalt kaks.

Kuigi eraisiku autos ei ole autoapteegi olemasolu vajalik, võiks see siiski seal olla. Lisaks sidemetele ja plaastritele, mis autoapteegis on, võid sinna panna ka valuvaigistid, allergiarohud, külmageelid – kõik, mida ikka suvistel reisidel vaja võib minna, kui ootamatu trauma või allergiahoog mõnd reisikaaslast peaks tabama.

Õnnetus ei hüüa tulles

Lisavarustuse loetelu, mis kõik võiks autos olla, on muidugi veel pikem. Hea mõte on hoida autos taskulampi, millega on mugav autost asju või kapoti all probleemile lahendust otsida (kui autol peaks mõni tehniline rike tekkima).

Kindlasti vaata üle, kas varuratas on olemas. Kui jah, siis võiks olemas olla ka ratta vahetamiseks mõeldud varustus, nii tungraud kui ka võti, millega poldid lahti keerata. Kui autol varuratta kohta ei ole, siis võiks autos vähemalt rehviparanduskomplekt olla.

Kuna vahel on vaja midagi kapoti all näppida või kontrollida, siis oleks hea, kui autos oleks olemas paar töökindaid, ehk ka kruvikeerajate komplekt ning mõnikord kuluvad marjaks ära niinimetatud krokodillid, mille abil saad autot käivitada, kui aku on mingil põhjusel näiteks ööga tühjaks läinud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.