Koeraomanikud teavad, et neljajalgsed sõbrad toovad ellu enamasti ikka rõõmu. Samas on olukordi, kus karvase lemmiku tõttu võivad juuksed halliks minna – näiteks siis, kui oled sunnitud porisel päeval metsas jooksnud lemmiku puhtasse sõidukisse panema või kui karvane semu on autos natuke pahandust teinud …
Koerte transportimine võib teinekord olla paras peavalu, eriti siis kui seda peab tegema ette planeerimata ning ilma abivahenditeta. Samas ei pea see protsess tülikas olema. Et karvase sõbraga koos reisimine oleks lihtsam, on olemas päris palju abivahendeid ehk võimalusi koerte turvaliseks transportimiseks. Kuid missuguseid ning millised on nende head ja vead?
Koerte turvarihm
Kahtlemata kõige soodsam lahendus, kuidas koera autosse kinnitada, on kasutada spetsiaalset turvarihma. Selle üks ots kinnitub turvavöö klambri külge ning teine kas koera kaelarihmale või traksidele (mis sõbra turvalisuse mõttes on parem valik). Nõnda on näiteks liiklusõnnetuse korral tagatud, et tagaistmel istuv lemmik seal ka püsiks.
Sellise lahenduse plussiks väikese väljamineku kõrval on veel see, et nõnda jääb sõiduki pagasiruum vabaks, juhuks kui reisijatel on soov seal asju kaasas vedada. Samas on koera turvarihmal ka miinuseid: tagaistmel askeldav koer võib juhti segama hakata ning mänguhoogu sattudes istmetele ja polsterdusele palju kahju teha …
Tavaline puur
Variant on soetada koerale autosõiduks spetsiaalne puur või kasutada mõnd juba olemasolevat puuri. Olenevalt lemmiku suurusest saab selle paigutada kas tagaistmele või pagasiruumi. Mõnes mõttes on see üsna hea lahendus: koer on turvaliselt oma kohas, ei sega kedagi ega riku midagi.
Samas on see lahendus enamasti mõõtmetelt mahukas: kui puuri valmistamisel pole arvestatud selle autosse paigutamisega, võtab see enda alla kõvasti ruumi. Teadupärast pole enamik sõiduautode pagasiruume sugugi kuubi või ristküliku kujulised ning seega jääb puuri kõrvale vaba ruumi nii vähe, et seda õieti kasutada ei saagi.
Puurid, mis pole koerte transportimiseks ette nähtud, võivad autoga sõites liialt nagiseda, mis omakorda võib hakata juhti ja sõitjaid häirima. Ja muidugi tuleks arvestada ka väikese esteetilise miinusega – võrreldes spetsiaalsete lahendustega ei näe tavaline puur pagasiruumis ehk kõige parem välja.
Siiski, kui koos koeraga sõitmise vajadust tuleb ette harvem ning puur juba olemas, on see päris hea variant.
Universaalne koeravõre
Koeravõre (ka pagasivõre) on hea lahendus, kui soovite neljajalgsele lemmikule salongi asemel hoopis kaubaruumi oma koha teha. Võre paigaldatakse üks kord ning seejärel on lemmiku transport vaevatu.
Ehkki võresid on erinevaid, minnakse sageli n-ö universaalsete ehk teoreetiliselt paljudele automudelitele sobiva toote valimise teed. Nende eelisena võib välja tuua muidugi seda, et pole autot, millele ei leiaks enam-vähem sobivat universaalset koeravõret.
Samas on kõigile sobivus ka selge miinus: kui üks asi on tehtud sobivaks kõigile, siis ideaalselt ei sobi see kellelegi. Seega pole ka universaalsetest võredest mõtet oodata visuaalset sobivust ja naginatevabat sõitu – universaalsed kinnitused ja kuju seda lihtsalt ei luba. Soodsamate mudelite puhul on tõenäoliselt kasutatud ka pigem odavamaid materjale ning nende viimistluse kvaliteet on kehvem.
