Smarti tehas ehitati kõigest 13 kuuga ringi, et seal ühte täiesti uut maasturimarki tootma hakata

Paljud moodsad maastikuautod on mõeldud pigem bulvarile kui teedeta maastikule, aga mitte Grenadier. 249 hj diiselmudelit saime proovida paksus poris ja sai kohe selgeks, et just sellisesse keskkonda Ineos mõeldud ongi. Jäigad sillad, pidev nelikvedu, lülitatav aeglusti, lukustatav keskdiferentsiaal – Grenadier murrab kergusega läbi raskuste, jättes mulje pigem tarbesõidukist kui sõiduautost ning sobides seetõttu pigem metsameestele ja teistele looduses liiklejatele. Fotod: Auto Bild

Hambachi autotehases Prantsusmaal toodeti aastaid mikroautosid Smart, kuid peagi hakkavad seal valmima mitu korda suuremad sõiduriistad – maastikuautod Ineos Grenadier.

Ajad muutuvad: värvimis­tsehhis hakkab edaspidi värvi kuluma palju rohkem ning koostehallis sobitatakse transpordikärud palju suurema ja raskema auto jaoks. Tehas peab muutuma, aga muutuste käigus keeratakse aega justkui tagasi.

Hambach oli kunagi rahvasuus tuntud Smartville’ina – just nii kutsutakse viimased veerand sajandit Prantsus- ja Saksamaa piiril asuvat tööstuspiirkonda. Seal toodeti uuenduslikku mikroautot Smart ning seetõttu kolisid autotehase lähistele oma tootmisüksused ka paljud allhankijad. 1997. aastal debüteerides oli too mikroauto midagi täiesti uut linnaautode valdkonnas ning tulevikuhõnguline oli ka autokeste tootmise viis. Väikest ja ökoloogilist sõidukit oli võimalik kokku panna kiiresti ja ökonoomselt, kuid loodetud menu ei saavutanud see kõrge hinna tõttu siiski mitte kunagi.

Smartville’i tehaste linnak.Smartide asemel panevad töölised juba kokku Ineos Grenadieri eelseeriaautosid.

Aga ajad muutuvad. Dirk Heilmann seisab piraka maastikuauto toorikkerede vahel ja selgitab: „Me soovime investeerida, saneerida ja teha kõike paremini.“ Heilmann on Ineos Automotive’i boss. Tegu on Briti firmaga, mis toodabki Grenadieri. Midagi veel vastandlikumat tillukesele kahekohalisele Smartile ei suudaks vist ettegi kujutada.

Tehas uueks 13 kuuga

Heilmann pole autotaustaga. Ta töötab Ineoses küll juba 20 aastat, siiani aga tegutses hoopis naftakeemia valdkonnas. Ta tunneb uhkust tõsiasja üle, et kõigest 13 kuuga on tehase töö tervenisti ümber korraldatud.

Grenadieri lugu tundub esmapilgul nagu ropprikka mehe mäng. Jim Rat­cliffe (69) teenis keemiakontserniga Ineos miljardeid. Olles britina klassikalise Land Rover Defenderi kiindunud fänn, otsustas ta kultusmudeli pensionilemineku tõttu 2016. aastal hakata sarnaseid tõsidžiipe ehitama ise. Sobiva tehase otsinguil sattuski ta Hambachi, sest Daimler tahtis Smarti tootmise nagunii kolida Hiina ning müüski Smartville’i südame Ratcliffe’ile.

Moodne tehas pannakse tootma ligi kolm tonni kaaluvaid džiipe. Praegu valmivad seal juba eelseeriaautod, sama kandilised nagu vana Defender ning kapoti all mürisemas BMW R-6-mootor. Kütusekulu? Ah, keda see huvitab? Palju olulisem on läbivusvõime ja võimalus sikutada 3,5-tonnist haagist. Õigupoolest pole CO2-näit antud juhul tõesti oluline, sest Euroopas plaanitakse aastas müüa vaid 30 000 Grenadieri. Pealegi olevat tulevikus plaanis ka kütuse­elemendiga elektriversioon.

Üleminekuaeg: kuigi töö käib juba Grenadieridega, on seintel veel siin-seal Smarti logosid.

End peavad ümber häälestama ka tehase töölised, kes tulevikus tegutsevad Smartide asemel Grenadieride kallal. Kandes endiselt Smarti kirjadega tunkesid, õpivad nad raami külge kruvima raskeid esi- ja tagasildu ning paigaldama pirakaid kolmeliitriseid mootoreid. Seejuures on 1000 töötajast pool veel ametis viimaste elektri-Smartide valmistamisega.

Töölistele paras šokk

Heilmann vaatab tehases ringi ja ütleb: „Töölistele oli see paras šokk, kui tuli teade, et väikese elektriauto asemel kolib tehasesse sootuks uus tegija.“ Üks auto­maaler tunnistab: „Üleminek Smartilt Ineosele kulges võrdlemisi sujuvalt.“ Teine variant oleks tema jaoks olnud töölt lahkumine.
Muremõtteid mõlgutavad aga tehase ümbruskonnas asuvad allhankevabrikud. Heilmanngi möönab, et paljude naaberfirmade tulevik on tume. „Mis siin ikka ilustada …“ Autotehasesse on mehel usku aga sootuks rohkem. „Varem toodeti siin väikseid autosid, nüüd lihtsalt mõnevõrra suuremaid.“

Ineos Grenadier

Hind: alates u 60 000 eurost
Eestis müügil: ei
Mootor: R-6 diisel või bensiin, 3 l, turbo
Võimsus: 249/285 hj (d/b)
Pöördemoment: 550/450 Nm (d/b)
Veoskeem: nelikvedu, 8 käiku, automaatne
Tühimass: u 2,7 t
Pikkus/laius/kõrgus: 4927/1930/2033 mm
Piduriga haagise mass: 3500 kg
Veetakistus: kuni 800 mm

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 6, märts 2022

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.