On ka positiivseid näiteid
Teisena võib-olla meenub, et Ford omas ühel hetkel nii Jaguari, Volvot kui Aston-Martinit. Sellest vallatusest on mälestused vast positiivsemad, sest kuigi tagaveoline (!) punnsilm-Mondeo, mille kohta S-Type öeldi, sobis ikka pigem pikantsele maitsele, siis teatud korra suutis Ford ikkagi majja lüüa ning Fordi-ajastu Jaguar XJ puhul näiteks ei pidanudki kohe kahte autot ostma ja mingi mehhaanikuga sõbrunema, kes igale pikemale sõidule kaasa tulema pidi.
Tänaseks on ka see perekond laiali. Ometi on käesolev kevad toonud ridamisi uudiseid ja spekulatsioone planeeritavatest ühinemistest või väga lähedasest koostööst, mis võib päädida “leibade ühte kappi panemisega”. Milles on asi? Kas tõesti on asi kevadpäikeses?
Pigem siiski mitte. Asi on tükk maad proosalisem. Nimelt on autotootjatel vaja ellu jääda ilmselt ühes autotööstuse ajaloo olulisimas muutuses. Muutusi on tegelikult isegi kaks.
Esiteks on aru saadud, et (osaliselt) elektrile üle minek nõuab päris mastaapseid investeeringuid ning neid oleks kuidagi vaja jagada.
Teiseks peab samaaegselt mõtlema ka sellele, kuidas autod kõige viisakamalt ja ohutumalt iseseisvalt sõitma panna. Ka siin on asi rahas ehk vajalike investeeringute mahus.
Autotööstus on äärmiselt konkurentsitihe ning kapitalimahukas tööstusharu. Lisame siia veel suure sõltuvuse majandustsüklitest ning mastaabi taga ajamine tundub üpris loogilisena. Ilmselgelt on nii mõnelegi tööstusharu juhile hirm naha vahele pugenud.