Targa laadimise üheks peamise lisaväärtusena nähakse veel tipukoormuse vähendamist ning laadimise suunamist ajale, kus on vähem tarbimist. Targa laadimise all arendatakse veel algoritme, mis suunavad laadimise ajale, kus võrgus rohkem taastuvenergiat, aitavad pikendada aku eluiga ning planeerida laadimispunktide väljaehitamist vastavalt kasutusmääradele.
Kõik kolm on elektriautode kasvu osas kriitiliselt olulised võimekused. Laadimine taastuvenergia suurema kättesaadavuse ajal võimaldab elektriautode kasutuse muuta rohelisemaks, sest lisaks kasutusemissioonide puudumisele on olematu keskkonnajälg ka kasutatud energial. Enamasti tähendab see ka kasutamise soodsamaks muutumist, sest harilikult on suure taastuvenergia osakaaluga tunnid ka soodsamad.
Aku eluiga mure on seotud eeskätt (üli)kiire ja kahesuunalise laadimisega. Viimase puhul on pilootuuringud tõestanud, et algoritmide abil on võimalik aku eluiga ettenähtuga võrreldes isegi pikendada.
Elektriteed praktikas näitavaid põnevaid tulemusi
Avaliku laadimise üks väljakutseid on bensiini- ja diiselmootoriga autodega võrreldes pikem „tankimise“ aeg ja mõju aku elueale. Juba aastakümneid on fantaseeritud nö elektriteedest, mis laeksid autosid sõidu ajal või busse näiteks peatuses seistes.
Nüüd on esimene elektriteeprojekt elektrisõidukitele lõpule jõudmas. Ettevõtmine nimega Elonroad projekt Rootsis Lundis. Projektis testiti linnakeskkonnas linnaliinibusside ning muude elektrisõidukitega laadimist. Laadimiseks freesiti tänavasse 40 cm laiune ja 6 cm kõrgune soon, kuhu paigaldati spetsiaalne rööbas, mis koos sõiduki alla ühendatava vastuvõtjaga võimaldavad püsivat laadimist teel olles. Laadimise rööbas on ühendatud serveriga ning võimaldab arveldust ning automaatset maksmist laadimise eest.
Sarnaseid lahendusi testitakse Euroopas teisigi. Näiteks osaleb Eesti Energia mitutkümmet teadus- ja arendusasutust koondavas Horizoni projektis INCIT-EV. Kui Tallinna piirkonnas plaanime testida reaktiivenergiat kompenseerivaid ülikiirlaadijaid, siis juhtmeta laadimise pilootprojektid viiakse läbi Prantsusmaal Pariisis ja Versailles’s, kus piloteeritakse vastavalt laadimisrada linnakeskkonnas ja juhtmeta laadimist pikkadel distantsidel.