Tahad suvel haagissuvilaga puhkama minna, aga autol pole veokonksu? Õnneks saab selle ka hiljem mugavalt paigaldada 

Veokonksu kasutamise võimalused ulatuvad tänapäeval kaugemale kui haagise ja haagissuvila vedamine. Näiteks on saadaval mitmesuguseid veokonksule kinnitatavaid jalgrattahoidjaid ja pagasibokse, mis lubavad autot mitmekesisemalt kasutada.Foto: Shutterstock.

Tõenäoliselt tuleb igal autojuhil elus ette mõni hetk, kus läheks tarvis haagist. Võib-olla on vaja järelkäruga ehitusmaterjale vedada või tekib soov haagissuvilaga väike puhkus ette võtta. Selleks aga peab autol loomulikult olema veokonks, ent kõikidel autodel ei pruugi seda varustuses olla. 

Sel juhul võib pilgu suunata järelturu poole ning lasta enda sõidukile paigaldada veokonks. Mõnikord on konksu vaja näiteks jalgrattahoidjate või pagasibokside kinnitamiseks. Hea uudis on veel see, et veokonksu saab lasta paigaldada ka mõnevõrra eakamatele autodele. 

Veokonks vali vastavalt kasutussagedusele

Järelturul saadaval olevad veokonksud jagunevad kolmeks: eemaldatav, peidetav ja statsionaarne. Veokonksu valimisel tasub eelkõige lähtuda sellest, kui tihti seda kasutama hakatakse.

Kui vajadus veokonksu järele on juhuslikum, siis sobib hästi eemaldatav versioon. Näiteks kui on vaja aastas paar korda midagi mahukamat transportida, paadikäru vedada või haagissuvilaga puhkama minna. Eemaldatava veokonksu eeliseks on see, et auto algne väljanägemine säilib – konksu saab igal hetkel peale kasutamist hõlpsasti ära võtta. 

Eemaldatava veokonksu puhul tuleb kindlasti meeles pidada, et see kohe pärast kasutamist auto küljest eemaldataks: kui veokonks jääb pikaks ajaks auto külge, võib see oma kohale kinni jääda ja enam kätte seda sealt ei saagi.

Kui vajad veokonksu abi igapäevaselt, siis on kõige mõistlikum lahendus statsionaarne veokonks. Statsionaarse veokonksu paigaldamine käib lihtsalt ja kiiresti ning see on, muuseas, ka kõige taskukohasem. Pealegi ei vaja see hooldust ja on alati kasutamiseks valmis.

Statsionaarse veokonksu puhul peab aga arvestama, et see on alati nähtaval ja seda pole võimalik eemaldada. 

Kolmanda võimalusena saab paigaldada sõidukile peidetava veokonksu, mis on kõigist kolmest kõige praktilisem lahendus. Peidetav veokonks on igal hetkel kasutusvalmis, kuid kui seda parasjagu vaja pole, saab selle pöörata lihtsalt stange alla peitu. 

Sarnaselt eemaldatava veokonksuga, vajab ka peidetav versioon regulaarset hooldust, et see korralikult töötaks.

Kuidas “TSP” veokonksu paigaldusse puutub?

Kaasaegsete autode paljude ohutussüsteemide seas on ka haagise stabiilsuskontroll TSP (Trailer Stability Program), mis abistab juhti haagise või haagissuvilaga sõites. TSP töötab umbes nagu elektrooniline stabiilsuskontroll (ESP), tuvastades varakult haagise võimaliku külglibisemise ning aidates vältida ohtu auto pidurdamisega.

TSP toimimiseks on tähtis, et süsteem tuvastaks ühendatud haagise. Selleks on vaja mudelipõhist veokonksu juhtmekomplekti. Kui paigaldatakse universaalne veokonksu juhtmekomplekt, siis ei hakka TSP tööle. Osadel automudelited tuleb mudelipõhine veokonksu juhtmekomplekt ka auto juhtsüsteemi kodeerida.

Veokonksud ja nende juurde kuuluvad elektritarvikud saab koos paigaldusega soetada Autoeksperdist. Leia lähim teenindus SIIN!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.