Autoga puhkama? 10 olulist asja, mida enne kontrollida! 

Mida kontrollida enne pikemat autoreisi?Foto: Shutterstock

Suvi on ideaalne aeg pikemaks autoreisiks. Ja olgu selleks lõõgastav nädalavahetus kodumaal või pikem puhkus välismaal – sinu neljarattaline ei tohi sind mingil juhul alt vedada! Niisiis, mis tuleks enne teele asumist kindlasti üle vaadata? 

Mootoriõli ja muud vedelikud 

Vaata üle vedelike tasemed. Ja kas mootoriõli ning jahutus-, piduri- ja roolivõimendivedelik ikka vastavad normile? Infot, mis nõuded on autotootja sinu sõiduki kohta ette kirjutanud, leiad auto kasutusjuhendist või internetist. Kui kõhkled, lase ka spetsialistil auto kapoti alla vaadata. 

Klaasipuhastid 

Enne pikemat sõitu soovitame klaasipuhastid üle vaadata – kas need puhastavad klaase ikka korralikult või jääb mõni koht vahele/triibuliseks? Kojameeste kulumisest võib veel märku anda “kriuksuv” heli. 

Enne teele asumist soovitame klaasipesuvedeliku paagi täis panna ja ühe kanistri reisile kaasa võtta. 

Rehvirõhk 

Rehvirõhku tuleks kontrollida minimaalselt kord kuus, kindlasti aga enne pikemat autosõitu. Optimaalne rehvirõhk oleneb autost, rehvidest ja reisijate arvust – infot selle kohta, mis see sinu autol vastavalt olukorrale olema peab, leiad näiteks kütuseluugi siseküljelt või juhiukse lähedal asuvalt kleebiselt. 

Kliimaseadme kontroll 

Kliimaseade on suvel asendamatu ja enne reisile minekut on igal juhul soovitatav selle seisukord üle kontrollida. Ega salongis pole ebameeldivaid lõhnu? Kas ventilaator puhub madalatel temperatuuridel külma õhku või muutub see aeg-ajalt “leigeks”? 

Kliimaseadme hoolduse kohta kirjutasime pikemalt siin

Diagnostika ja üldkontroll

Ehkki palju saab n-ö kodustes tingimustes üle vaadata, on turvatunde seisukohast hea mõte viia auto diagnostikasse ja üldkontrolli. Nii saad teada, kas ka elektrisüsteem, aku, andurid ja muu silmale märkamatu toimib ikka tõrgeteta. 

Pidurid ja veermik

Testi, kas auto pidurdab hästi ja ega pidurdamisel pole kuulda tavapäratuid helisid nagu kriuks või kahin. Ära unusta ka käsipidurit! Lisaks testi veermikku – selleks sõida ettevaatlikult ebatasasel teel või näiteks üle lamava politseiniku. Kui kuuled kraginat, kolinat vms ebatavalist heli, vii auto esimesel võimalusel remonti või teenindusse. 

Oluline! Põhjalikuks veermiku kontrolliks vii auto spetsialisti juurde. 

Tulede kontroll

Testi auto esi-, taga-, tagurdus-, suuna-, piduri- ja numbritulesid. Kui kasvõi üks neist ei põle, vaheta see kindlasti ära (või lase vahetada). Kui tead, millised pirnid sinu sõidukile sobivad, tasub ka pikemale sõidule mõned igaks juhuks kaasa võtta. 

Hea teada! Mõnel autol on pirnide vahetamine keerulisem kui teisel. Näiteks on autosid, millel tuleb esitule pirnide vahetamiseks eemaldada esiratas või -stange. 

Auto puhtaks 

Ka see pole pikema sõidu puhul kuidagi vähem tähtsam punkt. Me kõik ju teame, kui hea on sõita autoga, mis särab nii seest kui väljast! Tolmune ja hoolitsemata auto ei muuda meie reisi kindlasti meeldivamaks. 

Mis võiks autos olla? 

Selleks, et sinu reis sujuks võimalikult mugavalt, tasub autosse panna veel mõned asjad: vesi, autokaitsmed, esmaabikomplekt, klaasipesuvedelik ja rehviparanduskomplekt. Lisaks mõtle ka enda eelistustele, näiteks kui armastad grillida, siis paki autosse ka selleks vajalik kraam, et saaksid looduskaunisse kohta jõudes aja maha võtta. 

Paak täis 

Ja kui eelnevad punktid on üle vaadatud, ega siis jäägi üle muud, kui paak täis panna ja lemmikmuusika või podcast’i saatel reisile asuda! 

Selleks, et auto tehnilises seisukorras sajaprotsendiliselt kindel olla, vii auto enne pikemat sõitu spetsialisti juurde! 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.