Universaalse koera- ja pagasivõre suureks plussiks ongi asjaolu, et see võib mudelipõhistest soodsam olla. Samas – kui tegu on pikaajalise investeeringuga, kas siis väike hinnavahe ikka õigustab end, et autos reisivate inimeste ja loomade heaolus ning paljus muus järeleandmisi teha?
Mudelipõhised koeravõred
Nagu öeldud, on koeravõresid väga erinevaid. Koeravõre võib soetada ka autotootja originaallisavarustuse hulgast, mis tähendab, et see sobib ideaalselt ja on üldjuhul hea kvaliteediga. Samas on need tooted teinekord üsna kallid.
Üks lahendus on uurida, kas on teisi firmasid, kes margi- ja mudelipõhiseid koeravõresid toodavad – nõnda võib teinekord leida korraliku võre ja omajagu säästa, kaotamata kvaliteedis ja omadustes. Üks selliseid firmasid on Travall, spetsiaalselt koerte transportimiseks mõeldud lahenduste tootja.
Kas vajad kõige lihtsamat, kuid siiski kvaliteetset ja ideaalselt istuvat koeravõret, mis käib kauba- ja sõitjateruumi vahele? Travalli tootevalikus on olemas võred kõikidele enamlevinud markidele ja mudelitele – ning lisaks ka nendega kokkusobiv lisavarustus.
Äkki on sul kaks koera ning tahaksid, et nad oleks sõidu ajal üksteisest eraldatud? Või on vaja vedada asju, mis reisi koos lemmikuga üle ei elaks? Sellisel juhul tasub kiigata pagasiruumi eraldamiseks mõeldud vaheseinte ehk ruumijagajate poole. Võib-olla oleks vaja veel eraldi ust, mis koeral kohe välja hüpata ei lase, kui tagaluuk lahti teha? Selleks puhuks toodab Travall kõikide teiste mudelitega kokkusobivaid väravaid.
Muide, koeravõre pole kasulik ainult loomaomanikele – pigem kõikidele, kel näiteks oma universaalkerega sõidukis või maasturis on vaja sageli midagi vedada. Võre võib osutuda päästjaks ka ohuolukorras, kui on tarvis teha äkkpidurdus – kui pagasiruumis on lahtiseid asju, mis sõitjateruumi võiksid lennata, hoiab võre need kinni. Laste, teiste kaassõitjate ja juhi kaitseks on see väga hea lahendus.
Spetsiaalne koerapuur autosse
N-ö raskekaalu lahendus on spetsiaalne autosse loodud statsionaarne koerapuur, mis tagab lemmikule ohutu sõidu ning annab kindluse, et kahjustada ei saa ei sõiduki salong ega kaubaruum. Seda tänu kinnisele põhjale – nõnda ei tee koera küünised kaubaruumi põrandale kahju. Miinuseks on aga tõsiasi, et koeravõrega võrreldes on tegu vähem universaalse lahendusega: kui lemmikut parasjagu autos pole, siis võtab puur autos ikkagi ruumi või tuleb natuke vaeva näha ja puur kaubaruumist välja tõsta. Samuti on need natuke kallimad kui lihtsamad koeravõred.
Olenevalt tootjast on koerapuuride omadused muidugi erinevad. Üks tuntumaid on Rootsi firma Flexxy, mille tooteid saab tellida näiteks Autoeksperdist ning nendega tutvuda Autokataloogi veebipõhises kataloogis. Flexxy koerapuurid on stabiilsed, probleemivabad ning kerged, mis muudab nende käsitsemise lihtsaks. Viimane omadus, kergus, on muidugi suhteline – näiteks kahele koerale mõeldud ja eraldusseinaga puur kaalub ligemale 17 kilogrammi.
Ka spetsiaalse puuri puhul tuleb muidugi arvestada, et see ikka sõidukisse ära mahuks. Üks lahendus on mõõta silma jäänud toode hoolikalt üle ja võrrelda seda auto pagasiruumi mõõtmetega. Samas on tootjaid, kes on selle töö kasutajate eest juba ära teinud. Näiteks Flexxy on loonud lihtsa veebirakenduse, kuhu saab sisestada auto tootja, mudeli ja tootmisaasta ning juba näitabki rakendus ära, millised tooted millisele sõidukile täpselt sobivad.