Kodulaadija üksi ei ole lahendus – palju olulisem on laadimislahendus!

Kodune laadimissüsteem peab olema hästi läbimõeldud.Foto: Easee

Elektriautole üleminekul kerkib sageli küsimus, milline kodulaadija valida. Ent laadija üksi ei pruugi olla lahendus. Palju olulisem on terviklik kodune laadimislahendus, mis kehtib ka nutikate laadijate kohta. Terminal on toonud turule Euroopa enimmüüdud nutilaadija ning pakub üht innovaatilisemat laadimislahendust maailmas.

Mobiiltelefoni ostmisel teab igaüks, et nuppudega telefon sobib vaid helistamiseks, kuid nutitelefon avab ukse laiemasse digimaailma. Kuna elektriautondus on enamiku inimeste jaoks alles uus, avastame seda maailma samm-sammult. Seetõttu tundubki “vanakooli nuppudega telefon” ehk kõige lihtsam ja tavalisem kodulaadija esialgu sobivaim valik. Sageli ei osata aga arvestada, millist kasu võiks tuua nutikas laadija koos tervikliku koduse laadimislahendusega.

Millised kodulaadijad on olemas?

Esimese sammuna tuleb selgitada, millised kodulaadijad on saadaval, arvestades nende laadimiskiirust, funktsionaalsust ja sobivust koduse elektrisüsteemiga. Valik sõltub nii majapidamise peakaitsme suurusest kui ka elektriauto laadimis võimekusest.

Kodulaadijad võib laias laastus jagada kahte kategooriasse:

  • rumalad laadijad – üksnes laadimiseks mõeldud seadmed ilma lisavõimalusteta.
  • nutikad laadijad – seadmed, mis võimaldavad laadida efektiivselt ning saada kasu lisateenustega kaasnevatest väärtustest.

Ära ei saa unustada ka elektriautoga kaasas olevat reisi- ehk avariilaadijat, mida tuleks sarnaselt rehviparanduskomplektile käsitleda vaid hädaolukorra lahendusena. Nagu nimigi ütleb, on tegemist reisilaadijaga. Igapäevaseks kasutuseks on statsionaarne seinalaadija turvalisem, töökindlam ja mugavam.

Laadijate võimsus ja laadimiskiirus

Rumalate ja nutikate laadijate standardvõimsused on üldjuhul 11 kW või 22 kW.

  • 11 kW laadija vajab 16 amprit ning võimaldab laadida ühe tunniga 11 kWh elektrit. 
  • 22 kW laadija vajab 32 amprit ning võimaldab laadida ühe tunniga 22 kWh elektrit ehk kaks korda kiiremini kui 11 kW laadija.

Näide laadimise ajakulu kohta 11 kW laadija korral:

  • 33–44 kWh akuga auto puhul kulub täielikuks laadimiseks 3–4 tundi.
  • 55–77 kWh akuga auto laadimine võtab 5–7 tundi.
  • Suuremate, üle 100 kWh akudega autod saavad samuti öö jooksul laetud.
Nutikal laadijal on mitmeid olulisi eeliseid.Foto: Easee

Laadija valimisel tuleb arvestada, et eramajades ja ridaelamutes on peakaitsme suurus halvemal juhul 16 amprit ning parimal juhul 20 või 25 amprit, mis ei ole 22 kW võimsusega laadija kasutamiseks piisav. Lisaks tuleb silmas pidada majapidamise üldist elektritarbimist, mis vähendab laadijale saadaolevaid vabu ampreid veelgi, sealhulgas ka öösel.

Oluline on teada, et 99% elektriautodest võimaldavad kodusest vahelduvvoolu laadijast laadida maksimaalselt 11 kW võimsusega, isegi kui kodulaadija ise on võimsam ja peakaitse suurem. Seega piisab enamasti koduseks laadimiseks 11 kW laadijast, sest võimsama laadija omamine ei pruugi tavatingimustes mingit lisakasu anda.

