Mootorrattad, ATVd ja jalgrattad: milliste sõiduvahenditega politseinike sel suvel kohata võib?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Georg Kõrre/PM/Scanpix

Politsei kasutab suviti patrullautode kõrval ka teisi sõidukeid, mida talviti garaažides hoitakse. Sel suvel jõuavad tänavatele nii mootorrattad, ATVd kui ka jalgrattad.

PPA juhtivkorrakaitseametnik Kalmer Tikerpe selgitas, et ATVsid kasutavad enamasti piirivalvurid ning teevad seda aastaringselt, kui olud seda võimaldavad.

Politseipatrullidel on kasutada üksikud ATVd ja enamasti kasutatakse neid suviti avaliku korra tagamisel maastikul, kuhu muude vahenditega on keeruline ligi pääseda.

Motopolitsei hooaeg algas 1. mail pärast soojenduskoolituse läbimist Soomes 27.-29. aprillil. Motopolitseinikke tuleb tänavale umbes 11, kuid koolituse läbinud ametnikke on rohkem. PPA-l on kasutusel 18 mootorratast, mille seas on esindatud järgnevad margid ja mudelid:

  • HONDA CBR 1100,
  • KAWASAKI ZXT,
  • YAMAHA FZ6-S,
  • BMW R 1100,
  • YAMAHA FZ1-SA,
  • KAWASAKI VERSYS 1000,
  • KAWASAKI Z1000SX.

Eelkõige teostatakse mootorratastega liiklusjärelevalvet, nii tavalist kui ka suunatud järelevalvet kaherattaliste sõiduvahendite üle, samuti teostatakse motopolitseinike poolt eskorte näiteks delegatsioonide saatmisel ja muudel üritustel nagu näiteks laulupeorongkäik. Samuti osaletakse ennetusüritustel.

Tikerpe selgitas, et erinevalt näiteks patrullautost annab mootorratas võimaluse liikuda linnas kiiresti sündmuskohale, kui juhtub olema ummik – mootorrattal on parem manööverdamisvõime ja temaga saab liikuda seal, kus vahest patrullautoga on keerulisem.

Samuti on mootorrattaga liikuval ametnikul liiklusest ja teda ümbritsevast paremat ülevaadet.

Tulevad ka jalgrattad

Jalgratast on kevaditi ja suviti kasutanud patrullimisel ennekõike abipolitseinikud ning eelkõige suurürituste ajal. Näiteks möödunud aastal oli jalgrattapatrull esindatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise üritustel ja laulupeol. Avaliku korra tagamiseks jalgrattapatrulle ei kasutata.

Foto: Toomas Huik/PM/Scanpix

Mootorrataste puhul kestab hooaeg maikuust kuni esimeste külmadeni ja eelduseks ametnikele, kes tavapärasest erinevaid sõiduvahendeid kasutama hakkavad, on vastava koolituse läbimine ja töötahe.

Veepolitsei tuleb taas

PPA juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla selgitas ka, et kasutusele võetakse veesõidukid.

Politsei- ja piirivalveametil on ligi sada veesõidukit, mida kasutatakse erinevate ülesannete täitmiseks. Neid kasutatakse peamiselt otsingu- ja päästetöödel, reostustõrjeks, järelevalveks ning merel ja piiriveekogudel patrullimiseks.

Veesõidukeid on erinevaid alates PPA laevastiku laevadest ja lõpetades jettidega.

Navigatsioonihooaeg algas ametlikult 1. mail, ent veesõidukid lähevad vette siis, kui ilmastikuolud seda võimaldavad. Hetkel käib jaoskondades ja kordonites aktiivne navigatsioonihooajaks valmistumine.

26. aprillist kuni 20. maini korraldab PPA merepääste teemakuu, kus on fookuses otsingu- ja päästetööd ning nende korraldamine. Teemakuu raames on kõigil huvilistel võimalik tutvuda PPA vee- ja õhusõidukite ning merepäästjate igapäevatööga, toimub rahvusvaheline konverents ning merepäästjad võtavad omavahel ka mõõtu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.