Laadijate tüübid

Reisi- ehk avariilaadija

Elektriautoga kaasas olev avariilaadija on mõeldud tavapärasest 230V pistikupesast laadimiseks. Selle laadimiskiirus on äärmiselt aeglane – täislaadimine võib võtta 24–48 tundi. Samuti seab pikaajaline koormus kodusele elektrijuhtmestikule lisariske. Mitmed riigid soovitavad kasutada seda laadijat üksnes hädaolukordades.

Rumalad laadijad

Rumalad laadijad täidavad ainult laadimise põhifunktsiooni. Nende peamised puudused:

  1. internetiühenduse puudumine – puudub võimalus saada laadimisel maksimaalset kasu madalatest börsihindadest.
  2. autentimisvõimaluse puudumine – laadija kasutamise piiramiseks tuleb see avalikus kohas käsitsi välja lülitada (nt tänavale avatud majaesine või kortermaja parkla).
  3. laadimisvõimsuse piirangu puudumine – ei saa automaatselt reguleerida laadimisvõimsust majapidamise hetkese tarbimise järgi, mistõttu võib koormus põhjustada peakaitsme väljalülitamise.
  4. võimetus kasutada nutikaid lisateenuseid, mis loovad kasutajale lisaväärtust.

Nutikad laadijad ja laadimislahendused

Nutikad laadijad on nagu “asjade internet”. Lisaks laadimisfunktsioonile võimaldavad need kasutada erinevaid teenuseid ja funktsioone, mis lihtsustavad kasutaja elu ja loovad lisaväärtust. Näiteks saab nutika laadijaga ajastada laadimist odavama börsihinna järgi või juhtida laadija võimsust vastavalt päikesepaneelide tootlikkusele. See võimaldab vältida täiendavat elektritarbimist võrgust või müüa üleliigset elektrit tagasi võrku.

Terminali nutikas laadimislahendus.Foto: Easee

Terminali nutikas laadimislahendus

Terminal on elektriautode laadimisteenuste turul teinud märkimisväärse uuenduse, tuues turule Euroopa enimmüüdud nutilaadija ja selle juurde innovaatilise laadimislahenduse.

Peamised uuendused

1. Fikseeritud elektrihind kodus ja börsihinnaga laadimine ühes

Terminal pakub fikseeritud elektrihinna turvatunnet kodus ning vabadust laadida elektriautot soodsaimatel börsihinna hetkedel. Sõnum on lihtne: „Ole kodus fiks, aga lae börsiga!“

2. Tööauto ja külaliste auto laadimine kodus

Kolmandate isikute laadimisega seotud elektrikulu ei kajastu enam kodusel elektriarvel. Tänu sellele välditakse tagantjärele kulude kompenseerimise vajadust ning tööauto ja külaliste elektriauto laadimisel ei teki topeltkäibemaksu probleemi.

Terminali laadimislahendus sobib ka kortermajadele.Foto: Easee

3. Lahendus kortermajadele

Terminali laadimislahendus sobib ka kortermajadele, kus kõikide laadijate tarbimine arvestatakse maha maja üldisest elektriarvest. Sellega lahendatakse kaks olulist probleemi – esiteks ei mõjuta elektriautode laadimine kortermaja keskmist elektritariifi ning teiseks on seeläbi hoitud ära topeltkäibemaksu probleem laadimisteenuse kasutajate jaoks (sh tööauto ja külaliste elektriauto laadimisel). 

Kirsiks tordil on, et iga laadija kasutaja saab ise valida, kas soovib laadida börsi- või fikseeritud hinnaga, sõltumata kortermaja enda elektrilepingust.

Terminali eesmärk on pakkuda lahendusi, mis loovad kasutajatele reaalset väärtust ja mugavust. Laadijast üksi on vähe kasu – tegelik väärtus peitub nutikas laadimislahenduses, mis areneb pidevalt ning võimaldab kasutajatel osa saada innovaatilistest lahendustest, näiteks päikesepaneelide tootmisvõimsusest sõltuvast laadimisest. 

Õige pea tuleb Terminal välja juba uute innovaatiliste lahendustega. Hoia end kursis https://terminaloil.ee/eterminal/ 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.